Lietuvoje

2019.01.30 14:56

V. Bakas: Rusija didina investicijas į propagandą lietuvių kalba

BNS2019.01.30 14:56

Lietuvos visuomenė tampa vis atsparesnė priešiškai propagandai, tačiau Rusija neatsitraukia – didinamos investicijos į turinį lietuvių kalba, sako Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Vytautas Bakas.

„Tokio poveikio žmonių širdims ir protams, kokio norėtų mūsų kaimynai, nėra, bet niekur neatsitraukiama, peržiūrimos strategijos, peržiūrimos kokybės, matyt, mes turėsime daugiau informacijos ne tik rusų, lenkų kalba, bet ir lietuvių kalba“, – trečiadienį žurnalistams po NSGK posėdžio sakė V. Bakas.

Anot jo, jei prieš metus Rusijai netgi buvo sudėtinga rasti žmonių, kurie dirbtų propagandos kanalams, pvz., „Sputnik“, pastaruoju metu tokių atsiranda.

„Ir jei kalbėjome, kad prieš kokius metus netgi buvo sunku surasti žmonių, kurie dirbtų šioje srityje, toms visoms agentūroms, reikėtų pasakyti, kad tokių žmonių atsiranda. Bus ir yra investuojama į turinį ne tik rusų kalba, bet ir į turinį lietuvių kalba“, – teigė komiteto vadovas.

Anot jo, daugiau informacijos visuomenei bus pateikta per viešą žvalgybų tarnybų grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimo pristatymą. Jis planuojamas kitos savaitės antradienį.

Trečiadienį Valstybės saugumo departamentas (VSD) ir Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas (AOTD) grėsmių vertinimą uždarame posėdyje pristatė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui.

VSD direktorius Darius Jauniškis po posėdžio žurnalistams sakė, kad daugiau informacijos bus pateikta per viešą pristatymą, o bendra situacija yra „stabiliai gerėjanti“ dėl visuomenės sąmoningumo.

„Aš manau, kad mes visi Lietuvoje geriau situaciją suprantame, ir dėl to gerėjimo tendencija yra“, – sakė D. Jauniškis.

Karinės žvalgybos vadovas Remigijus Baltrėnas teigė, jog šalies saugumo situacija yra „stabiliai turinti iššūkių“. Jis sakė, kad Rusiją domina visi Lietuvoje šiemet vyksiantys rinkimai.

„Rusija teikia dėmesį į visų NATO valstybių rinkimus, ne išimtis ir Lietuva, kokiomis apimtimis ir kiek, mes galėsime pasakyti kitą savaitę, kai pristatysime grėsmių vertinimą. Rusiją domina visi rinkimai – ir savivaldybių, ir prezidento, ir Europos Parlamento“, – sakė R. Baltrėnas.

Taip pat jis pažymėjo, kad rytinės kaimynės vysto karinius pajėgumus, ir Lietuvos saugumas „turi iššūkių, kuriuos reikia įvertinti, ir priimti sprendimus“.

„Aš kalbu iš gynybinės, karinės pusės, ne paslaptis, ir šiandien buvo viešoje erdvėje iš Rusijos komentaras dėl papildomo tankų pulko įsteigimo Kaliningrade “, – sakė AOTD direktorius.

Grėsmių vertinimą kasmet rengia Valstybės saugumo departamentas ir karinė žvalgyba – Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas prie Krašto apsaugos ministerijos.

Pernai paskelbtoje ataskaitoje žvalgyba įspėjo, kad Rusija gali bandyti daryti įtaką Lietuvos prezidento rinkimams ir tam pasitelkti kibernetines operacijas.

Daugelį metų Lietuvos žvalgyba pagrindine grėsme nacionaliniam saugumui įvardija agresyvią Rusijos politiką. Pernai konstatuota, kad didėjantys Baltijos valstybių nacionaliniai pajėgumai ir regione dislokuoti Aljanso kariai sumažino tikimybę, kad Rusija ryšis panaudoti karinę jėgą prieš Baltijos valstybes.