Lietuvoje

2019.01.30 16:12

VRK kreipimąsi dėl galimo R. Šimašiaus piktnaudžiavimo tarnyba prokuratūra perdavė STT

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) kreipimasis į Generalinę prokuratūrą dėl galimo Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus piktnaudžiavimo tarnyba buvo perduotas Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT). Tai DELFI patvirtino kažkas STT atstovė Ramunė Paukštienė. Taip pat šį faktą patvirtino ir Generalinės prokuratūros atstovai.

„Iš Generalinės prokuratūros mes (sausio) 22 dieną gavome kreipimąsi VRK. Mūsų pareiškimų nagrinėjimo skyrius tiria šį kreipimąsi ir per 10 darbo dienų pateiks atsakymą, priims procesinį sprendimą – arba pradėti ikiteisminį tyrimą, arba atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą. (…) Dabar tikslinamos aplinkybės. Vėliausiai iki vasario 4 turėtų pateikti atsakymą. Dar jo neturime, reikia palaukti iki vasario 4 dienos, pirmadienio“, – DELFI sakė ji.

DELFI primena, kad VRK nagrinėjo Vilniaus mero R. Šimašiaus feisbuko paskyroje pasirodžiusius vaizdo klipus, kuriuos kūrė visuomenės veikėjo Olego Šurajevo įmonė. Atlikusi tyrimą, VRK nutarė kreiptis į Generalinę prokuratūrą su prašymu įvertinti, ar sostinės meras R. Šimašius nepiktnaudžiavo tarnybine padėtimi savo feisbuko paskyroje skelbdamas už savivaldybės lėšas parengtas vaizdo ataskaitas.

VRK išvadoje rašoma, kad pernai balandžio–spalio mėnesiais R. Šimašiaus asmeninėje feisbuko paskyroje skelbtos vaizdo ataskaitos buvo sukurtos už Vilniaus miesto savivaldybės lėšas ir skirtos jam, kaip asmeniui bei politikui, propaguoti.

VRK darbo grupė konstatavo, kad už savivaldybės lėšas sukurtos ataskaitos skelbtos ne savivaldybės, o politiko R. Šimašiaus paskyroje.

VRK šių ataskaitų nepripažino politine reklama, tačiau tokios reklamos elementų aptiko. Politine reklama pripažintas vienintelis praėjusių metų spalio 16 dienos mero įrašas „Už Vilnių, kuriuo didžiuojamės“ socialiniame tinkle.

„Ar gyventojų informavimas apie atliktus mero, savivaldybės darbus yra nusikaltimas? Tuomet Lietuvoje rasite daug nusikaltimų“, – per VRK posėdį sakė mero patarėjas Aleksandras Zubriakovas.

Jis teigė, kad R. Šimašiaus „Facebook“ paskyra yra mero, politiko paskyra, o ne privataus asmens. „Buvo pasirinktas didžiausią sklaidą turintis kanalas, jis turi 55 tūkst. sekėjų“, – aiškino A. Zubriakovas. VRK išvadas patarėjas vadino prielaidomis, jis pasigedo paaiškinimų, kokią asmeninę naudą gavo R. Šimašius.

„Skelbiama informacija nebuvo skatinama balsuoti už politiką per rinkimus“, – pabrėžė A. Zubriakovas. Savivaldybių tarybų ir tiesioginiai mero rinkimai vyks kovo 3 dieną. R. Šimašius siekia antros kadencijos Vilniaus miesto mero pareigose.

Meras pozicijos nekeičia

Vilniaus mero atstovas spaudai A. Zubriakovas trečiadienį DELFI teigė, kad R. Šimašiaus pozicija šiuo klausimu nesikeičia, nepaisant to, kas jį nagrinėja.

Po VRK sprendimo kreiptis į prokuratūrą R. Šimašius savo nuomonę išdėstė savo feisbuko paskyroje.

„VRK ką tik nusprendė, kad politikai negali turėti savo paskyrų Facebooke. Arba jei ir turi - jų negali padėti administruoti įstaigos darbuotojai (linkėjimai ir Premjerui, ir Prezidentei), jose negali būti talpinamos darbinės nuotraukos, ten negali būti rašoma darbo metu - nes visa tai yra administracinių resursų naudojimas. Kitaip tariant, VRK norėtų uždrausti politikams komunikuoti su rinkėjais. Aukščiau už VRK nuomonę man yra Lietuvos Respublikos įstatymai, pagal kuriuos aš esu įsipareigojęs atsiskaityti vilniečiams už darbus. Įmetu katuko nuotrauką, bet nemanau, kad VRK požiūris, jog politiko Facebooke gali būti tik katukai, grybai ir daržo gėrybės, yra teisinga. P.S. Ačiū VRK bent už tai, kad pripažino, jog nepažeidžiau rinkimų įstatymo“, – po VRK sprendimo rašė Vilniaus meras.