Lietuvoje

2019.02.03 09:58

Siūlo, kad savivaldybės privalėtų filmuoti ir saugoti tarybos posėdžių įrašus internete

Pagėgių ir Šilalės savivaldybių tarybų posėdžiai nėra transliuojami internete, o pavyzdžiui Druskininkų – transliuojami, bet įrašai neskelbiami. Konservatorė Gintarė Skaistė sako, kad taip elgiasi demokratija negarsėjanti vietos valdžia ir teikia įstatymų pataisas, reikalaujančias tai daryti. Savivaldybių asociacijai vadovaujantis Druskininkų meras Ričardas Malinauskas atrėžia, kad konservatoriams visur neskaidru, kur vadovauja ne jie.

Visi Vilniaus savivaldybės tarybos posėdžiai transliuojami tiesiogiai ir įrašai skelbiami platformoje Youtube daugiau kaip 4 metus. Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis sako, kad tai padaryta už Europos Sąjungos elektroninės demokratijos projektams skirtus pinigus ir kainavo kelis tūkstančius eurų.

„Kartais būna posėdžiai, kuriuos žiūri vos keli šimtai žmonių, bet turime ir tokių posėdžių, kuriuos yra peržiūrėję 10 tūkst.  žmonių. Pavyzdžiui, Perkūnkiemio bendruomenė, kai yra Perkūnkiemio klausimai, tai žiūrimumas yra labai didelis, nes jie labai susidomėję žiūri, kaip svarstoma, kokie politikai pasisako už jų klausimus“, – pasakojo P. Poderskis.

Pasinaudojusios ES finansavimu tarybų posėdžius filmuoja, internete transliuoja ir įrašus skelbia dauguma savivaldybių. Pavyzdžiui, Pagėgiai ir Šilalė savivaldybių tarybų posėdžius nei įrašinėja, nei transliuoja, nei skelbia internete. Tuo metu Druskininkų savivaldybės puslapyje rašoma, kad tarybos posėdžiai transliuojami tiesiogiai, bet įrašų nėra.

„Tokios savivaldybės kaip Pagėgiai, kaip Druskininkai, kur yra tam tikros demokratijos ribojimo apraiškos, matom, kad nenorima piktybiškai tų posėdžių įrašų duoti. Kyla nemažai nesusipratimų, kuomet užregistruoja savivaldybės taryba posėdžių protokolą, tačiau tas protokolas ne visai sutampa su žmonių, dalyvavusių tame posėdyje nuomone, kaip iš tikrųjų vyko procesas, ir kokie buvo rezultatai. Tai tam, kad būtų galima patikrinti posėdžio protokolą su tuo, kas iš tikrųjų vyko, manau natūralu būtų galima daryti įrašus“, – sakė Seimo TS-LKD frakcijos narė Gintarė Skaistė.

G. Skaistė ketvirtą kartą pateikė įstatymo pataisas, pagal kurias visos savivaldybės privalėtų filmuoti ir saugoti tarybos posėdžių įrašus internete.

Savivaldybių asociacijai vadovaujantis Druskininkų meras Ričardas Malinauskas sako kad jo vadovaujamos savivaldybės tarybos posėdžių vaizdo įrašai internete neskelbiami, nes to nereikalauja įstatymai.

„Na tai yra paistalai visiški, tarybos posėdy, dėl to, kad bus įrašinėjamas tarybos posėdis. Manau, kad opozicija ir taip įsirašinėja šiais laikais, kiekviename telefone tokia funkcija yra, kas nori įsirašo, po to karpo, po to iš to daro komedijas ir spektaklius. Šioje vietoje, jei bus įstatymo reikalavimas, kad daromi įrašai ir jie saugomi - jokių problemų. Matote, visur skaidru ten, kur dirba ir išrinkti konservatoriai, tai tiesiog atsakymas į klausimą“, – kalbėjo R. Malinauskas.

R. Malinauskas, BNS nuotr.

Druskininkų savivaldybės opozicija sako, kad ir tiesioginės transliacijos vyksta ne visada. Esą dėl stringančio interneto.

„Matyt tai būtų pernelyg akivaizdi priemonė matyti savivaldybės tarybos posėdžių tikrąjį veidą, kai meras leidžia įžeidinėti opoziciją, kai meras leidžia pamokslauti“, – teigė Druskininkų savivaldybės tarybos narys Antanas Balkė.

Vyriausybė yra pateikusi įstatymo pataisas, pagal kurias privaloma būtų skelbti savivaldybių tarybų garso įrašus, tačiau Seimas per ankstesnius balsavimus nepritarė ir tam. Galutiniai sprendimai turi būti priimti vasario vidury.