Lietuvoje

2019.01.29 14:30

R. Ozolo palikimas – jo vaikystės mokykloje

Sausio 31 dieną bus minimos Nepriklausomybės Akto signataro, filosofo Romualdo Ozolo 80-osios gimimo metinės. Sukakčiai rengiasi Šiaulių rajono Bazilionų miestelis, kuriame saugoma dalis R. Ozolo asmeninio archyvo.

Mažame Bazilionų miestelyje Šiaulių rajone – tikras R. Ozolo atminties lobynas. Bazilionų mokykloje, kurią lankė R. Ozolas, saugoma jo paties perduota tūkstančių knygų biblioteka ir dalis jo archyvo. Signataras visą savo gyvenimo patirtį patikėjo jaunystės kaimui. Mokyklos klasės virtusios ištisomis bibliotekomis. Sienas puošia nuotraukos ir kitokia su Ozolu susijusi simbolika.

Pasak mokyklos direktoriaus, vertingiausi yra R. Ozolo dienoraščiai. Juos signataras pradėjo rašyti Bazilionų mokykloje 1955 metais. Ir rašė visą likusį gyvenimą. Mokykloje saugoma daugiau kaip šimtas ranka rašytų dienoraščių tomų. Dalis yra prieinama visuomenei, kiti paties autoriaus pageidavimu, dar slepiami.

Kai kurie mokykloje saugomi dienoraščiai bus atversti negreitai. Smalsauti nedrįsta net mokyklos bendruomenė. Sako, ko gero, nežinotų, ką su perskaityta informacija daryti.

R. Ozolas pristatomas ir kaip fotografas. Mokykloje saugoma pusantro tūkstančio negatyvų. Dalis – išryškinti. 

Pasvalio rajone, Joniškėlyje, gimęs R. Ozolas Lietuvai nusipelnė ne tik kaip signataras ir politikas. Jis buvo laikraščio „Atgimimas“ steigėjas ir vyriausiasis redaktorius, rūpinosi kitų kultūros ir istorijos žurnalų leidyba. Parašė vienintelį romaną „Pradžių knyga“, kuris buvo išleistas 2015-aisiais, netrukus po jo mirties.

Jau kurį laiką kalbama, kaip reikėtų įamžinti R. Ozolo atminimą. Seime svarstyta pagerbti signatarą atminimo lenta. Tačiau kol kas jokių realių veiksmų nesiimta. 

Išsamiau – Ainos Mizgirdės pasakojime.