Naujienų srautas

Lietuvoje2019.02.05 13:15

Pristatyta grėsmių Lietuvai ataskaita: Rusijos dėmesys rinkimams ir naujas iššūkis iš Kinijos

Šarūnas Nekrošius, LRT.lt 2019.02.05 13:15

Lietuvos žvalgybos institucijos antradienį Seime pristatė grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimą. Lietuvos žvalgyba perspėjo, kad šalyje vis aktyviau veikia Kinijos žvalgybos ir saugumo tarnybos.  

Šios šalies šnipinėjimą grėsme nacionaliniam saugumui Lietuvos tarnybos įvardijo pirmą kartą.

„Esame fiksavę verbavimo atvejų iš Kinijos pusės, tam tikruose sektoriuose, pavyzdžiui, susisiekimo ar energetikos. Matome tas tendencijas, todėl sakome, kad tai kylanti grėsmė. Supraskime, Kinija turi ilgalaikių planų tapti galingiausia pasaulio valstybe, todėl turi tam tikrą strategiją, daug investuoja ir Afrikoje, dabar Europoje. Ko gero, tai globalūs tikslai, kol kas mes juos galime tik spėti“, – sakė Valstybės saugumo departmento (VSD) vadovas Darius Jauniškis.

Jis patvirtino, jog buvo fiksuota konkrečių verbavimo atvejų.

„Sunerimti reikėtų, jei asmuo kviečiamas į Kiniją, jam apmokama kelionė, mokymai ir kitos išlaidos, organizuojamos pramogos, siūlomas papildomas uždarbis už konsultavimą, skatinama įsidarbinti Lietuvos užsienio ir saugumo politiką įgyvendinančiose ar ES ir NATO institucijose“, – pažymėjo D. Jauniškis.

Kalbėdamas apie ataskaitą VSD vadovas sakė, kad kasmetinis grėsmių vertinimas jau tampa tam tikru reiškiniu šalyje.

Kas kelia pavojų?

 „2018-ieji Lietuvos žvalgybai buvo intensyvūs ir įdomūs, panašu, kad egzaminą bent kol kas išlaikome“, –  konferencijoje sakė VSD vadovas. Jis dar kartą atkreipė dėmesį į nedraugiškų kaimynų bandymus kištis į Lietuvos valstybės reikalus.

E. Genio/LRT nuotr.

„Pastarųjų metų įvykiai patvirtino, kad Kremlius į konfrontaciją su Vakarais jau ruošiasi seniai, o pastaruoju metu tai darė atvirai ir įžūliai. Rusija naudojasi ne tik tradicinėmis spaudimo priemonėmis, pasitelkia propagandą, bet ir grubias fizinio susidorojimo su oponentais ar įsivaizduojamais režimo priešais priemones. Lietuva prisidėjo prie neeilinio savo mastu atsaku Rusijai į Solsberio ataką, išsiųsdama net tris su diplomatine priedanga dirbusius Rusijos žvalgus. Nepaisant nuostolių, Rusija ir toliau dirba ir tęsia agresyvias žvalgybos atakas prieš Lietuvą. Šios šalies žvalgyba intensyviai ieško asmenų, kurie gali daryti įtaką politiniams ir visuomeniniams procesams Lietuvoje. Praeitų metų pabaigoje Lietuvoje buvo sulaikytas mūsų šalies pilietis ir politikas Algirdas Paleckis. Šis atvejis ir tam tikri kiti Rusijos veiksmai rodo, kad yra nusitaikyta į Sausio 13-osios bylą, siekiama ją paveikti bei bauginti Lietuvos pareigūnus. Žinome, kad artimiausiu metu tai taps ir informacinių kampanijų taikiniu“, – sakė VSD vadovas.

Anot D. Jauniškio, svarbiausias tikslas tokiame kontekste lieka tas pats – prevencija ir tokių veikų užkardimas dar pradinėse stadijose.

Rinkimai Lietuvoje: laukti didelio Rusijos susidomėjimo?

VSD vadovas dar kartą pabrėžė, kad artėjantys rinkimai Lietuvoje kelia itin didelį Rusijos susidomėjimą, ypač žvilgsnis kryps į gegužę vykstančius prezidento rinkimus, tačiau dėmesios sulauks ir jau po mėnesio vyksiantys savivaldybių tarybų ir merų rinkimai.

„Rinkimai neabejotinai kelia Rusijos susidomėjimą, kandidatai į prezidentus vertinami pagal savo požiūrį į Kremliaus režimą ir jų vydomą politiką. Kaip ir prieš kiekvienus savivaldybių rinkimus, tam tikruose regionuose siekiama, kad jų tėvynainiai sudarytų tam tikrus ir bendrus sąrašus. Rusijai yra aktualūs ir EP rinkimai, tikintis, kad po jų bus suformuota plati euroskeptikų, palaikančių glaudesnį bendradarbiavimą su Rusija, koalicija“, – sakė D. Jauniškis, kuris pabrėžė, kad neatmestina, jog Rusija bandys į rinkimus kištis ir kibernetinėmis priemonėmis.

BNS nuotr.

„Ryškių požymių, kad Rusija bando daryti įtaką rinkimams, kol kas nefiksuojame, tačiau tokios galimybės atmesti jokiu būdu negalime. Atvirai Rusijos politiką remiantys judėjimai mūsų šalyje yra negausūs ir neįtakingi. Nepaisant to, tam tikri nariai gauna kvietimus dalyvauti tos šalies renginiuose kaip oficialūs atstovai“, – kalbėjo Lietuvos saugumo vadovas.

Energetika vis dar aktyvajame Rusijos radare

VSD vadovas D. Jauniškis pripažįsta, jog Rusija ir toliau aktyviai veikia energetikos sektoriuje, siekiama daryti tam tikrus manevrus dėl Lietuvos strateginės energetikos politikos.

Astravo AE/BNS nuotr.

„Didžiausią grėsmę kelia trečiųjų šalių, pirmiausia, Rusijos bandymai daryti įtaką strateginiams energetiniams projektams, pavyzdžiui, Baltijos šalių sinchronizacijai su Vakarų tinklais bei Rusijos pastangos išlaikyti savo, kaip svarbios energetikos tiekėjos, padėtį regione. Šie bandymai yra tiesiogiai susiję su Rusijos ir Baltarusijos bendrais projektais. Didžiausią grėsmę kelia kaimyninėje šalyje statoma atominė elektrinė, dar labiau įtvirtinanti Rusijos dominavimą Baltarusijoje“, – kalbėjo D. Jauniškis.

Situaciją šalies saugumas kontroliuoja

Nors VSD vadovas ir pateikė detalias Lietuvą supančias grėsmes, naujus iššūkius, tačiau mūsų šalies saugumo tarnybos, žvalgybos institucijos, D. Jauniškio teigimu, situaciją kontroliuoja.

„Nors ir viskas atrodo gana baisiai, mes sakome, kad situacija pakankamai stabili ir kontroliuojama. Įžvelgiame, kas vyksta nacionaliniame grėsmių kontekste ir pastebime, jog situacija gerėja. Nepaisant to, nesakome, jog turėtume atsipalaiduoti, o iššūkių, žvelgiant į ateitį, bus tikrai nemažiau“, – sakė D. Jauniškis.

E. Genio/LRT nuotr.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi