Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Šalis švenčia išsivadavimo nuo sovietų kariuomenės jubiliejų

ELTA 2015.09.08 13:45

Paskutiniąją vasaros dieną Lietuva mini okupacinės sovietų kariuomenės išvedimo 20-metį. Šios sukakties proga iškilmingi minėjimai numatomi ne tik didžiuosiuose šalies miestuose, bet ir regionų centruose.

Paskutiniąją vasaros dieną Lietuva mini okupacinės sovietų kariuomenės išvedimo 20-metį. Šios sukakties proga iškilmingi minėjimai numatomi ne tik didžiuosiuose šalies miestuose, bet ir regionų centruose.

Šeštadienį kariuomenės salvės nuaidės net aštuoniuose miestuose – Alytuje, Jonavoje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šalčininkuose, Šiauliuose ir Tauragėje. Jų aikštėse išsirikiuos Lietuvos kariuomenės vienetų rikiuotės, kariai pakels Lietuvos valstybinę ir istorinę vėliavas, skambės šūvių salvės „Už Lietuvos valstybę“, „Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę“, „Už visus Tėvynės gynėjus “.

Renginiuose, kurie kartu su savivaldybėmis ir visuomene rengiami pagrindinėse miestų aikštėse, dalyvaus karinių įgulų vadovybė, visų kariuomenės rūšių kariai, miestų merai ir administracijos atstovai, svečiai, koncertuos kariniai orkestrai ir bendruomenių meno kolektyvai.

Marijampolėje ir Vilniuje sukaktis bus pažymėta sekmadienį. Iškilmingame vėliavų pakėlime sostinės Nepriklausomybės aikštėje dalyvaus šalies vadovybė, aukščiausi pareigūnai ir kariuomenės vadai. Vėliau bus žygiuojama nuo Nepriklausomybės aikštės iki Katedros aikštės, kur bus aukojamos šv. Mišios ir vyks Lietuvos kariuomenės orkestro koncertas.

Lietuva nepriklausomybės atkūrimą paskelbė dar 1990 metų kovo 11-ąją, tačiau tik 1993-iųjų rugpjūčio 31 dieną, 23.46 val., paskutinis Rusijos armijos karinis ešelonas nesustodamas pravažiavo Kenos geležinkelio stotį. Tai buvo ilgo ir sudėtingo svetimos kariuomenės išvedimo iš nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos oficiali pabaiga.

Nors Lietuvoje dar buvo likę keli maži Rusijos kariniai daliniai, tačiau ir jie per porą mėnesių buvo išvesti.

Okupacinė Sovietų Sąjungos kariuomenė į Lietuvą įžengė 1940 metais. Sovietinės okupacijos laikotarpiu buvo išžudyta ar ištremta per 300 tūkst. Lietuvos gyventojų.