Lietuvoje

2019.02.05 09:06

VSD skelbiamame vertinime – nauja grėsmė: gali taikytis į politikus

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.02.05 09:06

Lietuvoje veikia ne tik Rusijos, bet ir Kinijos žvalgybos tarnybos, skelbiama Valstybės saugumo departamento (VSD) ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento (AOTD) parengtame Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime. Tarnybos skelbia, kad pastebimas Lietuvoje besiplečiantis Kinijos interesų laukas, o siekdama savo tikslų ši šalis taikosi į politinių svertų turinčius asmenis.

Auga Kinijos interesai

Grėsmių nacionialiniam saugumui vertinime pastebima, kad plečiasi Kinijos žvalgybos interesų Lietuvoje laukas. Kaip rašoma ataskaitoje, augant Kinijos ekonominėms ir politinėms ambicijoms Vakaruose, agresyvėja Kinijos žvalgybos ir saugumo tarnybų veikla ne tik kitose NATO ir ES šalyse, bet ir Lietuvoje. Rašoma, kad Lietuvoje veikia dvi Kinijos žvalgybos tarnybos – Valstybės saugumo ministerija ir Karinės žvalgybos direktoratas.

Užsienio šalyse, anot VSD ataskaitos, Kinijos žvalgyba tradiciškai veikia su diplomatine priedanga, taip pat išnaudoja Kinijos vyriausybės finansuojamus Konfucijaus institutus, Kinijos įmones ir naujienų agentūras, naudojasi užsienyje studijuojančiais kinų studentais.

„Kinijos žvalgybą veiklą Lietuvoje daugiausia orientuoja į Kinijos vidaus politinių problemų sprendimą, pavyzdžiui, siekia, kad Lietuva neremtų Tibeto ir Taivano nepriklausomybės bei nekeltų šių klausimų tarptautiniu lygiu.

Be to, Kinijos žvalgyba turi platesnių interesų Lietuvoje – ją domina Lietuvos vidaus ir užsienio politika, ekonomika, gynybos sektorius, Lietuvos piliečiams prieinama informacija apie įvairių šalių tarptautinio bendradarbiavimo su Kinija projektus, ateities planus. Per Lietuvos piliečius Kinijos žvalgyba gali siekti gauti neviešos ar įslaptintos ne tik Lietuvos, bet ir ES institucijų bei NATO informacijos“, – rašoma Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime.

Kinijos žvalgyba ieško tinkamų taikinių – sprendimų priėmimo galią turinčių asmenų, taip pat kitų asmenų, simpatizuojančių Kinijai ir turinčių politinio poveikio svertų. Tokius asmenis siekiama paveikti dovanomis, nemokamomis kelionėmis į Kiniją bei apmokamais ten organizuojamais mokymais. Kinija tokias dovanas laiko įpareigojančiomis palaikyti Kinijai naudingus politinius sprendimus.

„Per Kinijos žvalgų apmokėtas keliones į Kiniją Lietuvos piliečiai yra verbuojami. Atsižvelgiant į augantį Kinijos žvalgybos ir saugumo tarnybų aktyvumą NATO ir ES šalyse, tikėtina, kad ilgalaikėje perspektyvoje Kinijos žvalgybinė veikla Lietuvoje taip pat plėsis“, – teigiama Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime.

REUTERS/SCANPIX nuotr.

Lietuvos piliečiai gali tapti taikiniais

Parengtoje ataskaitoje rašoma, kad Rusijos žvalgybos tarnybos didelį dėmesį skiria Lietuvos nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbią reikšmę turinčios infrastruktūros žvalgybai: renkama informacija apie įmones, Lietuvos kariuomenės (LK) infrastruktūrą, Lietuvos ryšių sistemas, jūrų ir oro uostus, geležinkelių ir kelių mazgus. Pastaruoju metu stebimas ypatingas Rusijos žvalgybos susidomėjimas Lietuvos energetikos sektoriaus objektais.

