Lietuvoje

2019.02.07 13:05

Susisiekimo ministras po LRT tyrimo: A. Vaitkaus situaciją palieka vertinti VTEK

BNS2019.02.07 13:05

Susisiekimo ministras Rokas Masiulis sako, kad po LRT tyrimo paaiškėjus naujiems faktams, savivaldos rinkimuose dalyvaujančio Klaipėdos jūrų uosto vadovo Arvydo Vaitkaus situaciją turi vertinti Vyriausioji tarnybinės etikos komisija. 

Ministro teigimu, jam svarbiausia, kad prasidėjus rinkimų kampanijai R. Vaitkus išėjo atostogų ir nusišalino nuo klausimų, susijusių su rinkimuose dalyvaujančiais verslininkais.

„Klausimai jau dabar yra iškelti, ne vienas žmogus kreipėsi į VTEK šiuo klausimu, tai reikia sulaukti komisijos atsakymų, vertinimų – tai yra teisinis, etikos klausimas, ir tą turėtų pasakyti ekspertai“, – BNS ketvirtadienį sakė R. Masiulis.

„Man svarbiausia tai, kad prasidėjus rinkimams jis pats pasiprašė ir atostogų, ir būti nušalinamas nuo klausimų, susijusių su tais verslininkais. Uosto vadovo reputacija ir nepriklausomumas neturi kelti jokių klausimų. Šiai dienai tas klausimas sutvarkytas, o kaip bus ateity, pamatysime“, – pridūrė jis.

Lietuvos radijas ir televizija ketvirtadienį paskelbė, kad su „valstiečių“ sąrašu į Klaipėdos merus kandidatuojantį Valstybinio jūrų uosto vadovą Arvydą Vaitkų parėmusiems uostininkams ne kartą lydėjo sėkmė – pavyzdžiui, kol uostas už savas lėšas gerino su Baltarusija dirbančio Igorio Udovickio naudojamas krantines, kita jo bendrovė laimėjo šių darbų konkursą.

A. Vaitkų institucijoms skundė opozicijos politikai – į VTEK dėl A. Vaitkaus kreipėsi Seimo narė konservatorė Gintarė Skaistė, tuo metu socialdemokratai situaciją prašė įvertinti Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT).

R. Masiulis sakė nenorintis pats komentuoti teisinių ir etikos klausimų.

„Mano nuomone, čia daugiau teisinis ir etikos klausimas, ir tam yra institucijos, kurios tokius dalykus sprendžia. Man imtis asmeniškai vertinti pačiam, nesant teisininkui, tokioj atsakingoj vietoj reikia specialistų atsiklausti“, – teigė R. Masiulis. 

R. Masiulio teigimu, uosto rezultatai yra geri, jis niekada negavo jokios teisėsaugos informacijos apie problemas uoste. 

„Uostas savo esme yra labai maža įmonė, direkcijoje dirba viso labo apie 40 žmonių. Be abejo, mes pirmiausia žiūrėjom į rezultatus – uosto rezultatai buvo tikrai geri, net, sakyčiau, įspūdingi, dėl to negali priekaištų turėti, lygiai taip pat, kaip ir apie kitas įmones, kalbėdavom ir su Specialiųjų tyrimų tarnyba, kas liečia viešuosius pirkimus, galimas korupcijos rizikas, ir tokių signalų neturėjom“, – kalbėjo susisiekimo ministras.

„Mes jokių blogų indikacijų neturėjom, tai jeigu viskas gerai, kam tada keisti. Nesame tie, kurie tik kaitaliojam, kad kaitaliotume“, – pridūrė R. Masiulis. 

Anot jo, ministerija taip pat nėra gavusi skundų, „kurie sukeltų kažkokias rimtas pasekmes“. Be to, uoste veikia Vindikacijos skyrius.

„Jeigu įmonės ne visada pačios spėdavo išsivalyti arba tiesiog mastas būdavo didesnis, uostas ir pats valdydavosi, kaip ir visur visokių ten dalykų kildavo viduj, bet jeigu vadovas išsivalo, susitvarko, ministerijai nėra ko kištis“, – sakė susisiekimo ministras. 

