Lietuvoje

2019.02.01 11:19

LSMU rektorius R. Žaliūnas: R. Kurlianskis galėjo siūlyti paramą

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.02.01 11:19

Vilniaus apygardos teismas tęsia „MG Baltic“ politinės korupcijos bylos nagrinėjimą. Penktadienį teismui liudijo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) rektorius, kardiologas Remigijus Žaliūnas.  

LSMU rektorius teisme teigė pažįstantis buvusį koncerno „MG Baltic“ viceprezidentą Raimondą Kurlianskį ir buvusį „darbietį“ Vytautą Gapšį. Jis teigė, kad R. Kurlianskį pažįsta nuo 2007 m., nuo tada kai Kaune buvo įsteigtas „Santakos slėnis“.

Anot R. Žaliūno, R. Kurlianskis buvo ir LSMU tarybos narys. Jis teigė ne kartą pietavęs su R. Kurlianskiu ir jie kalbėdavosi apie politiką, rinkimus, Seimą.

R. Žaliūnas patvirtino, kad universiteto steigėjas yra Seimas. Čia pat teisėjų kolegijos pirmininkė Nijolė Žimkienė liudytojo paklausė, kodėl jis bendravo su R. Kurlianskiu, jei Seimas yra universitetų steigėjas.

„Tiesiog kalbasi du žmonės apie politiką ir tiek“, – pažymėjo R. Žaliūnas.

Valstybinį kaltinimą palaikantis prokuroras Justas Laucius klausė liudytojo, ar R. Kurlianskis siūlė „MG Baltic“ paramą už kokius nors sprendimus. R. Žaliūnas aiškaus atsakymo nepateikė ir ėmė svarstyti, kas yra parama.

„Palaikant pokalbį, išlaikant gerus bendražmogiškus santykius, aš tiesiog nesureikšminu tų pasakymų. [...] Neatmetu, kad jis galėjo siūlyti tą paramą. [...] Nedetalizavau kokią paramą, jei žmogus nori padėti, neatsisakau nei paramos, nei pagalbos“, – teisme sakė R. Žaliūnas.

LSMU rektorius teigė pokalbio su R. Kurlianskiu apie partijų rėmimą nepamena, tačiau pažymėjo tuometiniam „MG Baltic“ viceprezidentui sakęs, kad koncernas greičiausiai rems Liberalų sąjūdį.

„Aš pasakiau R. Kurlianskiui, kad jūs tikrai turbūt remsite liberalus, nes taip atrodė“, – teigė R. Žaliūnas.

Kalbėjosi apie paramą

Teisėsaugos pareigūnai 2015 m. spalį užfiksavo R. Žaliūno ir R. Kurlianskio pokalbį viename iš Kauno restoranų. Kaip skelbė DELFI, susitikimo metu LSMU rektorius klausė R. Kurlianskio, kurias partija jis ketina remti.

„Mes taip su Dariumi (Mockumi) esam apsišnekėję, kad turim padaryt, pageidautina iki Kalėdų, po pirmą raundą susitikimų su keturiais: socdemais, konservatoriais, liberalais ir darbiečiais“, – atsakė R. Kurlianskis.

„Ir labai tikėtina, kad visus ir, tikėtina, visus vienaip ar kitaip remsim“, – kalbėjo buvęs „MG Baltic“ viceprezidentas.

R. Kurlianskis čia pat patikslina, kad dėl paramos konservatoriams jam kyla abejonių, nes esą „su senąja vadovybe mums nesigavo“.

Pokalbio pabaigoje R. Kurlianskis rektoriui pasiūlo pagelbėti: „Jeigu matysit, kad reikia kažkokios pagalbos, ypač toj pilkoj zonoj, kur aš turbūt esu stipresnis už jus, arba – tamsioj zonoj, tai duokit žinot“.

„Net neabejoju“, – atsako R. Žaliūnas.

Į Nacionalinės sveikatos tarybos pirmininkus siūlė Ž. Padaigą

Teisėsauga yra užfiksavusi, kad R. Kurlianskis, kalbėdamas su buvusiu „darbiečiu“ V. Gapšiu, pareiškė, kad „mano draugai Kauno medikai visai norėtų jį (Darbo partijos į sveikatos ministrus 2004 m. deleguotą Žilviną Padaigą – LRT.lt) matyt Nacionalinės sveikatos tarybos pirmininku“.

