Lietuvoje

2019.02.06 09:30

V. Pranckietis Kinijos grėsmės nesibaimina: ją reikia matyti kaip prekybos partnerę

ELTA2019.02.06 09:30

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, komentuodamas specialiųjų tarnybų įspėjimus apie stiprėjančią Kinijos žvalgybų veiklą Lietuvoje, teigia, kad, nepaisant to, komunistų valdomą valstybę reikia matyti kaip ekonominę partnerę. Kartu, pabrėžia Seimo vadovas, vizito Kinijoje metu jis gavęs kinų patvirtinimą, kad ši šalis yra linkusi atsižvelgti į Lietuvos interesus. 

„Mes ją (Kiniją. – ELTA) turime matyti kaip prekybos partnerę, mes turime matyti visas kylančias grėsmes ar galimai kylančias grėsmes, bet turime su ta šalimi dirbti“, – „Žinių radijui“ teigė V. Pranckietis. Jis pabrėžė, kad Lietuvos tikslai Kinijos atžvilgiu pirmiausia yra susiję su ekonomika ir prekyba. 

Seimo vadovo teigimu, jei Kinija nekelia tiesioginės grėsmės Lietuvai, tai baimintis labai nereikėtų. 

„Manau, jei žodis (gali kelti grėsmę valstybės interesams. – ELTA) yra tik tariamosios nuosakos – tai dar (grėsmė. – ELTA) nėra tiesioginė. Kadangi tarnybos atkreipė dėmesį, mes turime galvoti apie tai, kokia bus įtaka“, – kalbėjo V. Pranckietis. 

Galiausiai Seimo vadovas užsiminė apie savo praėjusių metų vizitą Kinijoje, per kurį, pasak V. Pranckiečio, jis buvo kinų patikintas, kad Pekinas neturi jokių Lietuvos nacionaliniams interesams prieštaraujančių siekių. 

„Kada man teko diskutuoti Kinijoje apie mūsų išorinį uostą, aš paklausiau, ar jūs tikrai norėtumėte kontroliuoti jį. Ne, sako, mes turime matyti ir jūsų šalies interesą. Ir man buvo toks labai geras atsakymas, kad kita šalis mato ir mūsų interesą, ne tik savo interesą. Ir mes visada turėtume taip galvoti, kad ne tik Lietuvos yra interesas, yra ir kitų šalių interesas“, – apibendrino V. Pranckietis. 

Lietuvos žvalgybos institucijos antradienį įspėjo, kad Lietuvoje vis aktyviau veikia Kinijos žvalgybos ir saugumo tarnybos.

„Augant Kinijos ekonominėms ir politinėms ambicijoms Vakaruose, agresyvėja Kinijos žvalgybos ir saugumo tarnybų veikla ne tik kitose NATO ir ES šalyse, bet ir Lietuvoje“, – teigiama Valstybės saugumo departamento (VSD) ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento (AOTD) prie Krašto apsaugos ministerijos (KAM) tradiciniame bendrų grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime.

VSD direktorius Darius Jauniškis, pristatydamas žvalgybų visuomenei skirtą ataskaitą, teigė, kad Kinijos žvalgybų veikla pasiekė tokią ribą, kai apie tai Lietuvos visuomenė privalo būti informuojama. Pasak VSD direktoriaus, Lietuvos žvalgyba jau fiksavo Kinijos žvalgybų verbavimo atvejus, todėl, tvirtino D. Jauniškis, Lietuvos piliečiai turėtų būti itin atsargūs gavę pasiūlymų iš Kinijos. 

„Sunerimti reikėtų, jei asmuo kviečiamas į Kiniją, kai jam apmokama kelionė, mokymai ir kitos išlaidos, organizuojamos pramogos, siūlomas papildomas uždarbis už ekspertines įžvalgas ar konsultavimą“, – teigė D. Jauniškis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt