Lietuvoje

2019.02.06 12:25

Prezidentė atmetė I. Gudžiūnaitės kandidatūrą

ELTA 2019.02.06 12:25

Prezidentė Dalia Grybauskaitė atmetė premjero Sauliaus Skvernelio siūlomą socialdarbietės Irmos Gudžiūnaitės kandidatūrą į aplinkos ministres.

Profesionalumas, kuruojamos srities išmanymas, administraciniai gebėjimai, skaidrumas ir interesų konflikto vengimas – pagrindiniai prezidentės keliami reikalavimai visiems kandidatams į ministrus.

I. Gudžiūnaitė, pasak prezidentės, veržli ir perspektyvi jauna politikė, tačiau neturi reikiamos dalykinės patirties ir susitikime nepademonstravo vadovavimui aplinkos apsaugos sektoriui reikiamų žinių ir kompetencijos.

Prezidentūros pranešime teigiama, kad Aplinkos ministerijai tenka labai platus atsakomybių spektras – nuo atliekų tvarkymo ir vandenvalos iki miškų apsaugos, statybų ir renovacijos, klimato kaitos ir Astravo AE klausimų. Todėl prezidentė kviečia premjerą šiam sudėtingam sektoriui ieškoti visapusiškos patirties turinčio kandidato.

Prezidentė D. Grybauskaitė pirmadienį po susitikimo su premjero S. Skvernelio siūloma kandidate į aplinkos ministres I. Gudžiūnaite, neslėpė, kad jai kyla abejonių dėl teikiamos kandidatūros. Pasak šalies vadovės, I. Gudžiūnaitė stokoja patirties srityje, kuriai reikėtų vadovauti tapus ministre. 

„Kol kas įspūdis įvairus. Matau veržlų, jauną žmogų, bet nematau reikalingos vadybos patirties ir profesinės patirties, ir pakankamai žinių tame sektoriuje, į kurį einama“, – žurnalistams Rukloje sakė D. Grybauskaitė. 

ELTA primena, kad dabar I. Gudžiūnaitė yra teisingumo viceministrė. 

Anksčiau ministras pirmininkas S. Skvernelis sakė, kad I. Gudžiūnaitė yra profesionalus ir veržlus žmogus.

„Tai jaunas, profesionalus, veržlus žmogus, kurio teisinis išsilavinimas, tarptautinė patirtis, žinios, įgytos viceministrės pareigose, leidžia tikėtis, kad I. Gudžiūnaitė sėkmingai spręs itin svarbius ir aktualius klausimus, patenkančius į Aplinkos ministerijos atsakomybės sritį“, – teigė S. Skvernelis.

Valdančiajai Lietuvos socialdemokratų darbo partijai (LSDDP) priklausanti I. Gudžiūnaitė Vilniaus universitete įgijo teisės magistro laipsnį, dirbo teisininke, teisingumo atašė Lietuvos nuolatinėje atstovybėje Europos Sąjungoje. 

I. Gudžiūnaitės skyrimo ministre atveju ji būtų buvusi vienintelė moterimi S. Skvernelio vadovaujamame ministrų kabinete. 

„Tikrai nesibaiminu, jausčiausi labai drąsiai ir gerai, jei būčiau vienintele moterimi vyriausybėje“, – teigė I. Gudžiūnaitė.

Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) pirmininkas Gediminas Kirkilas prezidentės atsisakymą paskirti teisingumo viceministrę aplinkos ministre vertina kaip sudarytą kliūtį jaunam žmogui aktyviau dalyvauti didžiojoje politikoje. Jo nuomone, patirties neturėjimas aplinkosaugoje buvo esminis I. Gudžiūnaitės pranašumas.

E. Genio/LRT nuotr.

„Tas faktas, kad Irma Gudžiūnaitė neturėjo patirties aplinkosaugoje, kitaip tariant, nebuvo susijusi su jokiais aplinkosaugoje egzistuojančiais klanais, mūsų nuomone, buvo esminis jos kaip kandidatės į ministrus pranašumas. Turbūt tas faktas buvo svarbus ir vyriausybės vadovui, nusprendusiam pasirinkti būtent I. Gudžiūnaitę.

Šalies vadovė užkirto kelią užimti labai atsakingas pareigas jaunai profesionalei, turinčiai patirties europinėse institucijose. Jai netrūko teisinių žinių ir kompetencijos, kad galėtų sėkmingai atstovauti Lietuvos interesams teisiniuose ginčuose“, – sako LSDDP pirmininkas G. Kirkilas.

Kiek anksčiau jis Eltai teigė, kad premjeras S. Skvernelis I. Gudžiūnaitę pasirinko nesitaręs su valdančiosios koalicijos partneriais.

Politiko teigimu, jokių siūlymų iš LSDDP pusės – ar derybų dėl to, kam atiteks Aplinkos ministerijos vadovo postas, tarp valdančiųjų partnerių nebuvo. 

„Mes nieko nemestelėjome, premjeras pats puikiai mato, kad ji (I. Gudžiūnaitė. – ELTA) dalyvauja vyriausybės posėdžiuose. Saulius Skvernelis pats pasirinko, o mes džiaugiamės, kad tai mūsų partijos narė“, – Eltai pastarąją savaitę teigė G. Kirkilas.

ELTA primena, kad Aplinkos ministerija vadovo neturi nuo gruodžio pradžios, kai premjeras S. Skvernelis inicijavo Kęstučio Navicko pasitraukimą. Aplinkos ministro pareigas laikinai eina energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.