Naujienų srautas

Lietuvoje2019.02.06 11:36

Nepavyko: prokuroras nenušalintas nuo „MG Baltic“ bylos, bet kaltinamieji nerimsta

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.02.06 11:36

Vilniaus apygardos teisme trečiadienį tęsiamas vadinamosios „MG Baltic“ bylos nagrinėjimas. Pirmadienį vykusio posėdžio metu kaltinamojo Raimondo Kurlianskio advokatas Simonas Slapšinskas reikalavo prokuroro nušalinimo. Tačiau teisėjų kolegija priėmė sprendimą, kad prokuroras Justas Laucius nuo bylos neturėtų būti nušalintas.

Valstybės kaltinimą byloje palaikantis prokuroras J. Laucius pirmadienį paskelbė, kad praėjusių metų gruodį kaltinamasis R. Kurlianskis į kito kaltinamojo Eligijaus Masiulio sąskaitą pravedė 10 tūkst. eurų, nurodydamas, kad tai – paskola, nors kaltinamiesiems yra uždrausta bendrauti. Be to, prokuroras nurodė, kur E. Masiulis išleido gautus pinigus, kuriuos gavo iš R. Kurlianskio.

Būtent dėl to, kad prokuroras atskleidė, kur E. Masiulis išleido pasiskolintus pinigus, pareikalauta J. Lauciaus nušalinimo nuo bylos. Visgi teismas, iš dalies sutikęs su gynybos argumentais, kad komentuoti E. Masiulio sąskaitos išrašą nebuvo, nutarė, kad J. Laucius nuo bylos nenušalinimas.

„Teisėjų kolegija konstatuoja, kad prokuroras turi vengti pasisakymų, nesusijusių su byloje pateikta medžiaga ir turi elgtis dalykiškai“, – kalbėjo teisėjų kolegijos pirmininkė.

Kreipėsi į institucijas

Tačiau tuo diskusiją dėl prokuroro J. Lauciaus nesibaigė. Kitas R. Kurlianskio advokatas Giedrius Danėlius prašė, kad galimai neetišką prokuroro elgesį įvertintų etikos prievaizdai.

Tuo metu E. Masiulio advokatas M. Bliuvas teigė, kad jo ginamasis kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl J. Lauciaus įvertinimo: „Mano ginamasis prašo inicijuoti ir atlikti tarnybinį J. Lauciau patikrinimą ir, esant reikalui, paskirtį nuobaudą. Taip pat pradėti tyrimą dėl asmens duomenų neteisėto atskleidimo.“

Negana to, buvęs liberalas kreipėsi į Valstybinę duomenų inspekciją su prašymų įvertini „Luminor“ banko darbuotojų bei Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigų veiksmus tvarkant jo asmens duomenis ir galimai neteisėtai juos atskleidžiant. Be to, M. Bliuvas dar kartą reikalavo prokuroro J. Lauciaus nušalinimo.

„Be jokio teisinio pagrindo atskleidė E. Masiulio sąskaitos išrašo detales“, – sakė E. Masiulio advokatas, teigdamas, kad tokia informacija niekaip nesusijusi su byla. Advokatas taip pat teigė, kad J. Laucius piktnaudžiavo ir manipuliavo jam suteikta veiksmų laisve bei rodė išankstinį priešišką nusistatymą prieš E. Masiulį.

Koncerno „MG Baltic“ advokatas L. Belevičius teismo prašė šiam klausimui skirti daug dėmesio ir neskubėtų, nes praktikoje yra pasitaikę atvejų, kai J. Laucius buvo nušalintas nuo bylos.

Pats J. Laucius teims kalbėjo, kad tai, jog gynybai nepatinka valstybinį kaltinimą palaikantis prokuroras ir jo veikla, nėra priežastis jį nušalinti.

„Vien tas faktas, kad gynyba nori papildomo prokuroro veiksmų teisinio vertinimo kreipiantis į Generalinę prokuratūrą bei Etikos komisiją taip pat nėra priežastis prokuroro nušalinimui“, – sakė J. Laucius, pridurdamas, kad negalima nušalinti prokuroro už tai, kad šis sąžiningai atlieka savo darbą. 

Teismas nutarė, kad M. Bliuvo prašymas dėl prokuroro nušalinimo iš esmės atitinka pirmadienį pateiktą prašymą, dėl kurio nutartis jau priimta – prokuroras nėra nušalinimas.

J. Laucius, E. Genio/LRT nuotr.

E. Masiulis: paskolintus pinigus grąžinsiu per metus

Kaltinimų kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir neteisėtu praturtėjimu byloje sulaukęs E. Masiulis kalbėdamas su žurnalistas sakė esąs šokiruotas to, kad prokuroras atskleidė kur kaltinamasis leido pasiskolintus pinigus. Jis teigė, kad 10 tūkst. eurų pasiskolino metams su 3 proc. palūkanomis ir tikino, kad kardomosios priemonės nepažeidė, nes su R. Kurlianskiu tiesiogiai nebendravo, o paskolos detales derino per advokatus.

Paklaustas, kodėl pinigus skolinosi iš R. Kurlianskio, o ne kitų šaltinių, pavyzdžiui, banko ar kitų pažįstamų, E. Masiulis teigė, kad pinigus iš taip pat byloje kaltinamo R. Kurlianskio skolinosi jau anksčiau ir paskolą atidavė, todėl iš to paties žmogaus skolinosi dar kartą. Esą visas sandoris buvo suderintas per advokatus:

„Per advokatus paprašiau, kad R. Kurlianskis paskolintų. Skolindamasis per advokatus iš R. Kurlianskio tikrai nekalbėjau, kur aš tuos pinigu leisiu ir kaip naudosiu. Žmonės dėl daugelio atveju skolinasi, bet tai yra skolinti pinigai, kuriuos atiduosiu po metų.“ Tiesa, jis teigė nežinantis advokatų bendravimo dėl paskolos detalių.

E. Masiulis sakė puikiai supratęs, kad tokia informacija išlys į viešumą, todėl viskas buvo daryta bankiniu pavedimu per advokatus.

Kaltinimai pateikti ir fiziniams, ir juridiniams asmenims

Politinės korupcijos byloje kaltinimai pateikti trims juridiniams ir penkiems fiziniams asmenims: Darbo ir Liberalų sąjūdžio partijoms, koncernui „MG Baltic“, buvusiems liberalų ir „darbiečių“ lyderiams Eligijui Masiuliui, Vytautui Gapšiui, buvusiam parlamentarui liberalui Šarūnui Gustainiui, Seimo nariui Gintarui Steponavičiui bei buvusiam „MG Baltic“ viceprezidentui R. Kurlianskiui.

Darbo partijai įtarimai pateikti dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, Liberalų sąjūdis įtariamas kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu, o „MG Baltic“ įtariamas šių partijų papirkimu ir prekyba poveikiu.

Pareigūnai įtaria, kad politikai ėmė ar tarėsi dėl kyšių su tuometiniu „MG Baltic“ viceprezidentu R. Kurlianskiu, o vėliau siūlė ar palaikė koncernui palankias iniciatyvas Seime ir kitose institucijose.

Buvęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas E. Masiulis yra įtariamas dėl prekybos poveikiu, kyšininkavimo ir neteisėto praturtėjimo, buvusiam šios partijos vicepirmininkui G. Steponavičiui pateikti įtarimai piktnaudžiavimu, buvusiam Vilniaus miesto tarybos nariui Š. Gustainiui – kyšininkavimu. V. Gapšys įtariamas dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, R. Kurlianskis – dėl papirkimo ir prekybos poveikiu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi