Lietuvoje

2019.01.31 09:57

Teikiamos pataisos, kad kariams savanoriams nebūtų ribojama galimybė dalyvauti miestų Tarybose

LRT.lt2019.01.31 09:57

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai teikia Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pataisas, kuriomis  siekiama sudaryti galimybę patriotiškiems ir savanoriškai prie savo valstybės gynybinių pajėgumų stiprinimo norintiems prisidėti žmonėms dalyvauti politinėje veikloje – būti kandidatais rinkiminėje kampanijoje ir sėkmės atveju dirbti miestų tarybose.

Pagal šiuo metu galiojantį teisinį reguliavimą susidarė situacija, kai krašto apsaugos savanoriams buvo bandoma užkirsti kelią būti renkamiems savivaldybių tarybų nariais, tačiau per praėjusius savivaldybių tarybų rinkimus tokio draudimo niekas netaikė.

„Ką tik buvome liudytojais beprasmiško ginčo, kai Vyriausioji rinkimų komisija ėmė abejoti karių savanorių galimybe dalyvauti rinkiminėje kampanijoje. Suprantama, kad daugelis karių savanorių šia savo veikla išreiškia patriotiškumą ir ji nėra susijusi su kasdieniu darbu ar pajamomis. Tai savanoriška visuomeninė veikla, karo atveju panaudotina krašto gynybai. Matydami nelogiškus reikalavimus ar savitą įstatymų interpretavimą, teikiame Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pataisas, kurios pašalintų bet kokias dviprasmybes“, – pažymi Seimo TS-LKD frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis.

Pasak frakcijos nario A. Kupčinsko, dėl darbo Seime turėjusio sustabdyti kario savanorio tarnybą, šiemet VRK pastangomis buvo dirbtinai išpūsta problema dėl karių savanorių dalyvavimo vietos savivaldos rinkimuose, nors visą Nepriklausomybės laikotarpį tokių „pritemptų“ nesusipratimų nekildavo.

„Kad užkirstume kelią tokioms spekuliacijoms ir bandymams nepagrįstai išeliminuoti aktyvius visuomenininkus, kartu jaučiančius įsipareigojimą ir Tėvynės gynybai, registravome įstatymo pataisas, nepaliekančias dviprasmybių skirtinguose įstatymuose“, – sakė Seimo narys.

Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo 2 straipsnio 5 dalyje nustatyta, kad „Savivaldybės tarybos nariu negali būti renkamas asmuo, kuris rinkimų dieną atlieka privalomąją karo tarnybą“. Lietuvos Respublikos Konstitucijos 141 straipsnis draudžia asmenims, atliekantiems tikrąją karo tarnybą draudžia būti Seimo nariais ir savivaldybių tarybų nariais, užimti renkamų ar skiriamų pareigų civilinėje valstybinėje tarnyboje, dalyvauti politinių partijų ir politinių organizacijų veikloje. Minėto įstatymo pakeitimo projektu siūloma nustatyti, kad savivaldybės tarybos nariu negali būti renkamas ir asmuo, kuris rinkimų dieną atlieka privalomąją karo arba alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą, išskyrus krašto apsaugos savanorių karo tarnybą, taip pat likus 65 dienoms iki rinkimų neišėjęs į atsargą ar pensiją profesinės karo tarnybos karys arba statutinės institucijos ir įstaigos pareigūnas, kuriam pagal specialius įstatymus ar statutus yra apribotas dalyvavimas politinėje veikloje.

„Mūsų teikiamos įstatymo pataisos asmenims, savanoriškai atliekantiems nenuolatinę karo tarnybą krašto apsaugos savanorių pajėgose, suteiktų galimybę būti renkamiems savivaldybių tarybų nariais, o išrinkus galėtų būti ir kariais savanoriais, ir savivaldybių tarybų nariais“, – sako vienas iš įstatymo pataisų teikėjų Seimo narys Laurynas Kasčiūnas.

Įstatymo pakeitimų projekte siūloma nustatyti, kad kandidatas į savivaldybės tarybos narius, merus, be kitų įstatymu nurodytų duomenų, pats įrašytų, ar jis nėra asmuo, atliekantis privalomąją karo arba alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą, išskyrus krašto apsaugos savanorių karo tarnybą, kuriam pagal specialius įstatymus ar statutus apribota teisė dalyvauti politinėje veikloje.

„Reikia skatinti jaunus žmones išmokti ginti Tėvynę. Ji ginama ir ginklu, ir aktyvia visuomeniška veikla, dalyvaujant savo miesto ar kaimo gyvenime. Negalima to supriešinti. JAV kongresmenai dažnai yra Nacionalinės gvardijos nariai ir tuo visi didžiuojasi“, – pažymėjo viena iš projekto teikėjų Seimo narė Rasa Juknevičienė.

Pasak įstatymo pataisoms pritarusio Seimo nario, Lietuvos šaulių sąjungos nario A. Ažubalio, priėmus įstatymo pakeitimus, patriotiškiems ir savanoriškai prie savo valstybės gynybinių pajėgumų stiprinimo norintiems prisidėti žmonėms nebus apribotos galimybės dalyvauti politinėje veikloje, pašalinant su tuo susijusius teisinius neaiškumus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.