Lietuvoje

2019.02.04 15:48

I. Gudžiūnaitei – klausimai apie politinę patirtį ir buvusio premjero abejonė dėl kandidatūros

Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su premjero Sauliaus Skvernelio pateikta kandidate į aplinkos ministrus Irma Gudžiūnaite.  

Valstiečių ir žaliųjų partnerių valdžioje – Socialdemokratų ir darbo partijos į šį postą pasiūlyta trisdešimtmetė teisininkė tikina, kad aplinkos apsaugos patirties stoką jai atstos keliolikos metų politinė patirtis.

I. Gudžiūnaitės kandidatūrą premjeras S. Skvernelis pateikė po viešos kritikos, kad jei ir aplinkos ministru bus paskirtas vyras, Lietuvos vyriausybė taps vienintele Europoje, neturinti nė vienos ministrės moters. Po paskyrimo teisingumo viceministre birželį į Gedimino Kirkilo vadovaujamą socialdemokratų darbo partiją įstojusi teisininkė šioje ministerijoje pradėjo dirbti iškart po studijų Vilniaus universitete, ji yra dirbusi ir teisingumo ataše Lietuvos atstovybėje Europos Sąjungoje.

30 metė teisininkė aplinkosaugos patirties neturi.

„Na aš turiu nemažą politinę patirtį, esu jau keliolika metų dalyvanti įvairiose politinėse veiklose, be to, mano komanda, kurie bus profesionalai aplinkos apsaugos srities. Mes visi kartu galėsim efektyviai imtis visų problemų ir iššūkių“, – po susitikimo kalbėjo kandidatė į ministrus.

Žurnalistų paklausta kaip trisdešimtmetė gali turėti keliolikos metų politinę patirtį – ar politike buvo nuo penkiolikos I. Gudžiūnaitė nepasimeta.

„Didžioji dalis mano politinės patirties yra būtent jaunimo politikoje, tai socialdemokratinio jaunimo sąjunga, kurioje aš aktyviai veikiau, buvau ir valdybės narė ir įvairiausių komitetų pirmininkė ir įvairiausių na tokių visokių smegenų centru ir visokių kokių idėjų lydere“, – sakė I. Gudžiūnaitė.

Naujų aplinkosaugos idėjų I. Gudžiūnaitė kol kas nepateikia.

„Jai reiks įrodyti labai paprastą dalyką, kad ji yra  pasirinkta ir paskirta ne todėl, kad premjeras lyg ir išgirdo kritiką, kad vyriausybėje nėra visai moterų ir, kad jai aplinkos apsaugos reikalai yra taip pat žinomi ir suprantami. Aišku čia yra keistas dalykas, kad aplinkos ministerija, kuri turėtų būti lyg ir žaliųjų šventovė yra taip atiduota socialdarbiečiams ir yra pasirenkamas žmogus, kuris iki šiol tuose aplinkos apsaugos reikaluose nėra ką nors dirbęs arba daręs“, – savo įžvalgomis pasidalino buvęs premjeras Andrius Kubilius.

„Aš manau, čia yra šansas ir galimybė pasakyti ir pakviesti moteris ateiti į politiką. Iš tiesų reikia moterų politikoje, reikia jų kuo daugiau“, – sake kandidatė I. Gudžiūnaitė.

Irma Gudžiūnaitė taip pat yra socialdemokratų darbo partijos sąrašo Vilniuje savivaldybių rinkimuose lyderė, tačiau ji sako, kad tarybos narės mandato, jei bus paskirta aplinkos ministre atsisakytų.

Aplinkos ministro postas liko laisvas nuo praėjusių metų gruodžio, kai premjeras Saulius Skvernelis iš pareigų netikėtai atleido tris ministrus tarp jų ir aplinkos ministrą Kęstutį Navicką. Naujų ministrų paieška užtruko du mėnesius.

„Gal tik reikėtų kritiškai vertinti pačią premjero retoriką, tiek iki šiol naudotą, kad viskas čia iki jų vyriausybės buvo sugriauta, tiek dabar kai jis čia kalba, kad bus dabar proveržiai, o yra į vyriausybę pasikviečiami tie žmonės, kurie arba tose srityse nieko nėra darę kaip dabar ta pati aplinkos ministrė arba kurie tose srityse yra tiek daug darę, kad kalbėt apie kokį nors pokytį proveržį arba dar ką nors na yra tikrai nerimta“, – sakė A. Kubilius.

Plačiau – Kristinos Jackūnaitės reportaže.