Naujienų srautas

Lietuvoje2013.09.02 10:57

Tyrimas: ligoninėse gydytojai nepakankamai dezinfekuoja rankas

ELTA 2013.09.02 10:57

Šalies ligoninėse vis dar trūksta infekcijos kontrolės specialistų, o medikai nepakankamai dezinfekuoja rankas. Tačiau mūsų šalyje, lyginant su kitomis Europos Sąjungos (ES) valstybėmis, su sveikatos priežiūra susijusių infekcijų ir antimikrobinių vaistų vartojimo situacija nėra tokia bloga.

Šalies ligoninėse vis dar trūksta infekcijos kontrolės specialistų, o medikai nepakankamai dezinfekuoja rankas. Tačiau mūsų šalyje, lyginant su kitomis Europos Sąjungos (ES) valstybėmis, su sveikatos priežiūra susijusių infekcijų ir antimikrobinių vaistų vartojimo situacija nėra tokia bloga.

Tai atskleidė Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro atliktas tyrimas Europos ligoninėse.

Tyrimo ataskaitoje teigiama, kad 5,7 proc. Europos ligoninių pacientų, t. y. vienam iš 18, tyrimo metu buvo nustatyta bent viena su sveikatos priežiūra susijusi infekcija, dar vadinama hospitaline infekcija, o antimikrobinius vaistus vartojo 35 proc. pacientų. Taigi Europos ligoninėse per metus bent vieną hospitaline infekcija užsikrečia daugiau kaip 3,2 milijono ligonių.

Lietuvos ligoninėse hospitalinės infekcijos nustatytos vos 3,3 proc. pacientų, t. y. trims iš šimto. Mažesnis nei mūsų šalyje šių infekcijų dažnis nustatytas tik Latvijoje ir Rumunijoje.

Lietuvoje tyrimą atlikusio Higienos instituto Visuomenės sveikatos technologijų centro Inovacijų skyriaus vyr. specialistė Jolanta Ašembergienė teigė, kad tokie duomenys neatspindi realios padėties, kadangi beveik pusė mūsų šalyje tyrime dalyvavusių ligoninių buvo mažosios, kuriuose pacientai gydomi tik trumpą laiką.

„Tačiau iš 44 tyrime dalyvavusių Lietuvos ligoninių beveik pusė buvo mažosios, kuriose gydomi nesudėtingi terapiniai ligoniai, – jiems rečiau taikomi invaziniai diagnostikos, gydymo ar slaugos metodai. Tokie ligoniai Vakarų šalyse gydomi ambulatoriškai. Visa tai galėjo lemti mažą hospitalinių infekcijų dažnį Lietuvoje lyginant su Europos vidurkiu“, – kalbėjo ji.

Ir Europoje, ir Lietuvoje hospitalinės infekcijos dažniausiai paplitusios tarp intensyviosios terapijos skyriuose gydomų ligonių - net penktadalis jų užsikrėtė bent viena hospitaline infekcija. Tuo tarpu kituose skyriuose šių infekcijų dažnis Lietuvoje gerokai mažesnis – 2,7 procento. Europos vidurkis – 5,2 procento.

Europinio tyrimo rezultatai parodė, kad infekcijų kontrolės specialistų trūksta daugelyje Europos šalių, – ypač Lietuvoje, Latvijoje, Rumunijoje, Slovakijoje. Šiose šalyse mažiau nei ketvirtis specialisto etato tenka 250-iai lovų. Daugiausiai infekcijų kontrolės slaugytojų dirba Norvegijoje, Švedijoje, Jungtinėje Karalystėje bei Škotijoje, o gydytojų – Ispanijoje ir Italijoje, ten šių specialistų skaičius siekia iki 2 etatų 250 lovų.

Pirmą kartą Europos ligoninėse buvo renkami duomenys, kiek sunaudojama rankų antiseptiko. Tai svarbus medicinos darbuotojų rankų higienos rodiklis. Europos ligoninėse antiseptiko rankoms dezinfekuoti vidutiniškai sunaudojama 23,9 litro 1000 lovadienių. Tuo tarpu Lietuvoje – vos 6 litrai 1000 lovadienių.

J. Ašembergienė teigimu, tai leidžia manyti, kad Lietuvoje medikai ne visada dezinfekuoja rankas, kai tai yra būtina.

Remiantis tyrimo duomenimis, parengtos rekomendacijos, kaip pagerinti infekcijų ir antimikrobinio atsparumo prevenciją ES šalyse. Antrąjį hospitalinių infekcijų ir antimikrobinių vaistų vartojimo paplitimo tyrimą Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras planuoja atlikti 2016–2017 m.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi