Naujienų srautas

Lietuvoje2015.09.08 13:45

V. Gapšys nusitaikė į V. Gedvilo kėdę

Opozicijos ir net koalicijos partnerių iš Seimo vicepirmininko posto raginamas trauktis Darbo partijos vadovas Vytautas Gapšys tvirtina neatsistatydinsiąs ir net prakalbo apie planus užimti Seimo pirmininko kėdę, rašo dienraštis „Lietuvos žinios“.

Opozicijos ir net koalicijos partnerių iš Seimo vicepirmininko posto raginamas trauktis Darbo partijos vadovas Vytautas Gapšys tvirtina neatsistatydinsiąs ir net prakalbo apie planus užimti Seimo pirmininko kėdę, rašo dienraštis „Lietuvos žinios“.

„Eisiu į Seimo pirmininkus. Paprasčiausiai, partijos pirmininkas turi užimti poziciją. Manau, logiška, kad Seimo pirmininku būtų partijos pirmininkas“, – praėjusį penktadienį LŽ pareiškė Darbo partijos juodosios buhalterijos byloje pirmosios instancijos teismo kaltu pripažintas Seimo pirmasis vicepirmininkas V. Gapšys. Taip jis atsakė į klausimą, ar ketina atsižvelgti į opozicijos bei koalicijos partnerių raginimus atsistatydinti ar bent sustabdyti savo veiklą viename svarbiausių valstybės postų, kol Darbo partijos byloje galutinį žodį tars Apeliacinis teismas.

Kaip žinoma, V. Gapšys liepos mėnesį Vilniaus apygardos teismo buvo pripažintas kaltu dėl sukčiavimo ir apgaulingos buhalterinės apskaitos tvarkymo. Jam skirta 35 tūkst. 750 litų bauda. Šį sprendimą spalį pradės nagrinėti Apeliacinis teismas.

Šiuo metu Seimo pirmininko pareigas eina kitas Darbo partijos atstovas Vydas Gedvilas. Jis jokių sąsajų su juodosios buhalterijos byla neturi.

Ragina trauktis

V. Gapšys, kalbėdamas su LŽ, nurodė „tikrai negalvojantis“ atsisakyti aukšto posto Seime. Paklaustas, kaip elgtųsi, jei atsistatydinti jį įpareigotų partija, šios organizacijos įkūrėjo Viktoro Uspaskicho globotiniu vadinamas politikas tik nusijuokė. „Jeigu partija įpareigos? Partija gali mane įpareigoti Seimo pirmininku tapti – tai aš taip suprantu. O kitų įpareigojimų neturiu“, – patikino V.Gapšys.

Seimo pirmininkas V. Gedvilas, kaip LŽ perdavė jo atstovas spaudai Tomas Beržinskas, komentuoti savo partijos pirmininko samprotavimus atsisakė.

Valdančiosios koalicijos partnerės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) lyderis premjeras Algirdas Butkevičius praėjusią savaitę interviu LŽ dar kartą pakartojo ankstesnę poziciją, kad V. Gapšys turėtų trauktis iš posto Seime.

„Socialdemokratai išreiškė poziciją, kad V. Gapšys turėtų pasitraukti iš posto, kol galutinai bus priimtas teismo sprendimas. Juk socialdemokratai parodė principingumą, kai tik buvo suabejota, ar tuometinė ūkio ministrė Birutė Vėsaitė nesupainiojo viešųjų ir privačių interesų. V. Gapšiui, kaip politikui, būtų daug geriau, jei jis sustabdytų veiklą Seimo vicepirmininko poste. Bet Darbo partija renkasi kitokį kelią. Kuris teisingesnis, kaip visada įvertins rinkėjai“, – sakė premjeras.

Seimo opozicijos lyderio, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos vadovo Andriaus Kubiliaus teigimu, jau pirmomis rugsėjo 10-ąją prasidėsiančios Seimo rudens sesijos dienomis ketinama kelti nepasitikėjimo V. Gapšiu klausimą.

„Seimo ir visos politinės sistemos autoritetui tikrai nepadeda faktas, kad vienas svarbiausių pareigų parlamente ir toliau eina asmuo, pirmosios instancijos teismo pripažintas kaltu didelės apimties korupcijos byloje“, – svarstė A.Kubilius.

Interpeliacija – neprognozuojama

Darbo partijos vicepirmininkė Virginija Baltraitienė LŽ teigė, kad šiuo metu pokalbiai dėl V. Gapšio einamų pareigų nevyksta. „Dar vasarą, po pirmosios instancijos teismo sprendimo, buvome susirinkę partijos pirmininko pavaduotojai. Nusprendėme, kad kol neišgirdome galutinio teismo sprendimo, paliekame viską taip, kaip yra. Mes manome, kad V. Gapšys gali dirbti, ir iš tikrųjų nematome reikalo jo dabar keisti“, – kalbėjo politikė.

Vis dėlto V. Baltraitienė neatmetė galimybės, kad prasidėjus Seimo rudens sesijai „darbiečiai“ gali atnaujinti diskusijas dėl savo formaliojo lyderio. „Kai prasidės rudens sesija, galbūt bus kažkokios interpeliacijos, tada susėsime ir kalbėsimės, kaip mums geriau elgtis. Bet pirmiausia viskas priklauso nuo paties V. Gapšio“, – sakė ji.

Socialdemokratas Seimo vicepirmininkas Gediminas Kirkilas kalbas, kad Darbo partija pati apsispręstų korupcijos byloje figūruojančio V. Gapšio užimamą postą pasiūlyti kitam partijos kolegai, vadina „nerealistinėmis ir fantastinėmis“. „Štai jeigu opozicija tikrai nežaidžia žaidimų ir kels nepasitikėjimo V. Gapšiu klausimą, kaip bus nubalsuota, tikrai sunku prognozuoti. Aišku, gali ir kai kurie koalicijos partneriai moralinius standartus iškelti“, – aiškino politikas.

Prakalbo apie pamainą

LSDP vicepirmininkė Irena Šiaulienė, prieš savaitę kalbėdama su LŽ, užsiminė, kad interpeliacijos V. Gapšiui nušalinti gali ir neprireikti. „Manau, klausimai dėl teismo sprendimo ir kai kurių pareigūnų pareigų ėjimo išsispręs be didesnių debatų Seime. Tiesiog bus priimti sprendimai, kad atsistatydina, ir tiek“, – sakė socialdemokratė.

Seimo kuluaruose jau kuris laikas sklando kalbos, kad kai kurie dabartinei Darbo partijos vadovybei oponuojantys „darbiečiai“ ne tik ketina įkalbinėti V. Gapšį atsistatydinti, bet ir yra numatę jį pakeisti galintį asmenį – ištikima V. Uspaskicho bendražyge vadinamą Loretą Graužinienę. Kaip LŽ minėjo šios iniciatyvos rėmėjai, ne vieną kadenciją Seime dirbanti V. Graužinienė yra pelniusi nemažai simpatijų tiek valdančiojoje koalicijoje, tiek opozicijoje, be to, ji neišsišoka ir sąžiningai vykdo partijos sprendimus.

Pati L. Graužinienė tokias kalbas pavadino „visiška nesąmone“. „Nežinau, kas skleidžia tokius gandus. Pirmą kartą tokį dalyką girdžiu. Nebuvo net jokios užuominos apie tai“, – tikino ji LŽ.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi