Lietuvoje

2019.02.04 16:12

Patvirtino: Vokietija investuos 110 mln. eurų į karinę infrastruktūrą Lietuvoje

LRT.lt2019.02.04 16:12

Vokietijos gynybos ministrės Ursulos von der Leyen teigimu, tarnaudami Lietuvoje Vokietijos kariai ne tik užtikrina regiono saugumą, bet ir rodo, kad NATO sąjungininkai tęsi savo įsipareigojimus. „Būsime čia tiek, kiek reikės saugumui užtikrinti“, – sakė ji. Ministrė tuo pačiu padėkojo Lietuvai už išskirtinę priimančiosios šalies paramą ir karių treniruočių sąlygas, bei patikino, kad Vokietija ir toliau prisidės savo investicijomis į karinės infrastruktūros vystymą Lietuvoje – šiam tikslui Vokietija iki 2021 m. planuoja skirti apie 110 mln. eurų, rašoma KAM pranešime.

„NATO batalionas yra viena svarbiausių atgrasymo priemonių, įrodančių Aljanso vienybę, bei pasiryžimą ginti mūsų valstybę“, – sakė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, vasario 4 d. Rukloje minint NATO priešakinių pajėgų bataliono antrąsias metines.

Pasak ministro, batalionas neabejotinai prisideda prie visuomenės palaikymo galingiausiam gynybos  aljansui ir NATO buvimui Lietuvoje augimo. „Tai ir svarus Vokietijos, pagrindinės mūsų saugumo sąjungininkės Europoje, nuopelnas“, –  sakė R. Karoblis po dvišalio susitikimo su Vokietijos gynybos ministre U. von der Leyen.

Vėliau  Lietuvos ir Vokietijos gynybos ministrai kartu su prezidente Dalia Grybauskaite  ir  Lietuvos bei Vokietijos kariuomenių vadovybe pasveikino Rukloje dislokuotą NATO priešakinių pajėgų bataliono  kovinę grupę. Šios NATO priešakinės  pajėgos  gynybos ir atgrasymo tikslais mūsų šalyje veikia jau dvejus metus.

Pasak ministro,  antrosios  NATO  bataliono Lietuvoje  metinės ir Vokietijos gynybos ministrės  apsilankymas  Lietuvoje – puiki dovana Lietuvai, šiais metais švenčiančiai 15 metų NATO narystės sukaktį. „Vokietija yra ir išliks svarbiausia mūsų gynybos partnerė Europoje“, – sakė R. Karoblis.

„Nuolatinis sąjungininkų buvimas Lietuvoje ir regione – labai stiprus atgrasymo signalas potencialiems agresoriams. Kiekvienas jų įvertina, kad Lietuvos ginti stotų ne tik Lietuvos kariuomenė, bet ir čia esantys sąjungininkai. Be to, tikėtina, kad šalys, skyrusios pajėgumus į NATO priešakinių pajėgų batalioną, agresijos prieš Lietuvą atveju būtų, kaip ir mes, itin suinteresuotos skubiu NATO greitojo reagavimo pajėgų bei 5-ojo straipsnio aktyvavimu ir tai teigiamai paveiktų sprendimų priėmimą“, – sakė Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas. 

Nuo 2017 m. sausio pradžios Mokomajame pulke Rukloje dislokuota tarptautinė kovinė grupė šiandien yra integruota į Lietuvos kariuomenės Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ sudėtį . Per dvejus metus NATO batalione rotuodamiesi jau yra  tarnavę apie 8 tūkst. sąjungininkų karių iš 9 NATO valstybių. Šiandien batalione tarnauja Vokietijos, Nyderlandų, Čekijos, Norvegijos ir Belgijos kariai bei Islandijos ekspertas. Batalioną yra sustiprinęs Vokietijos tankų kovinis vienetas.

„Patirtis, kurią atsineša sąjungininkai, yra nepakartojama, ir mes, vykdydami savo gynybos planavimą, kaip galėdami efektyviau ją integruojame“, – sako brigados „Geležinis Vilkas“ vadas pulkininkas Mindaugas Steponavičius.

Dislokavęsi Lietuvoje NATO kovinės grupės kariai nuolat aktyviai treniruojasi, dalyvauja visose svarbiausiose Lietuvoje vykstančiose pratybose. „Bendrų mokymų nauda – akivaizdi, nes kartu treniravosi ne tik mūsų batalionai,  bet ir Lietuvos karinių oro pajėgų, NATO oro policiją policijos misiją vykdančios pajėgos. Visi drauge dalyvavome kovinio rengimo renginiuose pradedant specialistų ir baigiant bataliono lygmens mokymais, vykusiais tiek karinėse, tiek civilinėse teritorijose“, – sako  plk. M.  Steponavičius. Jis pabrėžia, kad  tai nebejotinai prisideda prie kasdien gerėjančio NATO kovinės grupės ir Lietuvos karių sąveikumo, gebėjimo veikti kartu.

Per dvejus metus NATO batalionas Lietuvoje ne tik įsikūrė, bet ir įsitvirtino. NATO bataliono kariai užmezgė puikius ryšius net tik su mūsų kariais, bet ir su vietos bendruomenėmis, mokyklomis, savivaldybėmis. Jie aktyviai dalyvauja įvairiuose kultūriniuose ir socialiniuose projektuose, mūsų šalies istorinių  ir valstybių švenčių minėjimo renginiuose.  

Per misijos laikotarpį Lietuvoje tarnaujančių karių atvyko aplankyti pajėgas skiriančių  šalių aukščiausi pareigūnai – karaliai, kunigaikščiai, prezidentai, parlamentų, ministerijų  vadovai, kariuomenių vadai. O tai puiki žinia Lietuvos žmonėms, kad  tiek skirtingų sąjungininkų susipažino su šalimi, pamatė šalį, kurią verta ginti ir pamatė žmones, kurie galbūt gins jų šalis, jei prireiks. Ir patys Lietuvos žmonės  pritaria NATO kovinės grupės dislokavimui Lietuvoje – praėjusių metų pabaigoje Krašto apsaugos ministerijos užsakymu surengtos visuomenės apklausos duomenimis, 76 proc. respondentų teigia, kad bataliono kovinė grupė padeda atgrasyti priešiškai nusiteikusias valstybes.

NATO priešakinių pajėgų dislokavimas Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Lenkijoje – istorinis sprendimas, kurį NATO šalių  vadovai priėmė 2016 m. liepą. Nuo 2017 m. pradžios  veikiančios  NATO pajėgos – tai pirmiausia atsakas į Rusijos agresyvius karinius veiksmus Ukrainoje, taip pat Rusijos karinio potencialo didinimą ir karinės galios demonstravimą regione.  

Lietuva ir pati toliau daug dėmesio skiria į NATO sąjungininkų poreikių užtikrinimui – suteikia  apgyvendinimą, maitinimą, užduočių vykdymui reikiamus degalus, karių gerovės ir laisvalaikio paslaugas. Greitesniam sąjungininkų judėjimui ir dislokavimuisi reikalingos infrastruktūros projektai yra vystomi Pabradėje, Rukloje ir Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje. 

Be to, siekiama sudaryti tinkamas sąlygas treniruotis tiek Lietuvos, tiek sąjungininkų kariams Lietuva  pritaiko turimus poligonus ir jų infrastruktūrą karių poreikiams, plečiamos ir Lietuvos kariuomenės poligonų bei aplink juos esančių karinio mokymo teritorijų ribos, atnaujinama jų infrastruktūra, įrengiami nauji mokymo laukai, kt.

Lietuvą su Vokietija sieja itin sėkmingas ir rezultatyvus karinis bendradarbiavimas. Nuo 2004 m. Vokietija jau dešimt kartų rotavosi NATO oro policijos misijoje ir saugojo Baltijos šalių oro erdvę. Ši valstybė padeda modernizuoti Lietuvos karines pajėgas ir karinę techniką, ėmėsi lyderystės vadovauti NATO priešakinių pajėgų batalionui ir aktyviai sutelkė kitų sąjungininkų pajėgas. Dėl geresnio karinio sąveikavimo, kuris būtinas efektyviai krašto gynybai užtikrinti, pernai Lietuvos kariuomenės Mechanizuotoji pėstininkų brigada „Geležinis Vilkas“, į kurios sudėtį integruotas NATO batalionas, buvo priskirta Vokietijos Bundesvero divizijai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.