Lietuvoje

2019.02.01 09:10

Vilniaus rajono savivaldybės privilegijos – tik daliai gyventojų: vieną įmonę paliko nuošaly

Šaltas vanduo daliai Vilniaus rajono gyventojų nuo šių metų pradžios atpigo, nors iš esmės tiekimo paslauga gerokai pabrango. Tiesa, norint gauti savivaldybės dotaciją reikėjo atitikti kelias sąlygas: vandenį pirkti iš dviejų savivaldybės įmonių, neturėti skolų. Didesnes vandens kainas nustačiusią Kainų komisiją užsipuolė Vilniaus rajoną valdančios partijos lyderis Valdemaras Tomaševskis, tačiau ji atkerta, kad kainų nepatvirtino pats rajonas.

Apkaltino žiniasklaidą

Prieš kelias dienas surengtoje spaudos konferencijoje Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) pirmininkas europarlamentaras V. Tomaševskis užsipuolė žiniasklaidą, esą ši nesugeba įžvelgti gerų Vilniaus rajono savivaldybės intencijų skirti dotacijas gyventojams už šaltą vandenį.

„Net televizijos susidomėjo klausimu, kuris yra gerai sprendžiamas. Vilniaus rajono savivaldybė subsidijuoja vandens tiekimo kainas, sumažino naštą gyventojams, o jokios pozityvios informacijos apie tai žiniasklaidoje nepasirodė. Atvirkščiai – prasidėjo kaltinimai, kad čia prieš rinkimus tokie sprendimai priimami. Tai yra netiesa, čia pastovus darbas tų savivaldybių, kur LLRA-KŠS turi daugumą. Manau, kad kitos savivaldybės gali pasinaudoti šita patirtimi“, – kalbėjo V. Tomaševskis, paminėdamas, kad Marijampolės savivaldybė idėja jau susidomėjo.

Jis taip pat tvirtino, kad subsidijos niekaip nesusijusios su rinkimais – priminė Vilniaus rajono savivaldybės nuo 2008-ųjų mokėtas subsidijas už šilumą, kai kainos augo, o dėl ekonominės krizės gyventojų pajamos tik mažėjo.

Per 8 metus Vilniaus rajono savivaldybė subsidijų sumokėjo 12,56 mln. eurų. Subsidijos už vandenį mokėtos šešerius metus, bet prieš kelerius metus irgi nuspręsta to nedaryti. Po 2016 metų, pasak V. Tomaševskio, kainos jau taip neslėgė gyventojų pečių, tad ir subsidijų nebereikėjo.

Kaltę verčia VKEKK

Dabar nuspręsta vėl mokėti. Anot partijos pirmininko, tokio sprendimo Vilniaus rajono savivaldybei prireikė, nes Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) vienašališkai nustatė šalto vandens kainas „Nemenčinės komunalininko“ ir „Nemėžio komunalininko“ klientams, ir jos didesnės 30 proc.

„Kas čia per sprendimas – didinti kainas 30 proc.? Kažkoks nesusipratimas. Blogiausia yra tai, kad šita komisija turi įstatymo leidėjo galią – jie priėmė sprendimus, kurių niekas negali pakeisti ar apskųsti. Tai savivaldybė nieko negalėjo padaryti, tik vėl grįžti prie subsidijavimo“, – kalbėjo V. Tomaševskis.

Tiesa, jis nepaminėjo, kad VKEKK taip elgiasi tik tuo atveju, jeigu savivaldybės taryba nepatvirtina kainų pati. Kaip buvo ir šiuo atveju.

„Vilniaus rajono savivaldybės tarybai per 30 kalendorinių dienų terminą nenustačius Komisijos suderintų UAB „Nemenčinės komunalininkas“ geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų kainų, Komisija kainas nustatė vienašališkai“, – rašoma VKEKK interneto puslapyje. Tokia pati informacija skelbiama ir apie bendrovės „Nemėžio komunalininkas“ vandens ir nuotekų tvarkymo kainas.

Vandens kainos pokytis išties nemažas: „Nemenčinės komunalininko“ klientai iki šiol mokėjo už kub. m 2,04 euro, o dabar mokėtų 2,6 euro, jeigu ne savivaldybės pagalba. Dabar kaina gyventojams mažės iki 1,5 euro už kub. m.

Trečia įmonė neįtraukta

Tačiau čia yra dar vienas niuansas. Šios dvi Vilniaus rajono savivaldybės įmonės neaptarnauja viso rajono gyventojų, nors jų klientų skaičius siekia apie 12,4 tūkst. vartotojų.

Dar apie 3 tūkst. klientų rajone aptarnauja bendrovė „Vilniaus vandenys“: Nemenčinėje, aplinkiniuose kaimuose, Riešėje. Kainos čia, tiesa, mažesnės, nei nustatytosios „Nemenčinės komunalininkui“ ar „Nemėžio komunalininkui“ – nuo vasario 1 d. sieks 1,16 euro už kub. m gyvenant daugiabutyje ir 1,09 euro privačiame name.

BNS nuotr.

Ši kaina, anot Vilniaus rajono savivaldybės, ir tapo priežastimi, kodėl „Vilniaus vandenų“ vartotojai subsidijų negaus: „Vandens ir nuotekų kaina teritorijose, kurias aptarnauja UAB „Vilniaus vandenys“, yra ir taip mažesnė už subsidijuojamą Vilniaus rajono savivaldybės kainą (1,50 Eur/m3 su PVM), nes ją lemia nepalyginamai didesnis Vilniaus miesto vartotojų skaičius. Galiojančios UAB „Vilniaus vandenys“ kainos, kurias suderino VKEKK, yra 1,36 Eur/m3 su PVM ir 1,28 Eur/m3 su PVM.“

Nurodytos kainos galioja iki vasario 1 d., tačiau Vilniaus rajono savivaldybė neskaičiuoja, kad „Vilniaus vandenų“ klientai moka ir pardavimo kainą, kuri nuo vasario 1-osios sieks 1,08 euro kas mėnesį daugiabučių gyventojams ir 1,26 euro privačių namų savininkams. Suskaičiavus ir šį mokestį, kaina išauga.

Kriterijai – ir vartotojų skaičius

VKEKK pirmininkės Ingos Žilienės teigimu, kainas komisija nustato remdamasi tam tikrais kriterijais. Ji patvirtino, kad „Vilniaus vandenų“ klientams kaina mažės, o kitiems Vilniaus rajono gyventojams didės 27 proc.

„Kainos pokyčius lėmė labai objektyvūs kriterijai – vienas iš esminių yra realizuoto geriamojo vandens kiekis, kuris Vilniaus miesto gyventojams išaugo 5 proc., o Vilniaus rajono gyventojams sumažėjo 10 proc. Tai reiškia, kad visos pastoviosios sąnaudos dalijamos arba didesniam, arba mažesniam vartotojui kiekiui, dėl to keičiasi vieno kub. m kaina“, – kalbėjo I. Žilienė.

Kainai įtakos turėjo ir infliacija, ir darbo užmokesčio pokyčiai, ilgalaikio turto nusidėvėjimas ir kt. Tačiau apie visa tai nei Vilniaus rajono savivaldybė, nei V. Tomaševskis net neužsimena. Vilniaus rajono savivaldybė tik 15min paaiškino, kad „UAB „Nemenčinės komunalininkas“ ir UAB „Nemėžio komunalininkas“ vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų kainos nebuvo svarstomos Taryboje, nes Tarybos nariams kilo abejonių dėl didelio kainų skirtumo tarp Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos suderintų kainų dviem įmonėms.“

I. Žilienė savo ruožtu dar priminė, kad Vilniaus mieste vandens tiekimo tinklas plečiamas, todėl vartotojų daugėja, o rajone gyventojų mažėja, nemaža jų dalis neprijungta prie centralizuoto vandens tiekimo sistemos. Be to, ne paskutinėje vietoje lieka ir įmonių veiklos efektyvumas.