Lietuvoje

2019.01.28 15:20

Ministro pasitikėjimo netekęs ugniagesių vadas iš posto pats nesitrauks

BNS 2019.01.28 15:20

Vidaus reikalų ministro pasitikėjimo netekęs ugniagesių gelbėtojų vadas Kęstutis Lukošius atsisako komentuoti siūlymą po tarnybinio patikrinimo atleisti jį iš pareigų, o pats atsistatydinti neplanuoja. Ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjunga (UGPS) raštu kreipėsi į Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentą (PAGD) reikalaudami 2019 m. biudžete papildomai numatytas lėšas vienodai paskirstyti visiems sistemoje tarnaujantiems pareigūnams ir išreiškė nepasitikėjimą savo vadu.

„Iš Vidaus reikalų ministerijos iki šiol nesu gavęs jokios informacijos ar komentarų apie jų atlikto tarnybinio patikrinimo išvadas. Ši informacija mane pasiekė per žiniasklaidą. Negaliu jų komentuoti, nes neturiu jokios tyrimo medžiagos. Atsistatydinimo klausimo nesvarstau“, – pirmadienį išplatintame pranešime cituojamas Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) vadovas.

Atlikus tyrimą konstatuota, kad K. Lukošius pažeidė įstatymą, kai pernai pratęsė sutartį dėl penkių automobilinių kopėčių nuomos.

Dėl K. Lukošiaus atleidimo spręs vyriausybė.

Tyrimo metu surinkta medžiaga bus perduota Specialiųjų tyrimų tarnybai.

K. Lukošius 2018-ųjų lapkritį sutartį dėl kopėčių nuomos pratęsė su įmone „Iksada“. Anot ministerijos, už nuomą nuspręsta mokėti tiek pat, kiek 2008 metais, tačiau tada kopėčios buvo naujos.

Sandorio vertė siekė beveik 2 mln. eurų.

Į tarnybinį patikrinimą įtrauktos ir Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) išvados, kad K. Lukošius neturėjo teisės pratęsti kopėčių nuomos sutarties be konkurso ir taip pažeidė Viešųjų pirkimų įstatymą.

„Atlikus tyrimą konstatuota, kad PAGD neturėjo teisės priimti papildomų kreditorinių įsipareigojimų ir taip pažeidė Biudžeto sandaros įstatymą“, – teigiama pranešime.

K. Lukošius pabrėžia, kad VPT rekomendavo klausimą dėl sutarties su „Iksada“ nutraukimo spręsti „tik įvertinus visas galimas pasekmes, vadovaujantis teisingumo, proporcingumo ir ekonomiškumo principais“.

„Kad PAGD galėtų tinkamai vykdyti pavestas funkcijas, užtikrindamas gyventojų saugumą, Viešųjų pirkimų tarnyba rekomenduoja Vidaus reikalų ir Finansų ministerijoms spręsti finansavimo klausimus“, – sakė vadas.

„Kol bus priimti visų minėtų institucijų sprendimai, PAGD turi parengtą planą, pagal kurį automobilinės kopėčios bus perdislokuojamos visoje Lietuvoje“, – pridūrė jis.

Patikrinimą atlikę pareigūnai taip pat konstatavo, kad direktoriaus paaiškinimai, neva sutartis pratęsiama siekiant užtikrinti visuomenės saugumą neturi realaus pagrindo, nes apie būsimą sutarties pasibaigimą žinota iš anksto, buvo pakankamai laiko organizuoti naujus viešuosius pirkimus ar bent jau atlikti rinkos analizę.

Tai buvo antras tyrimas dėl ugniagesių gelbėtojų vado veiksmų. Vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas dar pernai siekė K. Lukošiui skirti papeikimą už nedeklaruotą individualią veiklą, tačiau vyriausybė nuobaudą skirti atsisakė.

Ugniagesiai: PAGD direktorius, atrodo, laiko save viršesniu už vyriausybės vadovus

UGPS raštu kreipėsi į Priešgaisrinės apsaugos ir PAGD dar kartą reikalaudama 2019 m. biudžete papildomai numatytas lėšas – 3,5 mln. eurų – vienodai paskirstyti visiems sistemoje tarnaujantiems pareigūnams.

BNS nuotr.

„Praėjusių metų pabaigoje, vykstant deryboms dėl papildomo finansavimo, būtino pareigūnų darbo užmokesčiui didinti, ne kartą girdėjome vyriausybės vadovo, kanclerio, taip pat departamento vadovybės patvirtinimus, kad šios papildomos lėšos bus skirtos tam, kad vienodai, kiek daugiau nei 100 eurų per mėnesį, didėtų visų ugniagesių darbo užmokestis. Visgi dabar ima atrodyti, kad PAGD kol kas vadovaujantis Kęstutis Lukošius arba pamiršo šiuos įsipareigojimus, arba mano, jog juo nuomonė yra svarbesnė už vyriausybės vadovų. Ugniagesių bendruomenė nesirengia taikstytis su tokia situacija“, – sako Saulius Džiautas, UGPS vadovas. 

Pareigūnai teigia, kad juos pasiekė departamento informacija, jog skirtingiems pareigūnams atlyginimas bus didinamas taikant skirtingus koeficientus, o tai profesinėms sąjungoms nėra priimtina. 

„Visų pirma, nepaisant milžiniško visuomenės pasitikėjimo, ugniagesiai gelbėtojai yra bene mažiausiai uždirbantys statutiniai pareigūnai Lietuvoje. Todėl, esant tokiai situacijai, darbo užmokestį iš pradžių būtina iki tam tikro didinti visiems pareigūnams. Antra, departamento vadovui nutarus taikyti skirtingus darbo užmokesčio koeficientus, iki galo nėra aiškūs diferenciavimo kriterijai. Todėl, ar nebus taip, kad didesniu darbo užmokesčio galiausiai džiaugsis tie, kurie yra kažkuo nusipelnę vadovui ar vadovybei?“, –  samprotauja UGPS vadovas. 

Rašte departamentui profesinės sąjungos reikalauja įkurti bendrą darbo grupę, kuri parengtų darbo užmokesčio didinimo ugniagesiams gelbėtojams metodiką ir numatytų kuo skubesnius jos įgyvendinimo terminus. 

K. Lukošius Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui vadovauja nuo 2017 metų.