Lietuvoje

2019.02.08 13:39

„Freedom House“ reitingas: kokios tendencijos ir iššūkiai Lietuvai?

Nevyriausybinės organizacijos „Freedom House“ paskelbtame demokratijos reitinge Lietuva aplenkė kaimynines Lenkiją, Latviją, Rusiją ir Baltarusiją, tačiau atsiliko nuo Estijos.

Kokios tendencijos paskutiniais metais?

LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ apie naujausius demokratijos skaičius kalbėjęs „Freedom House“ atstovas Lietuvoje Vytis Jurkonis teigė, kad globalios tendencijos yra neraminančios, 13 metus iš eilės skaičiai rodo, jog demokratijos pasaulyje yra mažiau.

„Tam yra daug priežasčių, tai ne tik praėjusių metų įvykiai, tačiau ir stiprėjančios autoritarinės tendencijos didelėse valstybėse, tokiose kaip Rusija, Kinija. Taip pat mažiau pasitikėjimo demokratija ir demokratiškose valstybėse“, – sakė ekspertas.

Anot jo, tos pačios kaimyninės valstybės, tokios kaip Lenkija ar Vengrija, kurios kažkada buvo tarsi demokratijos švyruriai, šiuo metu, deja, rodo mažesnius demokratijos rezultatus.

„Džiugintų galūt didesnis šuolis laisvės ir demokratijos srityje Armėnijoje, bet sakyti, kad yra tvaru, po visos revoliucijos, nežinome kaip tai atrodys šiais ir kitais metais. Pasidžiaugti šiandien galime, bet pasakyti, kad tie pasiekimai įtvirtinti tikrai ne“, – laidoje svarstė politologas.

V. Jurkonio manymu, pasidžiauti taip pat galima tuo, kad Europa ir toliau išlieka laisviausiu kontinentu, tai susiję ir su tuo, kad tai didžiausios gerovės kontinentas.

Eksperto teigimu, Lietuva tyrime atrodo iš tiesų gerai, tiesa, Estija yra aukštesnėje pozicijoje.

„Lietuva jau keletą metų iš eilės atrodo gana stabiliai, indeksas nekinta. Tai nėra tai, kad iššūkių ar nerimo signalų nėra. Bendrame kontekste balas nėra nužemintas, bet tarptautinė bendruomenė stebi procesus ir žinant., kad artėja rinkimai, įtampų, deja, bet bus“, – svarstė V. Jurkonis.

Plačiau – apie „Freedom House“ tyrimą laidos reportaže.