„Kaip jis pas jus kotiruojasi? Ar praeis Dangutės (Mikutienės) filtrą? Ar turi šansų praeit Dangutės filtrą? Jis buvo jūsų ministras“, – kalbėjo R. Kurlianskis.

Buvusi „darbietė“ Dangutė Mikutienė 2012–2016 metų kadencijos Seime vadovavo Sveikatos reikalų komitetui.

Teisėsaugos duomenimis, V. Gapšys su D. Mikutiene taip ir nepasikalbėjo.

LSMU rektorius R. Žaliūnas pareigūnams teigė, kad  R. Kurlianskiui sakė, jog universitetas turi profesorių Ž. Padaigą, jį mato Nacionalinės sveikatos tarybos pirmininku.

R. Žaliūnas penktadienį teisme tvirtino, kad šios kandidatūros pasirinkimui R. Kurlianskis jokios įtakos neturėjo.

„Dėl savo kompetencijos jis galėjo būti geriausias tuo metu tarybos vadovas“, – pažymėjo LSMU rektorius.

Prokurorą papiktino reakcija į garso įrašą

Penktadienį teisme buvo paviešintas Kaune, restorane „Perkūno namai“ darytas vaizdo įrašas, kuriame fiksuojamas  R. Kurlianskio ir R. Žaliūno susitikimas. Apie ką jie kalbasi teismo salėje beveik nebuvo galima suprasti dėl pašalinio triukšmo, girdimo įraše.

R. Žaliūnas teisme teigė, kad jam minėtą vaizdo įrašą teisėsauga rodė. Tiesa, jis teigė, kad teisme iš įrašo savo balsų, ištartų žodžių negirdėjo.

„Aš savo balso negirdėjau. Girdėjau tik R. Kurlianskio balsą“, – teigė LSMU rektorius.

Tai papiktino prokurorą J. Laucių. Jis tikino, kad išgirsti pokalbį tikrai įmanoma.

„Kas turi ausis, tas išgirsta“, – sakė prokuroras.

J. Laucius pasiūlė vaizdo ir garso įrašus klausytis ne naudojant, jo žodžiais tariant, buitinę techniką, o pasitelkti kitą – profesionalesnę.

Prokuroras liudytojo R. Žaliūno paprašė pakomentuoti R. Kurlianskio frazes apie „pilkąją zoną“, tačiau LSMU rektorius teigė negalintis detaliai pakomentuoti šių posakių ar kažkaip jų interpretuoti.

„Kaip aš galiu interpretuoti, jeigu nežinau, ko klausia?“, – klausė liudytojas.

Prokuroras J. Laucius taip pat R. Žaliūno paprašė pakomentuoti R. Kurlianskio užuominas apie partijų rėmimą, tačiau ir to liudytojas teigė negalintis pakomentuoti.

Kaltinimai pateikti ir fiziniams, ir juridiniams asmenims

Politinės korupcijos byloje kaltinimai pateikti trims juridiniams ir penkiems fiziniams asmenims: Darbo ir Liberalų sąjūdžio partijoms, koncernui „MG Baltic“, buvusiems liberalų ir „darbiečių“ lyderiams Eligijui Masiuliui, V. Gapšiui, buvusiam parlamentarui liberalui Šarūnui Gustainiui, Seimo nariui Gintarui Steponavičiui bei buvusiam „MG Baltic“ viceprezidentui R. Kurlianskiui.

Darbo partijai įtarimai pateikti dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, Liberalų sąjūdis įtariamas kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu, o „MG Baltic“ įtariamas šių partijų papirkimu ir prekyba poveikiu.

Pareigūnai įtaria, kad politikai ėmė ar tarėsi dėl kyšių su tuometiniu „MG Baltic“ viceprezidentu R. Kurlianskiu, o vėliau siūlė ar palaikė koncernui palankias iniciatyvas Seime ir kitose institucijose.

Buvęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas E. Masiulis yra įtariamas dėl prekybos poveikiu, kyšininkavimo ir neteisėto praturtėjimo, buvusiam šios partijos vicepirmininkui G. Steponavičiui pateikti įtarimai piktnaudžiavimu, buvusiam Vilniaus miesto tarybos nariui Š. Gustainiui – kyšininkavimu. V. Gapšys įtariamas dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, R. Kurlianskis – dėl papirkimo ir prekybos poveikiu.