Naujienų srautas

Lietuvoje2019.01.28 16:51

Sparčiai plinta gripo epidemija: ją skelbia jau devinta šalies savivaldybė

BNS, LRT.lt 2019.01.28 16:51

Pirmadienį gripo epidemija paskelbta Elektrėnų ir Trakų rajono savivaldybėse. Iš viso jau devyniose savivaldybėse paskelbta epidemija, sakoma pranešime žiniasklaidai.

Antradienį gripo epidemiją skelbs Alytaus savivaldybė.

Sausio 21–27 dienomis gripo ir ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (VKTI)  sergamumo rodiklis visoje šalyje siekė 155,2 atvejo 10 tūkst. gyventojų. Prieš tai buvusią savaitę fiksuota 127,7 susirgimo 10 tūkst. gyventojų. 

Praėjusią savaitę gripo epidemiją paskelbė Panevėžio, Kauno miesto, Prienų, Ukmergės, Ignalinos, Kėdainių ir Jonavos  rajono savivaldybės.

Gripo epidemija paskelbta jau devyniose savivaldybėse, specialistai ją rekomenduoja skelbti dar šešiose: Klaipėdos mieste bei Telšių, Panevėžio, Kaišiadorių ir Raseinių rajonuose, o nuo antradienio epidemija skelbiama Alytaus mieste.

„Nuo rytojaus jau skelbsim gripo epidemiją“, – BNS patvirtino Alytaus miesto Komunikacijos skyriaus vedėjos pavaduotoja Loreta Gaižiuvienė.

Pernai sergamumas tuo pačiu metu buvo 144 atvejai 10 tūkst. gyventojų. Anot specialistų, priežasčių, dėl ko išaugo sergamumas gripu, gali būti įvairių.

„Gali būti, kad ir žmonės nepakankamai saugosi, nepasirūpina. Gali būt, kad vengia pasiskiepyti, taip pat gali būti, kad skiepijmo apimtys gali būti mažesnės. Šiais metais vyrauja pavojingesnis A tipo gripo virusas“, – teigė B. Rašimaitė.

Iki šiol epidemijos paskelbtos Kauno ir Panevėžio miestuose, taip pat Elektrėnų, Prienų, Ukmergės, Ignalinos, Kėdainių ir Jonavos rajonuose. 

BNS nuotr.

Epidemiją skelbia savivaldybės

ULAC specialistai primena, kad sergamumas gali būti laikomas epideminiu, kai sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis yra ne mažesnis kaip 100/10 tūkst. gyventojų per savaitę, o klinikinių gripo atvejų skaičius sudaro apie 30 proc. visų registruotų gripo ir ŪVKTI atvejų.

Gripo epidemiją skelbia savivaldybės. Vertindamos sergamumą kaip epideminį, teritorinės visuomenės sveikatos priežiūros įstaigos taip pat atsižvelgia į atitinkamus administracinei teritorijai būdingus neepideminio laikotarpio sergamumo rodiklius, sergamumo dinamiką ir kitus ypatumus.

Nors skiepai yra pati efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų, nereikėtų pamiršti ir nespecifinių gripo bei ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų prevencijos priemonių.

Todėl rekomenduojama:

  • tinkamai ir dažnai plauti rankas, nusiplovus jas nusausinti;
  • vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis;
  • vengti masinio žmonių susibūrimo vietų;
  • laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo rekomendacijų – prisidengti nosį ir burną, vienkartines nosinaites nedelsiant išmesti, nusiplauti rankas;
  • neplautomis rankomis stengtis neliesti akių, nosies ir burnos;
  • gerai vėdinti patalpas;
  • susirgus kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, neiti į darbą, sergančių vaikų neleisti į vaikų ugdymo įstaigas, gydytis, kaip nurodė gydytojas;
  • sergantys gripu asmenys apsaugoti kitus gali dėvėdami medicinines kaukes, kurios sulaiko kvėpavimo takų sekretus kosint ar čiaudint, bei sveiki žmonės slaugydami sergantį asmenį taip pat turėtų dėvėti medicininę kaukę.
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi