Lietuvoje

2019.01.29 16:13

Lietuva pasirašė tarpvyriausybinį susitarimą su Makedonija

LRT.lt2019.01.29 16:13

Sausio 28–29 dienomis Makedonijoje viešintis užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius susitikimuose su aukščiausiais Makedonijos valdžios pareigūnais aptarė dvišalio bendradarbiavimo stiprinimo galimybes, situaciją Vakarų Balkanų regione, aktualius regioninio saugumo ir bendradarbiavimo klausimus, sakoma Užsienio reikalų ministerijos pranešime spaudai.

Ministras pasveikino šalį išsprendus 27 metus trukusį ginčą su Graikija dėl pavadinimo – abiejų šalių parlamentai jau ratifikavo susitarimą, pagal kurį Makedonijai tapus Šiaurės Makedonija atsivers kelias tolesnei šalies euroatlantinei integracijai.

„Prespos susitarimas – istorinis pasiekimas visai Europai. Kartu tai puikus gerų kaimyninių santykių ir susitaikymo pavyzdys kitoms Vakarų Balkanų regiono šalims. Lietuva nuosekliai remia Makedonijos kelią į narystę NATO ir Europos Sąjungos (ES) ir yra pasirengusi toliau dalintis savo patirtimi“, – teigė L. Linkevičius.

Susitikime su Makedonijos užsienio reikalų ministru Nikola Dimitrovu, L. Linkevičius pasidžiaugė sėkmingu bendradarbiavimu tarp abiejų šalių institucijų ES integracijos srityje ir išreiškė norą jį stiprinti – Lietuvos institucijos Makedonijoje jau yra laimėjusios dešimt ES Dvynių programų projektų.

Ministras taip pat pabrėžė tolesnių reformų Makedonijoje įgyvendinimo svarbą, ypač teisinės valstybės, kovos su korupcija ir organizuotu nusikalstamumu, viešojo administravimo srityse. Pabrėžęs Makedonijos prisijungimą prie ES bendrų užsienio ir saugumo politikos pozicijų, L. Linkevičius paragino šalį toliau vadovautis ES vertybėmis ir principais užsienio politikoje ir siekti visapusiško pozicijų suderinimo.

Vizito metu Lietuvos ir Makedonijos užsienio reikalų ministrai pasirašė tarpvyriausybinį susitarimą dėl tarptautinio vežimo keliais. Makedonija yra ES šalis kandidatė nuo 2005 metų. 2018 metais Europos Komisija rekomendavo pradėti derybas su Makedonija dėl narystės ES – jų pradžia numatyta 2019 metais, jei šalis įgyvendins būtinas reformas. Nuo 1999 metų Makedonija vykdo NATO narystės veiksmų planą ir yra vienintelė likusi vadinamo „Vilniaus dešimtuko“ šalis, dar netapusi NATO nare. 2018 metais Graikijai ir Makedonijai pasirašius Prespos susitarimą, NATO pakvietė Makedoniją pradėti stojimo derybas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.