Naujienų srautas

Lietuvoje2019.01.31 07:06

Rinkimų išvakarėse – vilniečių apklausa: savivaldybės pinigai naudojami R. Šimašiaus kampanijai?

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.01.31 07:06

Iki savivaldos rinkimų likus apie mėnesiui, Vilniaus miesto savivaldybė nusprendė inicijuoti vilniečių apklausą, kad būtų įvertintas merijos vadovų darbas. Opozicijos atstovai neslepia nuostabos dėl tokių sprendimų ir įtaria, jog apklausos rezultatai taps antros kadencijos siekiančio Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus įrankiu rinkiminės kampanijos metu. Pats sostinės vadovas tokius kaltinimus vadina absurdiškais.  

LRT.lt šaltinių duomenimis, praėjusių metų lapkritį Vilniaus miesto savivaldybė paskelbė supaprastintos vertės pirkimą dėl Vilniaus gyventojų nuomonės apklausos ir tyrimo.

Supaprastinto pirkimo dokumente, su kuriuo susipažino LRT.lt, nurodoma, kad vilniečių apklausos tikslas yra „išsiaiškinti Vilniaus gyventojų nuomonę apie Vilniaus miesto savivaldybės, jos struktūrinių padalinių, vadovų veiklą, tam, kad tikslingai susidėlioti veiklos prioritetus tolimesniems darbams ir projektams“. Apklausos apimtis – ne mažiau nei 1000 respondentų, klausimyną turėtų sudaryti 35-45 klausimai, iš kurių ne mažiau kaip 20 turi būti uždari.

Dokumente numatyta, kad apklausos duomenys turi reprezentuoti šiuos Vilniaus miesto rajonus: Centrą (apima Naujamiesčio, Rasų, Senamiesčio, Šnipiškių ir Žvėryno seniūnijų teritoriją), Žirmūnus, Antakalnį, Fabijoniškes, Pašilaičius, Karoliniškes, Lazdynus, Naująją Vilnią, Grigiškes, Pilaitę, Verkius, Justiniškes, Viršuliškes, Šeškinę, Panerius, Naujininkus, Vilkpėdę. Galutinės apklausų vykdymo vietos turi būti suderintos su perkančiąja organizacija. Apklausa turėtų būti atlikta ir jos rezultatai pateikti Vilniaus miesto savivaldybei per 45 dienas nuo pirkimo sutarties sudarymo dienos.

Klausimyno neatskleidžia

Vilniaus miesto savivaldybės Rinkodaros ir komunikacijos skyriaus vedėja Aurelija Dermantė LRT.lt patvirtino, kad minėtas konkursas buvo paskelbtas. Anot jos, šį konkursą laimėjo UAB „Jarinta“. Sutartis su bendrove pasirašyta šių metų sausio 25 d.

„Vilniaus miesto gyventojų apklausa atliekama kasmet, apie 80 proc. apklausos klausimų lieka tie patys. Apklausiami visų Vilniaus seniūnijų gyventojai. Tikslas – sužinoti gyventojų poreikius bei savivaldybės atliekamų darbų kokybinius ir kiekybinius vertinimus, juos analizuoti, tikslingai susidėlioti veiklos prioritetus tolimesniems savivaldybės darbams bei projektams“, – vilniečių apklausos tikslus LRT.lt išdėstė savivaldybės atstovė.

BNS nuotr.

Anot A. Dermantės, sutarties (paslaugų) suma – 4791,6 Eur (su PVM).  

Pasak savivaldybės atstovės, už klausimyno parengimą bus atsakinga konkursą laimėjusi bendrovė, t. y. UAB „Jarinta“.

LRT.lt susisiekus su UAB „Jarinta“ direktoriumi Jonu Tubeliu, šis neatskleidė, kokie klausimai bus užduodami vilniečiams apklausos metu. Jis patikino, kad klausimynas bus suderintas su Vilniaus miesto savivaldybe per 10 dienų.

„Klausimynas yra ruošiamas ir, pagal sutarties sąlygas, turi būti suderintas per 10 dienų nuo sutarties pasirašymo“, – teigė J. Tubelis.

Vilniaus miesto savivaldybė, E. Genio/LRT nuotr.

V. Benkunskas: tai yra savivaldybės pinigų švaistymas

Iš LRT.lt apie suplanuotą vilniečių apklausą išgirdęs Vilniaus miesto savivaldybės tarybos opozicijos atstovas konservatorius Valdas Benkunskas neslėpė nuostabos.

„Tokių praktikų niekada nebuvo. Paprastai yra koalicijos sutartis, kurioje prioritetai iš anksto sutarti, nutarta, ką politinė valdžia siekia padaryti. Galų gale yra savivaldybės strateginiai ilgamečiai planai, kur nubrėžtos pagrindinės kryptys. O apklausos, likus mėnesiui iki rinkimų, neturi prasmės, nes ateis nauja taryba, ateis nauja politinė valdžia ir jie, matyt, dėliosis savo darbus, kaip jiems geriau atrodo.

Tai yra pinigų švaistymas, nes, likus mėnesiui iki rinkimų, niekas to nedaro – nei nacionalinė valdžia, nei savivaldybės. Tokie dalykai daromi kadencijos pradžioje arba kadencijos pusiaukelėje“, – komentavo V. Benkunskas.

Politikas įtarė, kad gyventojų apklausos rezultatai gali būti panaudoti dabartinio Vilniaus mero R. Šimašiaus, siekiančio antros sostinės vadovo kadencijos savivaldos rinkimuose, rinkimų kampanijoje.

„Kas galėtų paneigti, kad prie tos sutarties yra kažkokių slaptųjų protokolų, kurių pagrindu už savivaldybės pinigus dabartiniai valdantieji arba konkrečiai meras ir jo komanda siekia pasidaryti rinkimams reikalingus reitingus arba analizes? Čia labiau į tai panašu – kad už valstybės resursus, taupant pinigus, padaromi darbai, kurie reikalingi ne savivaldybei, o konkretiems politikams, kurie ruošiasi dalyvauti rinkimuose“, – svarstė konservatorius.

Užkliuvo ne tik apklausa, bet ir mero ataskaitos platinimas

Kitas sostinės tarybos opozicijos atstovas, Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) lyderis, kandidatas į Vilniaus merus Artūras Zuokas taip pat stebėjosi savivaldybės iniciatyva dėl vilniečių apklausos.

„Mes žinome, kad per praėjusius metus savivaldybė atliko tris gyventojų apklausas. Taigi mes nematome prasmės tokios apklausos atlikime, nebent yra kažkokie kiti tikslai, kurių nežinome arba apie kuriuos galime tik spėlioti. Taip dažnai matuoti gyventojų nuomonę tais pačiais klausimais nėra jokios prasmės. Tai panašu į pinigų švaistymą“, – LRT.lt kalbėjo A. Zuokas.

Politikas akcentavo, kad jį neramina ne tik vilniečių apklausos paskelbimas, iki rinkimų likus mėnesiui, bet ir dar viena savivaldybės iniciatyva – Vilniaus miesto savivaldybės administracijos sutartis (sutarties vertė – 27 401,66 Eur) su UAB „Lietuvos ryto“ spaustuve dėl savivaldybės 2018 m. veiklos ataskaitos spausdinimo. Savivaldybės veiklos ataskaita užsakyta atspausdinti 200 tūkst. tiražu, leidinį numatyta vilniečiams išplatinti vasario mėnesį, per 15 darbo dienų.

A. Zuokas, E. Genio/LRT nuotr.

A. Zuokas stebėjosi, kad savivaldybės 2018 m. veiklos ataskaitą nuspręsta platinti gyventojams, nors šis dokumentas dar net nebuvo apsvarstytas miesto taryboje. Kaip pastebėjo politikas, anksčiau tokios ataskaitos, apsvarstytos taryboje, vilniečiams buvo dalinamos pavasarį. Politikas tvirtino manantis, jog savivaldybės darbų ataskaitos platinimas yra mero R. Šimašiaus siekis pasireklamuoti prieš kovą vyksiančius savivaldos rinkimus.

„Ta ataskaita net miesto taryboje nėra svarstyta, o jau ji yra spausdinama. Niekada nebūdavo ataskaitos spausdinamos ir dalinamos taip anksti. Realiai R. Šimašiaus kadencija baigiasi kovo–balandžio mėnesį, taigi dažniausiai ataskaita būdavo spausdinama balandžio–gegužės mėnesiais.

Tai yra bandymas naudoti viešuosius pinigus savo rinkimų kampanijai. Daug metų esu politikoje, bet niekada dar nebuvo taip, kad taip drąsiai, įžūliai savivaldybės pinigai būtų naudojami savo rinkimų kampanijai ir savo populiarumui kelti“, – kalbėjo A. Zuokas.

Jis informavo, kad dėl sprendimo platinti savivaldybės 2018 m. veiklos ataskaitą jau kreipėsi į Vyriausiąją rinkimų komisiją.

Metamus kaltinimus pavadino absurdiškais

R. Šimašius opozicijos priekaištus dėl galimo savivaldybės lėšų panaudojimo savo rinkimų kampanijai pavadino absurdiškais. Anot jo, tiek vilniečių apklausa, tiek ir savivaldybės veiklos ataskaitos platinimas yra kasmet vykdomi darbai, tad rinkimine kampanija, mero manymu, esą užsiima pati opozicija.  

„Dėl vilniečiu apklausos galiu pasakyti, kad tai yra reguliariai kasmet vilniečių atliekama apklausa, neturinti nieko bendro su tuo, ką merui bando dabar priklijuoti opozicija.

Ne mažiau absurdiški ir kaltinimai sudarius sandorį su „Lietuvos ryto“ spaustuve, nors mes visi puikiai žinome, kad spaustuvė parenkama viešųjų pirkimų būdu, t. y. sutartis sudaroma su konkurso dalyviu, kurį atrenka viešųjų pirkimų komisija, o ne meras. Tad niekaip kitaip kaip artėjančiais rinkimais opozicijos staigų susidomėjimą šiais kasmet atliekamais pirkimais paaiškinti negalime“, – R. Šimašiaus komentarą LRT.lt perdavė mero atstovas spaudai Aleksandras Zubriakovas.

Detaliau į klausimus sutiko atsakyti Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis. Jis tvirtino netikintis, kad gyventojų apklausa galėtų pasitarnauti R. Šimašiaus rinkimų kampanijai.

P. Poderskis, BNS nuotr.

„Politiniai, rinkiminiai procesai dabar vyksta, to nepaneigsi. Bet, jeigu sutartis dėl apklausos pasirašyta sausio mėnesį, tai apklausa bus pradėta vykdyti vasario mėnesį. Žmonių apklausa nekeičia ir neformuoja jų nuomonės. Apklausos rezultatai bus realiai gauti ir pateikti tik po rinkimų. Net jeigu apklausa būtų atlikta ir iki rinkimų, tai reikia prisiminti, kad visos partijos, kurios dabar yra tiek valdžioje, tiek ir opozicijoje savo rinkimų programas juk parengė jau praėjusiais metais. Taigi nežinau, ar apklausa gali turėti įtakos“, – LRT.lt aiškino P. Poderskis.

„Aš nematau tiek intelektinio pajėgumo, kad galima būtų pasinaudoti tokia apklausa. Mūsų politikai dar nėra tokie sumanūs, kad taip padarytų. Tokius opozicijos veiksmus vertinu kaip pagyrimą“, – pridūrė pašnekovas.

P. Poderskis nesutiko ir su opozicijos kaltinimais dėl savivaldybės veiklos ataskaitos. Tiesa, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius sutiko, kad tokį dokumentą, artėjant rinkimams, galima būtų platinti kitu metu.

„Mes, kaip valdžios institucija, kiekvienais metais esame atskaitingi rinkėjams. Galbūt tai reikėtų daryti metų pabaigoje, bet vienokie ar kitokie rinkimai vis tiek persidengtų su ta metų pabaiga“, – tikino P. Poderskis.

Vis dėlto jis teigė manantis, kad, jei opozicijos atstovai būtų sostinės valdančiųjų vietoje, jie elgtųsi taip pat – savivaldybės veiklos ataskaitą platintų dar iki rinkimų.

„Nemanau, kad, rinkimams atėjus, nei ta pati opozicija, jeigu būtų valdantieji, sustotų, nei dabar bus sustota. Be to, tame dokumente bus apžvelgiami labiau Vilniaus miesto savivaldybės administracijos darbai“, – aiškino P. Poderskis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi