Lietuvoje

2019.01.26 11:04

Partijų kovoje ir vėl išsiveržė „valstiečiai“

LRT RADIJAS, LRT.lt2019.01.26 11:04

Visuomenės nuomonės apklausos rodo, kad partijų reitinge ir vėl pirmauja Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, tačiau nežymiai atsilieka ir nuolat ant kulnų lipanti Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, LRT RADIJUI sako bendrovės „Vilmorus“ vadovas, sociologas Vladas Gaidys.

Jeigu rinkimai vyktų šį sekmadienį, V. Gaidžio teigimu, pirmoje vietoje būtų Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, šiuo metu turinti 27 proc. palaikymą nuo balsuojančiųjų ir 16 proc. palaikymą nuo visų Lietuvos gyventojų.

Antroje vietoje pagal populiarumą yra Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai su 25 proc. palaikymu nuo balsuojančiųjų ir apie 15 proc. palaikymą nuo visų gyventojų. V. Gaidžio aiškinimu, šios dvi partijos išlieka populiariausios daugiau nei metus.

„Skirtumas nėra didelis – pora procentinių punktų. Statistiškai negali pasakyti, kuris iš tikrųjų yra pirmas, o kuris – antras, bet formaliai vieni gauna šiek tiek daugiau. [...] Tai yra mūsų politinės scenos lyderiai“, – sako V. Gaidys.

Anot sociologo, kitos partijos yra gerokai mažiau populiarios: Socialdemokratų partija su Gintautu Palucku priešakyje surinktų apie 10 proc. nuo balsuojančiųjų ir apie 6 proc. balsų nuo visų Lietuvos gyventojų.

Partija „Tvarka ir teisingumas“, jeigu rinkimai vyktų dabar, gautų apie 9 proc. nuo balsuojančiųjų ir 5 proc. nuo visų gyventojų.

Darbo partija surinktų 9 proc. nuo balsuojančiųjų ir 5 proc. nuo visų gyventojų.

Kitos partijos dar mažiau populiarios – Liberalų sąjūdis, Centro sąjunga, Socialdemokratų partija su Gediminu Kirkilu surinktų mažiau negu 5 proc. nuo balsuojančiųjų ir neperžengtų 5 proc. rinkiminio barjero.

Krikščioniškų šeimų sąjunga-Lietuvos lenkų rinkimų akcija, remiantis apklausa, taip pat nesurenka 5 proc. balsų, bet, pasak V. Gaidžio, praktika rodo, kad šios partijos rinkėjai labai aktyvūs – nors partija apklausose nesurenka 5 proc., rinkimų dieną ji gali šią ribą pereiti.

V. Gaidys pabrėžia, kad didžioji dalis visuomenės nėra apsisprendę už ką balsuos – net 42,5 proc. to nežino.

„Taip būna, kai artėja rinkimai. Žmonės jau pradeda galvoti, už ką balsuoti. Senus savo prioritetus kai kurie palieka, naujų dar nėra. 42,5 proc. nežino, neatsakė, nebalsuos. Tai arti 50 proc. Kai jau įvyksta rinkimai, kai jie pasibaigia, tada jau žino, už ką balsuoti. Dabar gana aukštas nežinojimo, neapibrėžtumo procentas“, – pastebi V. Gaidys.

Apklausa vykdoma dienraščio „Lietuvos rytas“ užsakymu.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.