Dar nuo darbo Klaipėdoje laikų A. Vaitkų pažįstantis R. Masiulis gyrė uosto vadovą, padėjusį daug pastangų, kad suskystintų gamtinių dujų terminalas būtų pastatytas greitai. 

„Kai Vaitkus atėjo į vadovus (uosto – BNS), jis greitai paruošė LNG terminalo duobę, kur parodė net,  sakyčiau, tam tikrą institucinę drąsą. Prieš tai buvęs vadovas labai neryžtingai tuos dalykus sprendė, galėjo ir terminalo nebūti. Kadangi situacija gera, rezultatai geri, korupcinių indikacijų nėra, tai puiku, tegul dirba, geras vadovas“, – BNS komentavo R. Masiulis. 

Klaipėdos mero rinkimuose dalyvaujantis A. Vaitkus iki kovo 1-osios dienos atostogauja ir teigia, kad yra nusišalinęs nuo sprendimų, susijusių su jį rėmusių verslininkų įmonėmis. 

A. Vaitkus Klaipėdos uostui vadovauja nuo 2013 metų vasario.

Sureagavo ir oponentai

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS- LKD) partija išplatino pranešimą spaudai, kuriame reiškia susirūpinimą LRT Tyrimų skyriaus atskleista situacija.

 „Po skandalingų žiniasklaidos paskelbtų faktų laukiame ministro pirmininko reakcijos, kadangi situacija Klaipėdos valstybiniame jūrų uoste galimai apraizgyta interesų ir korupcijos voratinklio. Aiškėja vaizdas, kad valstybei ir Klaipėdos miestui tarnauti turintis uostas labiau tarnauja valdančiąją daugumą šalyje turintiems valstiečiams ir žaliesiems, remdami partiją ir konkrečiai – jų kandidatą į miesto merus bei sąrašo dalyvius. Perspektyvoje ryškėja ir tokių verslo grupių interesas perimti miesto politinį valdymą, o ministras pirmininkas dėl to tarsi nemato nieko blogo. Tai gal ir yra valdančiųjų plano dalis? – pažymi TS-LKD frakcijos seniūno pavaduotoja Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Jai pritaria ir parlamentaras Laurynas Kasčiūnas.

„Matome schemą, kai su valdančiąja Valstiečių ir žaliųjų partija susiję ir į aktyvią politiką pasukę Klaipėdos verslininkai iš uosto direkcijos gauna naudos, o vėliau dosniai paremia valstiečių rinkimų sąrašo dalyvius. Todėl viešai kreipiamės į ministrą pirmininką Saulių Skvernelį ir susisiekimą ministrą Roką Masiulį, reikalaudami atsakyti, ar jie nemato politinės korupcijos požymių ir ar nesiruošia pradėti tyrimų dėl skandalingų faktų, susijusių su galimu tam tikrų verslo grupių protegavimu“, – sako L. Kasčiūnas.

Vos pasklidus žiniai apie uosto generalinio direktoriaus A. Vaitkaus galimą kandidatavimą Klaipėdos miesto mero rinkimuose, Seimo TS-LKD frakcijos seniūno pavaduotoja Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė dar 2018 m. spalio 22 d. kreipėsi į susisiekimo ministrą Roką Masiulį, pabrėždama, kad Klaipėdos valstybinį jūrų uostą valdanti įmonė yra pirmos kategorijos nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbi įmonė, todėl tokio masto valstybinius resursus valdančios įmonės vadovas neturėtų tuo pačiu metu išnaudoti savo administracinę poziciją, jei yra sutaręs dalyvauti rinkiminėje kampanijoje.

Kreipimesi susisiekimo ministro buvo prašoma atsakyti, ar A. Vaitkaus veikla nekelia abejonių dėl jo galimybių toliau eiti generalinio direktoriaus pareigas Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijoje? Kartu domimasi, ar šis galimas neskelbtas susitarimas dėl A. Vaitkaus kandidatavimo LVŽS sąraše yra pasiektas tarpininkaujant ministrui.

„Mano įsitikinimu, tokios reikšmės valstybės įmonės vadovas, ketindamas dalyvauti aktyvioje politikoje, turėtų laiku nusišalinti nuo pareigų arba iš jų pasitraukti, o kitu atveju – griežtai atsiriboti nuo bet kokio rinkiminio politikavimo“, – tuomet sakė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.