Lietuvoje

2019.02.07 17:23

Renkant mokslo premijų laureatus, vertų humanitarinių ir socialinių darbų neatsirado

BNS2019.02.07 17:23

Lietuvos mokslų akademijoje ketvirtadienį paskelbti penki 2018 metų mokslo premijų laureatai.

Humanitarinių ir socialinių mokslų srityje premijos vertų darbų neatsidaro. 

Kasmet įprastai skiriamos septynios mokslo premijos, tačiau šiemet pirmą kartą dvi vietos liko neužpildytos.

„Šiemet ne derliaus metai humanitarinių ir socialinių mokslų skyriuje. Deja, nė vienas darbas nebus šiemet apdovanotas“, – žurnalistams sakė Lietuvos mokslų akademijos prezidentas Jūras Banys.

Fizinių mokslų srityje už darbų ciklą „Reakcijų kvantinėse trijų ir keturių dalelių sistemose teorija: nuo šaltųjų atomų iki didelės energijos branduolių“ įvertintas Arnoldas Deltuva, taip pat už darbų ciklą „Eksitonų ir krūvininkų dinamika organiniuose ir perovskitiniuose puslaidininkiuose bei naujos kartos saulės elementuose“ įvertinti Vidmantas Gulbinas, Andrius Devižis ir Marius Franckevičius.

Biomedicinos ir žemės ūkio mokslų srityse laureatais tapo Vilius Jonas Grabauskas, Jūratė Klumbienė, Vaiva Lesauskaitė, Janina Petkevičienė ir Abdonas Tamošiūnas, kurie atliko darbų ciklą „Lėtinės neinfekcinės ligos: nuo populiacijos iki genų“. Taip pat šioje srityje apdovanoti Feliksas Jankevičius ir Sonata Jarmalaitė už darbų ciklą „Naujos kartos vėžio žymenys“.

Technologijos mokslų srityje premija skirta Vytautui Ostaševičiui, Arvydui Palevičiui, Rimvydui Gaidžiui, Rolandui Daukševičiui, Giedriui Janušui ir Vytautui Jūrėnui už darbų ciklą „Mikromechaninių sistemų kūrimas, tyrimai ir taikymai“.

Pasak fizinių, biomedicinos, žemės ūkio ir technologijos mokslų sekcijos pirmininko Pavelo Duchovskio, silpnų darbų nebuvo.

„Fizinių mokslų srityje buvo pavojus, kad balsai pasiskirstys tarp skirtingų darbų, bet labai gerai išdiskutavom ir nebuvo jokių problemų“, – teigė P. Duchovskis.

Į humanitarinių ir socialinių mokslų premijas pretendavo 15 darbų. Pasak humanitarinių ir socialinių mokslų sekcijos pirmininko Dariaus Staliūno vienam pretendentui pritrūko vos vieno balso, tai reiškia, kad balsavimo metu darbas surinko 7 balsus iš 10.

„Komisija slaptu balsavimu nubalsavimu nubalsavo ir nė vienas darbas nesurinko reikiamo skaičiaus taškų (...) vadovavomės tuo, kaip mes suprantame, kas yra rimti moksliniai tyrimai, taip pat visos paraiškos buvo recenzuojamos dviejų mokslininkų“, – teigė humanitarinių ir socialinių mokslų sekcijos pirmininkas Darius Staliūnas.

Mokslo premijų laureatai iškilmingoje ceremonijoje bus apdovanoti iki kovo 11 dienos. Premijos dydis – 30 tūkst. eurų. Jeigu darbą atliko keli autoriai, šią sumą jie pasidalina lygiomis dalimis. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.