Lietuvoje

2019.02.04 19:16

D. Grybauskaitė: NATO neturėtų dalyvauti ginklavimosi varžybose

ELTA2019.02.04 19:16

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, komentuodama Jungtinių Valstijų ir Rusijos sudarytos Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutarties įšaldymą, teigia mananti, kad NATO neturėtų įsivelti į naujas ginklavimosi varžybas.

„Nemanau, kad NATO turėtų dalyvauti ginklavimosi varžybose, mūsų tikslas yra apsaugoti ir ginti mūsų šalis, o ne kurti puolamuosius ginklus“, – žurnalistams Rukloje sakė D. Grybauskaitė. Pasak jos, šiuo metu nemažiau aktualios yra nekonvencinės grėsmės.

„Dabartiniai saugumo iššūkiai yra gerokai sudėtingesni, todėl neužtenka turėti tik stiprius konvencinius ginklus, mes kalbame apie hibridines grėsmes, kibernetines atakas, kurios gali būti ženkliai veiksmingesnės ir labiau griaunančios negu atominis ginklas“, – teigė D. Grybauskaitė.

Lietuvos vadovė pažymėjo, kad saugumo situaciją aštrina ne tiek INF sutarties, kurios, pasak prezidentės, ir taip nebuvo laikomasi, įšaldymas, kiek tai, jog be INF nėra jokių kitų saugumo garantijų.

„Bėda turbūt tai, kad po sutarties kol kas turime tuščią vietą, t.y. vietoje jos jokių kitokių saugumo garantijų“, – pažymėjo ji.

D. Grybauskaitės teigimu, būsimuose tokio pobūdžio susitarimuose privalu bus įtraukti ir kitas valstybes, turinčias atominius ginklus.

R. Dačkaus/LR Prezidento kanceliarijos nuotr.

„Turime 6 mėnesius visoms pusėms apsispręsti, ką daryti su pasauliui kylančiais globaliais iššūkiais“, – apibendrino D. Grybauskaitė.

ELTA primena, kad Jungtinės Valstijos pareiškė, kad pasitraukia iš kertinės Šaltojo karo INF sutarties su Rusija, teigdamos, kad Maskva pažeidė susitarimą.

„Jungtinės Valstijos sustabdys INF sutarties įsipareigojimų vykdymą ir pradės pasitraukimo iš INF sutarties procedūrą, kuri bus užbaigta per 6 mėnesius, nebent Rusija sugrįš prie sutarties laikymosi, sunaikindama visas sutartį pažeidžiančias raketas, raketų paleidimo ir su tuo susijusią įrangą“, – pastarąją savaitę teigė prezidentas Donaldas Trumpas.

Atsakydamas į tai Kremlius pareiškė stabdantis savo įsipareigojimus INF.

INF sutartį dėl branduolinių vidutinio nuotolio sistemų 1987 metais pasirašė JAV ir tuometinė Sovietų Sąjunga. Ji įpareigoja abi puses atsisakyti iš sausumos paleidžiamų balistinių ir sparnuotųjų raketų, kurių veikimo nuotolis – nuo 500 iki 5 500 km. Kartu sutartis draudžia tokių sistemų gamybą ir bandymus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.