Lietuvoje

2019.01.30 12:34

„MG Baltic“ byla: liudytojas tikina – R. Kurlianskį domino Vartojimo kreditų įstatymas

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.01.30 12:34

Vilniaus apygardos teismas tęsia „MG Baltic“ politinės korupcijos bylos nagrinėjimą. Trečiadienį liudyti teismui iškviestas buvęs kreditų bendrovės „4finance“ direktorius, buvęs Lietuvos smulkiųjų vartojimo kreditų asociacijos valdybos pirmininkas Gediminas Velička.  

Liudytojas G. Velička teisme apklaustas dėl bylos epizodo, susijusio su 2015 m. Seime svarstytomis Vartojimo kreditų įstatymo pataisomis. Ikiteisminio tyrimo metu prokurorai nustatė, kad tuometinis liberalas, parlamentaras Šarūnas Gustainis parlamente užregistravo įstatymo pataisas. Politikas tvirtino, kad pakeitimus registravo, išanalizavęs teisės aktus ir Europos praktiką, tačiau pareigūnai, kaio skelbė DELFI, patikrinę buvusio „MG Baltic“ buvusį viceprezidento R. Kurlianskio ir G. Veličkos susirašinėjimus, pamatė, jog Š. Gustainio pateiktos pataisos žodis žodin yra identiškos toms, kurias tuometinis greitųjų kreditų bendrovės vadovas atsiuntė R. Kurlianskiui.

Parlamento Š. Gustainio teikiamu įstatymo projektu buvo siekiama kredito davėjams priimti palankesnes sąlygas, vertinant greituosius kreditus imančius asmenis, mat dar anksčiau Lietuvos bankas buvo pateikęs įstatymo projektą, kuriuo buvo siūloma griežtinti greitųjų kreditų išdavimą. Š. Gustainio pataisa Seime nebuvo priimta.

Kaip skelbė DELFI, G. Velička apklausose pasakojo, kad su R. Kurlianskiu kalbėjo apie tai 2016 m. reklamos pirkimo galimybę LNK grupės televizijose ir kad reklamos apimtis tiesiogiai priklausys nuo to, kad kokios redakcijos Vartojimo kreditų įstatymas bus priimtas Seime. R. Kurlianskis esą jam pasakė, kad „gali bendrauti su visomis partijomis“, todėl „irgi pasidomės tuo įstatymu“.

Prisiminė ne viską

G. Velička teisme teigė susitikęs R. Kurlianskiu, buvusiu liberalu Gintaru Steponavičiumi, Vytautu Gapšiu. Teisėjams G. Velička teigė nesuprantantis, kodėl R. Kurlianskis kaltinamas dėl įstatymo pataisų, kurios nebuvo priimtos.

„Man keista, kad esą buvo imamas kyšis už įstatymą, kuris nebuvo priimtas“, – stebėjosi G. Velička.

Jis teigė su R. Kurlianskiu pradėjęs bendrauti nuo 2015 m. rudens. Tiesa, teisėjų kolegijos pirmininkė Nijolė Žimkienė tikslinosi, ar kontaktų su R. Kurlianskiu nebuvo dar 2014 m., tačiau G. Velička apie tai neprisiminė.

„Geras klausimas“, – į teisėjos klausimą sureagavo liudytojas.

G. Velička tvirtino su R. Kurlianskiu bendravęs kaip su LNK atstovu.

Valstybinį kaltinimą byloje palaikantis prokuroras Justas Laucius klausė, ar R. Kurlianskis darė kažkokią įtaką Vartojimo kredito įstatymo svarstymams Seime. G. Velička tai neigė. Liudytojas tvirtino su R. Kurlianskiu kalbėjęs bendrai apie įstatymą.

„Šnekėjome apie bendrą situaciją, bendrą problematiką, kad artėja įstatymo svarstymas“, – kalbėjo G. Velička.

Jis patvirtino R. Kurlianskiui siuntęs įvairią informaciją apie vartojimo kreditų reguliavimą.

„Siunčiau. Jam buvo aktualu ir man buvo aktualu. [...] Tuo metu per dieną siųsdavau po kelis šimtus laiškų“, – teisme kalbėjo G. Velička.

Liudytojas teigė, kad R. Kurlianskis nebuvo išskirtinis asmuo, su kuriuo „4finance“ tuo metu bendravo. Anot G. Veličkos, laiškus dėl vartojimo kreditų reglamentavimo jis siuntė ir įvairioms institucijoms, politikams, Seimo nariams.

G. Velička teigė, kad „4finance“ turėjo šimtus tūkstančių eurų vertės sutartis su LNK kanalų grupe dėl reklamos. Liudytojas tvirtino nežinantis, kaip pasikeistų „4finance“ reklamos užsakymai, priėmus Lietuvos banko inicijuotą įstatymą, mat dar iki teisės akto įsigaliojimo bendrovė negavo licencijos savo veiklai.

Į didžiąją dalį prokuroro J. Lauciaus klausimų G. Velička atsakyti negalėjo, mat teigė ne viską prisimenantis.

Nuolat domisi teisėkūra

Buvęs „MG Baltic“ viceprezidentas R. Kurlianskis žurnalistams teisme sakė, kad jį Vartojimo kredito įstatymų pataisos ir šios srities reguliacija domino asmeniškai, kaip žmogų. R. Kurlianskis teigė, kad apie Vartojimo kredito įstatymo pataisas kalbėjosi ir su parlamentarais, tačiau jokios paramos konkretiems pasiūlymams neprašė.

„Aš nuo kokių 2000 metų esu įpratęs sekti aktualijas, kas vyksta Seime. 1991–1992 metais, kai Lietuvoje buvo verslo pradžia, mes pradėjome su trimis įstatymais, kurie reglamentuoja verslą. Šiuo metu turime turbūt kokius 3 tūkstančius. Tai esame suinteresuoti sekti, kas vyksta“, – kalbėjo R. Kurlianskis.

Jis pripažino, kad apie Vartojimo kreditų įstatymo pataisas yra kalbėjęs su E. Masiuliu.

„Kalbėjau su E. Masiuliu“, – teigė R. Kurlianskis.

Nenorėjo kalbėti telefonu

Teisme trečiadienį išklausyti keli R. Veličkos ir R. Kurlianskio pokalbių įrašai, padaryti 2015 m. rudenį. Taip pat perskaitytos ir šių asmenų susirašinėjimas žinutėmis.

Pokalbių įrašuose girdima, kad R. Velička su R. Kurlianskiu kalbasi apie Vartojimo kreditų įstatymo pataisas, tariasi susitikti. Viename iš pokalbių G. Velička R. Kurlianskiui sako „persiuntęs „failiuką“, tačiau apie tai buvęs „MG Baltic“ viceprezidentas R. Kurlianskis teigia nenorintis kalbėti telefonu. Pokalbių įrašuose taip pat galima išgirsti, kad G. Velička ir R. Kurlianskis aptarinėjo Vartojimo kreditų įstatymo pataisų svarstymo procesus parlamente.

Prokuroras J. Laucius klausė G. Veličkos, kokiems asmenims jis siuntė informaciją apie įstatymo pataisas.

„Siunčiau R. Kurlianskiui“, – teigė liudytojas ir pridūrė nežinantis, ar jo siųsta informacija pasiekė kitus asmenis.

R. Kurlianskio advokatas Simonas Slapšinskas teisme viešai suabejojo per TV ekraną demonstruotų SMS žinučių autentiškumu.

„Tekstinis failas yra kintamas ir jame informacijos apie dokumentą sukūrusį asmenį nėra“, – pabrėžė advokatas.

Kaltinimai pateikti ir fiziniams, ir juridiniams asmenims

Politinės korupcijos byloje kaltinimai pateikti trims juridiniams ir penkiems fiziniams asmenims: Darbo ir Liberalų sąjūdžio partijoms, koncernui „MG Baltic“, buvusiems liberalų ir „darbiečių“ lyderiams Eligijui Masiuliui, V. Gapšiui, buvusiam parlamentarui liberalui Š. Gustainiui, Seimo nariui G. Steponavičiui bei buvusiam „MG Baltic“ viceprezidentui R. Kurlianskiui.

Darbo partijai įtarimai pateikti dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, Liberalų sąjūdis įtariamas kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu, o „MG Baltic“ įtariamas šių partijų papirkimu ir prekyba poveikiu.

Pareigūnai įtaria, kad politikai ėmė ar tarėsi dėl kyšių su tuometiniu „MG Baltic“ viceprezidentu R. Kurlianskiu, o vėliau siūlė ar palaikė koncernui palankias iniciatyvas Seime ir kitose institucijose.

Buvęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas E. Masiulis yra įtariamas dėl prekybos poveikiu, kyšininkavimo ir neteisėto praturtėjimo, buvusiam šios partijos vicepirmininkui G. Steponavičiui pateikti įtarimai piktnaudžiavimu, buvusiam Vilniaus miesto tarybos nariui Š. Gustainiui – kyšininkavimu. V. Gapšys įtariamas dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, R. Kurlianskis – dėl papirkimo ir prekybos poveikiu.