Naujienų srautas

Lietuvoje2019.01.30 14:26

V. Bakas: Rusija bando sukurpti bylas Sausio 13-osios bylos pareigūnams

Rusija bando sukurpti bylas Sausio 13-osios bylos pareigūnams – tyrėjams, prokurorams, teisėjams, sako Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas „valstietis“ Vytautas Bakas.

„Yra požymių, kad bandomos sukurpti baudžiamosios bylos tų pareigūnų, kurie tiria Sausio 13-osios bylą, ar tai būtų prokurorai, teisėjai, tyrėjai, jų atžvilgiu“, – trečiadienį žurnalistams po NSGK posėdžio sakė V. Bakas.

Kokius konkrečiai kaltinimus Rusija bando kelti Lietuvos pareigūnams, V. Bakas sakė informacijos neturintis, tačiau pažymėjo, kad Sausio 13-osios bylą tyrusiems prokurorams, teisėjams gali prireikti valstybės pagalbos.

„Mes turime labai rimtai pasižiūrėti ir pagalvoti apie jų apsaugą, nes jei Rusijai pavyktų iškelti jiems baudžiamąsias bylas pateikti kaltinimus už akių, gali įsijungti tarptautiniai procesai, Interpolo kanalais, kada toks pareigūnas gali būti sulaikytas netgi bet kurioje iš Europos šalių“, – sakė komiteto vadovas.

NSGK pirmininkas patvirtino, kad baudžiamąsias bylas prieš Lietuvos pareigūnus iškelti turėjo padėti informacija, kurią Rusijos žvalgybai rinko šnipinėjimu įtariami asmenys.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vicepirmininkė Rasa Juknevičienė LRT TELEVIZIJAI sakė, kad Rusijai vienas prioritetinių klausimų yra diskredituoti Lietuvos nepriklausomybės kovą.

„Sovietų Sąjungos ir dabartinės Rusijos naratyvas yra ginti Sovietų Sąjungos okupacijas, ir aneksijas, ir agresijas, ir Staliną, ir visus laikotarpius. Tokia dabar yra jų ideologija. Sausio 13-oji – Sovietų Sąjungos agresija prieš Lietuvą tik ką atkūrus nepriklausomybę. Jiems yra vienas iš prioritetinių klausimų diskredituoti šitą mūsų kovą, neleisti žmonėms vienytis aplink šitą mūsų svarbią pergalę“, – sakė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vicepirmininkė.

Teisėsauga gruodį paskelbė atliekanti tyrimą dėl galimo šnipinėjimo Rusijai, įtarimai pateikti neįvardijamam „visam tinklui asmenų“, tarp jų – ir buvęs parlamentaras Algirdas Paleckis. Jis nuo spalio laikomas suimtas.

„VSD direktorius, komentuodamas pradėtą tyrimą Lietuvoje dėl šnipinėjimo, buvo užsiminęs, gal mes per greitai įvertinome, nesuteikdami tam reikiamo dėmesio, „kas čia per žmonės (įtariamieji – BNS), buvę politikoje, nieko negalintys“, bet tas darbas, kurį padarė žvalgyba, atskleisdama paskutinius šnipinėjimo atvejus, jis tikrai nemažas“, – kalbėjo V. Bakas.

Teisėsauga pranešė, kad įtariamas šnipinėjimas vyko seniau nei prieš metus, taikytasi ir į jautrias visuomenei vietas, tokias kaip Sausio 13-osios byla.

BNS primena, kad Rusijos teisėsauga pernai liepą paskelbė iškėlusi bylas Lietuvos teisėjams ir prokurorams, nagrinėjantiems Sausio 13-osios bylą.

„Rusijos tyrimų komiteto Vyriausioji tyrimų valdyba iškėlė baudžiamąją bylą Lietuvos Respublikos Generalinės prokuratūros ir teismo pareigūnams. Jų veiksmuose įžvelgti nusikaltimo, numatomo Rusijos Federacijos Baudžiamojo kodekso 2 dalies 299 straipsnyje (neabejotinai nekalto asmens patraukimas atsakomybėn), požymiai“, – tąkart naujienų agentūrai „Interfax“ sakė Rusijos tyrimų komiteto atstovė Svetlana Petrenko.

1991 metų sausio 13-osios naktį Sovietų Sąjungos kariniams daliniams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą žuvo 14 žmonių.

Byla dėl sovietų agresijos 1991 metų sausio 13-ąją jau baigta nagrinėti Vilniaus apygardos teisme, nuosprendis bus skelbiamas vasarį.

Sausio 13-osios byloje daugiau kaip 60 asmenų kaltinami karo nusikaltimais ir nusikaltimais žmoniškumui, dauguma jų teisiami už akių. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi