Lietuvoje

2019.01.29 16:06

Vilnius atsidūrė ant gripo epidemijos slenksčio

LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS2019.01.29 16:06

Sergamumas gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis ir toliau auga, epidemijos nuo antradienio paskelbtos Alytaus mieste ir Raseinių, Šiaulių, Telšių ir Lazdijų rajonuose. Iš viso – 14 savivaldybių. 61 šalies mokykla uždaryta dėl gripo. Ant epidemijos slenksčio yra ir Vilnius.

Gripo epidemiją pirmadienį buvo paskelbę Prienų rajono, Ukmergės rajono, Ignalinos rajono, Panevėžio miesto, Kauno miesto, Kėdainio rajono, Jonavos rajono, Trakų rajono, Elektrėnų savivaldybės.

Trečiadienį epidemiją skelbs Klaipėdos miestas. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras ją rengiasi skelbti ir Kaišiadorių bei Šalčininkų rajonuose. 

Mažiausias sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis šių metų ketvirtąją savaitę registruotas Marijampolėje, o didžiausias – Alytuje.

Vilniaus visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Natalija Abramova portalui LRT.lt teigė, kad sostinėje sergamumas gripu taip pat pasiekė aukštą lygį, o sprendimą dėl epidemijos turėtų skelbti savivaldybė.

„Šiuo metu dar neturime Vilniaus savivaldybės sprendimo. Bendras sergamumas peršalimo ligomis viršija 167,7 žmogaus/10 tūkst. gyventojų“, – sakė Vilniaus visuomenės centro vyriausioji specialistė, pridūrusi, jog didelis sergamumas gripu yra tarp vaikų.

„Ypač pastebimas didelis gripo viruso plitimas tarp vaikų, fiksuojame 55–57 proc. visų peršalimo atvejų“, – LRT.lt portalui sakė N. Abramova.

Specialistės teigimu, duomenys yra perduoti Vilniaus miesto savivaldybei ir artimiausiu metu ši turėtų priimti sprendimą, ar skelbti epideminę situaciją.

BNS nuotr.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) Imunoprofilaktikos skyriaus vedėjos Daivos Razmuvienės teigimu, epidemijas paskelbusios savivaldybės elgiasi skirtingai, tačiau dažniausiai jose ribojami susibūrimai, kuriuose gali plisti gripo virusas.

Ketvirtąją 2019 metų savaitę (sausio 21–27 d.) bendras Lietuvos sergamumo gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) rodiklis buvo 155,6 atv./10 tūkst. gyventojų. Pernai tuo pačiu metu sergančiųjų buvo mažiau – 146,0 atv./10 tūkst.  gyventojų, sakoma pranešime spaudai.

Medikai sako, kad šiuo metu gripu serga apie 7 tūkstančius žmonių ir tai – dvigubai daugiau nei pernai tuo pat metu. Sergamumas ir toliau sparčiai auga, kada jis pasieks piką ir ims mažėti, neaišku.

„Sergamumas gripu ir peršalimo ligomis intensyviai didėja. Jei lygintume su tuo pačiu metu pernai užfiksuotu gripo ir peršalimo lygų skaičiumi, tai jis – dvigubai didesnis. Šiuo laikotarpiu stebime, kad sergamumo kreivė intensyviai auga, didėja, tai negalime prognozuoti, kada pasieksime piką“, – pasakoja ULAC Imunoprofilaktikos skyriaus visuomenės sveikatos specialistė Asta Skrickienė.

Ketvirtąją šių metų savaitę visoje Lietuvoje dėl gripo į ligoninę paguldyti 252 asmenys, iš kurių – 32 vaikai iki 2 metų, 113 vaikų 2–17 m. amžiaus grupėje ir 107 suaugusieji. Ligoninėje gydytos šešios nėščiosios. Intensyviosios terapijos skyriuje gydoma 19 asmenų.

„Ligoninėse yra žymiai daugiau žmonių. Sergamumo piko dar nepasiekėme. Praėjusį sezoną tas pikas buvo šeštą savaitę“, – teigia A. Skrickienė. 

Mažiausias sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis šių metų ketvirtąją savaitę registruotas Marijampolėje, o didžiausias – Alytuje.

Epidemiją skelbia savivaldybės

ULAC specialistai primena, kad sergamumas gali būti laikomas epideminiu, kai sergamumo gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) rodiklis yra ne mažesnis kaip 100 atvejų /10 tūkst. gyventojų per savaitę, o klinikinių gripo atvejų skaičius sudaro apie 30 proc. visų registruotų gripo ir ŪVKTI atvejų.

Gripo epidemiją skelbia savivaldybės. Vertindamos sergamumą kaip epideminį, teritorinės visuomenės sveikatos priežiūros įstaigos taip pat atsižvelgia į atitinkamus administracinei teritorijai būdingus neepideminio laikotarpio sergamumo rodiklius, sergamumo dinamiką ir kitus ypatumus.

Nors skiepai yra pati efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų, nereikėtų pamiršti ir nespecifinių gripo bei ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų prevencijos priemonių.
 
Todėl rekomenduojama:

  • tinkamai ir dažnai plauti rankas, nusiplovus jas nusausinti;
  • vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis;
  • vengti masinio žmonių susibūrimo vietų;
  • laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo rekomendacijų – prisidengti nosį ir burną, vienkartines nosinaites nedelsiant išmesti, nusiplauti rankas;
  • neplautomis rankomis stengtis neliesti akių, nosies ir burnos;
  • gerai vėdinti patalpas;
  • susirgus kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, neiti į darbą, sergančių vaikų neleisti į vaikų ugdymo įstaigas, gydytis, kaip nurodė gydytojas;
  • sergantys gripu asmenys apsaugoti kitus gali dėvėdami medicinines kaukes, kurios sulaiko kvėpavimo takų sekretus kosint ar čiaudint, bei sveiki žmonės slaugydami sergantį asmenį taip pat turėtų dėvėti medicininę kaukę.
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt