Lietuvoje

2019.01.29 16:09

Gripo aukų daugėja: mirė dar trys žmonės

Arnas Mazėtis, DELFI.lt, LRT.lt2019.01.29 16:09

Antradienį Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) Imunoprofilaktikos skyriaus vedėja Daiva Razmuvienė laidoje DELFI Diena patvirtino, kad gripas pasiglemžė dar 3 gyvybes.

Praėjusį trečiadienį ULAC skelbė apie pirmąją šių metų gripo auką. Šį antradienį paaiškėjo, kad mirusiųjų dėl gripo komplikacijų yra dar 3. Iš viso šiemet nuo gripo jau mirė 4 žmonės

Gripo aukos – senyvo amžiaus, neskiepyti žmonės.

„Manau, kad kita savaitė nebus lengva. Pikas laikosi maždaug porą savaičių, o paskui prasideda mažėjimas, manau, kad visą vasarį dar bus apie ką kalbėti.

„Taip, šiai dienai registruoti 4 mirties atvejai, nuo gripo arba plaučių uždegimo. Tai grėsminga liga pagyvenusio amžiaus asmenims, nes jie papuola į didžiausią rizikos grupę. (...) Mirusiųjų amžius yra nuo 50 metų, o vyriausias miręs asmuo buvo 87 metų. Jie visi priklausė rizikos grupėms, nei vienas nebuvo skiepytas“, - laidoje „DELFI diena“ kalbėjo ULAC Imunoprofilaktikos skyriaus vedėja Daiva Razmuvienė.

Daugėja savivaldybių, paskelbusių gripo epidemiją

Kaip skelbė LRT.lt, sergamumas gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis ir toliau auga, epidemijos nuo antradienio paskelbtos Alytaus ir Šiaulių miesto, Raseinių, Šiaulių ir Telšių ir Lazdijų rajonuose. Iš viso – 14 savivaldybių. 61 šalies mokykla uždaryta dėl gripo. Trečiadienį gripo epidemija bus paskelbta Vilniuje ir Klaipėdoje.

LRT nuotr.

Gripo epidemiją pirmadienį buvo paskelbę Prienų rajono, Ukmergės rajono, Ignalinos rajono, Panevėžio miesto, Kauno miesto, Kėdainio rajono, Jonavos rajono, Trakų rajono, Elektrėnų savivaldybės.

Mažiausias sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis šių metų ketvirtąją savaitę registruotas Marijampolėje, o didžiausias – Alytuje.

Epidemiją skelbia savivaldybės

ULAC specialistai primena, kad sergamumas gali būti laikomas epideminiu, kai sergamumo gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) rodiklis yra ne mažesnis kaip 100 atvejų /10 tūkst. gyventojų per savaitę, o klinikinių gripo atvejų skaičius sudaro apie 30 proc. visų registruotų gripo ir ŪVKTI atvejų.

Gripo epidemiją skelbia savivaldybės. Vertindamos sergamumą kaip epideminį, teritorinės visuomenės sveikatos priežiūros įstaigos taip pat atsižvelgia į atitinkamus administracinei teritorijai būdingus neepideminio laikotarpio sergamumo rodiklius, sergamumo dinamiką ir kitus ypatumus.

Nors skiepai yra pati efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų, nereikėtų pamiršti ir nespecifinių gripo bei ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų prevencijos priemonių.
 
Todėl rekomenduojama:

  • tinkamai ir dažnai plauti rankas, nusiplovus jas nusausinti;
  • vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis;
  • vengti masinio žmonių susibūrimo vietų;
  • laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo rekomendacijų – prisidengti nosį ir burną, vienkartines nosinaites nedelsiant išmesti, nusiplauti rankas;
  • neplautomis rankomis stengtis neliesti akių, nosies ir burnos;
  • gerai vėdinti patalpas;
  • susirgus kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, neiti į darbą, sergančių vaikų neleisti į vaikų ugdymo įstaigas, gydytis, kaip nurodė gydytojas;
  • sergantys gripu asmenys apsaugoti kitus gali dėvėdami medicinines kaukes, kurios sulaiko kvėpavimo takų sekretus kosint ar čiaudint, bei sveiki žmonės slaugydami sergantį asmenį taip pat turėtų dėvėti medicininę kaukę.
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt