Lietuvoje

2019.01.31 15:00

A. Maldeikienė kirto D. Grybauskaitei: prezidentas turi dirbti ne prieš Seimą, o su Seimu

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.01.31 15:00

Nepartinė kandidatė į prezidentus, parlamentarė Aušra Maldeikienė stebisi kitų kandidatų požiūriu į rinkimus. Anot politikės, susidaro įspūdis, jog debatuose apie Lietuvą diskutuojama kaip apie degantį namą, tačiau kalbama ne apie gaisrą, o apie išklotas plyteles namo tualete. A. Maldeikienė taip pat kritikuoja dabartinės prezidentės Dalios Grybauskaitės elgesį – kandidatės į prezidentus įsitikinimu, valstybės vadovas turi dirbti su Seimu, o ne prieš jį.  

Ketvirtadienį Rytų Europos studijų centre surengtoje diskusijoje A. Maldeikienė pažymėjo, kad savo dalyvavimą prezidento rinkimuose ji traktuoja ne kaip ambiciją užimti prezidento postą, o kaip bandymą pataisyti savo opiniją apie Lietuvą.

Kandidatė į prezidentus neslėpė nusivylimo iki šiol vykusiais prezidentiniais debatais. Jos manymu, tokiose diskusijose trūksta turinio, o jos dalyviai nesupranta situacijos Lietuvoje ir tarptautinės padėties.

„Yra namas, kuris akivaizdžiai pradeda degti. Ar jis dega, dar ne visiems yra aišku. Tačiau Lietuvoje svarstoma, ar teisingai išklotos plytelės pirmame aukšte, tualete iš kairės“, – kandidatų į prezidentus debatus iliustravo A. Maldeikienė.

Kalbėdama apie prezidento vaidmenį, A. Maldeikienė pažymėjo, kad Lietuvos prezidentas, remiantis Konstitucija, turi gana daug galios. Savo ruožtu ji neslėpė nuostabos dėl dabartinės Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės elgesio. Jos manymu, šalies vadovė, neretai aštriai kritikuodama Seimą, elgiasi netinkamai.

„Aš manau, kad šita valstybė yra parlamentinė demokratija ir dėl to prezidentas turi remtis konsensusu. Jis turėtų dirbti su visomis partijomis ir jis turėtų dirbti ne prieš Seimą, o su Seimu“, – pažymėjo A. Maldeikienė.

Anot jos, pasiklausius D. Grybauskaitės metinius pranešimus ir nuolatinę kritiką parlamentui, susidaro įspūdis, kad prezidentė galvoja, kad Seime dirba kvailiai.

„Tai yra nesolidu ir valstybė atrodo juokingai“, – apie D. Grybauskaitės elgesį kalbėjo A. Maldeikienė.

Politikė prisiminusi buvusius Lietuvos prezidentus, pažymėjo, kad Algirdas Brazauskas rinkosi būti ūkiškas, Valdas Adamkus koncentravosi į Lietuvos prisijungimą prie Europos Sąjungos ir NATO, o D. Grybauskaitės, A. Maldeikienės manymu, nesidomi pasauliu ir gyvena už aukštos sienos.

„Man asmeniškai norėjosi labiau prezidentinės Lietuvos šiuo momentu dėl vienos paprastos priežasties – kad prezidentas būtų grandis, kuri gražiai sujungtų vidaus ekonomikos problemas su išorės problemomis“, – komentavo kandidatė į prezidentus.

D. Grybauskaitė, E. Genio/LRT nuotr.

Ragino įvertinti Kinijos vaidmenį

A. Maldeikienės nuomone, Lietuvos vadovaujamasi nuostata, kad istorija sustojo, taigi apie ateities iššūkius, ypač pasaulyje, galvoti atsisakoma. Vienas tokios tendencijos pavyzdžių, anot kandidatės, yra Kinijos vaidmens pasaulyje neįvertinimas.  

„Vienas iš variantų, kuris atsitinka, jeigu me toliau palaikome santykius su Kinija, yra sugadinti santykiai su JAV“, – perspėjo A. Maldeikienė.

„Su Europos Sąjunga taip pat yra įtampos židiniai. Tai ar mes įsivaizduojame, kad galime būti truputį išdykęs vaikas, kuris daro bet ką, neatsižvelgdamas į interesus tų, kurie mums reikalingi?“, – klausė politikė.

Pasak A. Maldeikienės, Rusija šiuo metu nėra didžiausias pasaulio priešas. Tiesa, parlamentarė pripažino, kad ši šalis būti agresyvi.

„Susidaro įspūdis, kad Rusija yra esminis pasaulio priešas. Ne. Pirmiausia, Rusija yra labai keistoje situacijoje. Rusija yra tokia jėga, kuri tikriausiai dar daug metų gyvens liūne. [...] Bet Rusija gali įjungti visokias jėgas ir būti žiauriai agresyvi, ji gali kaišioti savo ideologiją“, – komentavo A. Maldeikienė.

Čia kandidatė prezidentus vėl prisiminė Kinijos vaidmenį. Anot jos, Lietuvoje nesuprantama ir nekalbama apie tai, kas nutiktų, jei, pavyzdžiui, Rusijos ir Kinijos konfliktas.

A. Maldeikienė stebėjosi, kodėl Lietuvoje Europos Parlamento rinkimai nebūna aktyvūs. Politikė teigė, kad jai įdomu, už kokią Europą pasisako kiti kandidatai į prezidentus.

„Už kokią Europą gali pasisakyti S. Skvernelis, kuris viešai pasako, kad jį jaudina kaimo skurdas, bet užsienio politika jis neužsiims?“, – svarstė A. Maldeikienė.

Ji spėjo, kad kandidatai į prezidentus Gitanas Nausėda, Arvydas Juozaitis ir  S. Skvernelis greičiausiai palaikytų Tautų Europos idėją, o tai gali reikšti Lietuvos suartėjimą su Vyšegrado grupės valstybėmis.

S. Skvernelis, E. Blaževič/LRT nuotr.

Dėl Ukrainos ragino neperlenkti lazdos

A. Maldeikienė, paklausta apie Europos Sąjungoje planuojamas įvairias reformas, tvirtino, kad ne tai Lietuvai yra svarbiausia.

„Svarbiausia per kitus dešimt metų mums neiškristi iš Europos Sąjungos ir padaryti viską, kad Europos Sąjunga liktų bent jau tokia, kokia yra šiandien“, – aiškino kandidatė į prezidentus.

Politikė išgirdo klausimą ir apie Lietuvos pagalbą Ukrainai, besiginančiai nuo Rusijos.

„Aš esu tarp žmonių, kuris nėra toks azartiškas Ukrainos draugas kaip čia daug kas Lietuvoje“, – reagavo A. Maldeikienė.

Jis ragino Lietuvą neversti savo partnerių Europos Sąjungoje remti Ukrainos.

„Manau, kad Lietuvai reikėtų mažiau reikalauti ir daugiau duoti pačiai“, – pažymėjo A. Maldeikienė.

„Man atrodo, kad Ukraina ten kaunasi ir atrodo jai sunkiai sekasi. Jei mes jai nepadėsime – ji gali nukraujuoti. [...] Ukraina mums yra labai svarbi ir jai turime padėti, bet neturime perlenkti lazdos, reikalaudami iš Europos Sąjungos papildomų finansinių įdėjimų į Ukrainos ekonomiką, ypač, kai Ukraina nemoka jų įsisavinti“, – patikslino kandidatė į prezidentus.