„Žvalgybai išnaudojami į Lietuvą atvykstantys Rusijos gyventojai, kurie stebėdami, filmuodami ar fotografuodami renka informaciją apie LK infrastruktūrą bei strategiškai svarbius objektus. Užduotys rinkti informaciją apie svarbią infrastruktūrą Lietuvoje buvo skiriamos ir GRU užverbuotiems Lietuvos piliečiams. <...>

Lietuvoje renkama informacija apie nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbią reikšmę turinčius objektus yra naudojama Rusijos kariniam planavimui. <...> Tikėtina, kad artimoje ir vidutinėje perspektyvoje Rusijos žvalgybinės veiklos intensyvumas renkant žvalgybinę informaciją apie svarbią infrastruktūrą Lietuvoje nemažės, o technologijų plėtra šią veiklą padarys dar mažiau pastebimą“, – teigiama dokumente.

Paskelbtame vertinime taip pat rašoma, kad Rusija pasitelkia palankias sau šalis ne tik siekdama užpildyti savo žvalgybos spragas, bet ir nuslėpti savo interesus ir žvalgybinę veiką. Pastebima, kad Baltarusijos žvalgybos tarnybos vykdo Rusijos žvalgybos tarnybų nurodymus ir teikia pagalbą jų operacijoms Baltarusijoje. Tuo metu Rusijos žvalgybos tarnybos Baltarusijos teritorijoje netrukdomai verbuoja Vakarų šalių piliečius.

„Dėl to Lietuvos piliečiai, dažnai besilankantys Baltarusijoje, gali tapti tiek Baltarusijos, tiek Rusijos žvalgybų taikiniais“, – pastebima VSD ir AOTD parengtame dokumente.

REUTERS/SCANPIX nuotr.

Baltarusija – „buferinė“ Rusijos valstybė

Ataskaitoje rašoma, kad Lietuvos nacionalinio saugumo požiūriu Baltarusijos vaidmuo Rusijos kariniame planavime yra labai svarbus. Teigiama, kad konflikto su Vakarais ar NATO atveju Rusija numatoma pasinaudoti Baltarusijos teritorija kaip placdarmu kovoms veiksmams prieš Vakarus.

„Savo karinio saugumo užtikrinimą Baltarusija sieja su Rusija, nes pagrindiniu išorės grėsmių šaltiniu ir toliau laiko NATO. <...> Rusijai Baltarusija yra labai svarbi dėl savo geografinės padėties ir išoriškai susiklosčiusių dvišalių santykių. Rusijos karinėje strategijoje Baltarusijai skiriamas „buferinės“ valstybės vaidmuo“, – rašoma VSD ataskaitoje.

Pasak ataskaitos, Rusija Baltarusiją priskiria savo įtakos sferai ir ją bei jos teritoriją naudoją karinėms operacijoms planuoti ir karinei galiai demonstruoti. Be Baltarusijos teritorijoje rengiamų karinių pratybų „Zapad“, taip pat vykdomos ir iš anksto neanonsuojamos bendros Rusijos ir Baltarusijos karinės pratybos, į kurias skrenda Rusijos karinė aviacija, atgabenama karinė technika. Pastebima, kad pastaraisiais metais žymiai išaugo Rusijos oro desanto kariuomenės ir Baltarusijos specialiųjų pajėgų treniruočių skaičius.

VSD ir AOTD ataskaitoje rašoma, kad per praėjusių metų rugsėjį Bresto regione vykusias specialiųjų pajėgų pratybas Rusijos desantininkai atsigabeno naujausios karinės technikos. Tuo metu iš Rusijos karinių transporto orlaivių pirmą kartą nepriklausomos Baltarusijos istorijoje šios šalies teritorijoje buvo desantuota Rusijos karinė technika.

„Gilėjanti karinė integracija mažina Baltarusijos galimybes vykdyti nepriklausomą gynybos ir saugumo politiką“, – rašoma Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.