Lietuvoje

2019.02.06 16:22

Vyriausybė pritarė Turto civilinio konfiskavimo įstatymo projektui

BNS2019.02.06 16:22

Vyriausybė trečiadienį pritarė Turto civilinio konfiskavimo įstatymo projektui ir susijusių teisės aktų pakeitimų paketui, kuris numato įsteigti turto civilinio konfiskavimo institutą.

Anot vidaus reikalų ministro Eimučio Misiūno, tai padės kovoti su korupcija bei paveiks kriminalinio pasaulio atstovus.

„Užsienio valstybių patirtis rodo, kad siekiant kovoti su organizuotu, taip pat intelektualiuoju nusikalstamumu, tai yra vienas efektyviausių užkardymo būdų, kuris padėtų visuomenėje įtvirtinti ir principinę „nusikaltimai neapsimoka“ nuostatą“, – sakė E. Misiūnas.

Įstatymo projekte numatyta galimybė konfiskuoti asmens civilinį turtą, jeigu jis kaltinamas ar nuteistas už sunkius ir kai kuriuos apysunkius nusikaltimus, priklauso nusikalstamoms grupuotėms. 

Taip pat konfiskuoti turtą būtų galima, jeigu jo vertė neatitinka asmens teisėtų pajamų ir šis skirtumas viršija 100 tūkst. eurų.

Tai galioja ir turtui, kuris buvo perleistas kitam fiziniam ar juridiniam asmeniui, kuris žinojo arba turėjo žinoti, kad šio turto vertė neatitinka asmens teisėtų pajamų.

Tačiau numatyta, kad prieš pradedant konfiskavimo procesą, būtų atliktas turto tyrimas – sprendimą dėl jo priimtų prokuroras, o tyrimą atliktų vyriausybės įgaliotos institucijos.

Turto civilinio konfiskavimo procesas susidėtų iš dviejų etapų. Pirmiausia asmuo būtų įpareigojamas deklaruoti ir pagrįsti turimą turtą ir pajamas. Jeigu asmuo to nepadaro, būtų kreipiamasi į teismą dėl turto, neproporcingo asmens pajamoms, konfiskavimo.

Sprendimus dėl įpareigojimo deklaruoti ir pagrįsti turtą ir pajamas skyrimo asmeniui, dėl turto civilinio konfiskavimo, o prireikus, ir dėl turto arešto taikymo priimtų teismas. Į teismą dėl minėtų sprendimų turėtų kreiptis prokuroras.

Įstatymo projektui pavasario sesijoje dar turės pritarti Seimas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.