Lietuvoje

2013.08.30 10:09

D. Grybauskaitės susitikime su B. Obama – karinis, energetinis ir kibernetinis saugumas

Prezidentė Dalia Grybauskaitė penktadienį Vašingtone kartu su kolegomis iš kitų Baltijos šalių susitiks su JAV vadovu Baracku Obama. Tai bus pirmas jos oficialus apsilankymas Baltuosiuose rūmuose ir pirmas oficialus abiejų šalių lyderių susitikimas po Lietuvos įstojimo į NATO.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė penktadienį Vašingtone kartu su kolegomis iš kitų Baltijos šalių susitiks su JAV vadovu Baracku Obama. Tai bus pirmas jos oficialus apsilankymas Baltuosiuose rūmuose ir pirmas oficialus abiejų šalių lyderių susitikimas po Lietuvos įstojimo į NATO.

Pirmiausia penktadienio rytą vietos (pavakary Lietuvos) laiku D. Grybauskaitė susitiks su Latvijos ir Estijos prezidentais Andriu Berziniu bei Toomu Hendriku Ilvesu paskutinei diskusijai, kokias problemas kelti ir kokių pozicijų laikytis aktualiais klausimais.

Vėliau laukia pokalbis su viceprezidentu Joe Bidenu, o popietę (Lietuvoje tuomet bus vakaras) prasidės susitikimas su B.Obama. Po jo žadama paskelbti bendrą Baltijos šalių ir JAV prezidentų politinę deklaraciją, kurioje turėtų būti pabrėžtas energetinio savarankiškumo klausimas.

Pokalbyje su B. Obama turėtų dominuoti kelios temos: gynybos klausimai, energetinė nepriklausomybė, kibernetinis saugumas.

Taip pat gali būti kalbama apie Europos Sąjungos (ES) ir JAV bendradarbiavimą, Lietuvos pirmininkavimo ES metu pradėtas derybas dėl didžiausio pasaulyje prekybinio susitarimo – transatlantinės laisvos prekybos sutarties ir kilusį šnipinėjimo skandalą, padėtį Rusijoje, santykius su šia ir Rytų partnerystės šalimis, Kaliningrado militarizavimą, kitų metų NATO viršūnių susitikimą, Afganistano ateitį po 2014-ųjų, kai bus išvestos tarptautinės pajėgos.

Lietuvos pareigūnai tikisi, kad JAV vadovas išreikš paramą ES ir Baltijos valstybių vykdomai energetinės nepriklausomybės užsitikrinimo politikai. Šiuo požiūriu vertinamas mūsų šalies indėlis į tarptautinį energetinį saugumą, pavyzdžiui, įkurti Energetinio saugumo ir Branduolinio saugumo kompetencijos centrai.

Be to, gali būti aptartos šių dienų aktualijos, visų pirma – padėtis Sirijoje, taip pat – Izraelio ir palestiniečių derybos. Tuo metu Lietuvai itin aktualus klausimas – skalūnų dujų iš JAV importas.

Kaip LRT radijui sakė JAV ambasadorė mūsų šalyje Deborah McCarthy, susitikime bus daug diskutuojama apie partnerystę ir bendradarbiavimą tiek regioniniu, tiek pasauliniu lygmeniu svarbiais klausimais.

„Dėmesys bus sutelktas į ekonominius ir politinius dalykus, naujus iššūkius šiose srityse“, – teigė diplomatė ir nurodė, kad itin svarbi yra bendra ekonominė gerovė, kuri susijusi su energetiniu saugumu, poreikiu skatinti naujas investicijas, laisvosios prekybos sutartimi, net klimato pokyčiais.

Anot jos, pokalbis gali suktis ir apie laisves, žmogaus teises, demokratijos stiprinimą – tuo Lietuva užsiima Rytų partnerystės kontekste.

Susitikimas Baltuosiuose rūmuose simboliškai vyks praėjus 15 metų, kai Baltijos valstybių ir JAV prezidentai – Algirdas Brazauskas, Guntis Ulmanis, Lennartas Meri bei Billas Clintonas pasirašė partnerystės chartiją.

Lietuvos diplomatų teigimu, susitikimas su B.Obama turi ne simbolinę reikšmę. Bet koks amerikiečių dėmesys Baltijos ir Šiaurės Europos regionui – bene saugiausiam ir vienam sparčiausiai augančių Europoje – esąs svarbus. Juoba kad praėjus kelioms dienoms laukia JAV vadovo kelionė į Stokholmą, kur jis susitiks su Šiaurės valstybių lyderiais.

Švedijoje B. Obama sustos pakeliui į Rusiją, Sankt Peterburge vyksiantį G-20 ekonomikos viršūnių susitikimą. Jis neseniai atšaukė planus rugsėjį Maskvoje susitikti su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.