Lietuvoje

2019.01.30 18:11

STT įvertino Neringos socialinio būsto administravimą: situacija ydinga ir neskaidri

LRT.lt 2019.01.30 18:11

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai, atsižvelgdami į reguliuojamos srities socialinę reikšmę ir gaunamus visuomenės skundus, savo iniciatyva įvertino teisės aktus, reglamentuojančius būsto ir socialinio būsto administravimą ir nuomą Neringos savivaldybėje.

STT atkreipė dėmesį į tai, kad Neringos savivaldybės socialinis būstas gali būti suteiktas tiek asmenims, neturintiems būsto Lietuvoje, tiek jį turintiems, kai jų būstas fiziškai daugiau nei 60 proc. nusidėvėjęs arba vienam šeimos nariui tenka mažiau nei 10 kvadratinių metrų ploto. STT nuomone, ši situacija yra ydinga ir neskaidri, nes asmenys, turintys būstą, savo nuosavybės teise priklausantį turtą gali, pavyzdžiui, neteisėtai išnuomoti, skelbiama tarnybos pranešime.

Tarnybos specialistai pastebi, kad nei Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatyme, nei vertinamame Neringos savivaldybės būsto ir socialinio būsto nuomos tvarkos apraše nėra detaliai nustatytos galimos neteisėtos būsto nuomos kontrolės tvarkos.

STT siūlo nustatyti, kad asmenys (šeimos), turintys nuosavybės teise būstą, tiek pretenduodami į socialinio būsto nuomą, tiek kasmet pateikdami pajamų ir turto deklaracijas, papildomai pateikia duomenis apie nuosavybės teise valdomo turto būklę ir situaciją.

Taip pat siūloma nustatyti, kad socialinis būstas asmenims nuomojamas terminuotai, pavyzdžiui, 3 ar 5 metams, numatyti galimybę sutartį pratęsti tik turint pagrįstų įrodymų, jog turimas būstas netinkamas gyventi, ir nurodyti, kokie veiksmai bus atliekami, jei šeima toliau gyvens socialiniame būste.

STT siūlo sukurti procedūras, kurių savivaldybė turi imtis vertindama, ar nuosavas būstas nėra nelegaliai išnuomotas.