Lietuvoje

2019.01.25 14:40

Ligoninės direktoriaus pavaduotojui – 6 000 eurų bauda už kyšio pareikalavimą ir paėmimą

LRT.lt 2019.01.25 14:40

Lietuvos apeliacinis teismas atmetė buvusio VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės direktoriaus pavaduotojo skundą, kuriuo jis prašė panaikinti draudimą dirbti vadovaujamą darbą šioje ligoninėje ir darbą, susijusį su šioje įstaigoje vykdomais viešaisiais pirkimais. Be to, teisėjų kolegija nusprendė, kad vyras nepagrįstai dėl kyšininkavimo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą, ir jam už kyšio pareikalavimą ir paėmimą paskyrė beveik 6 000 eurų baudą.

Apygardos teismas buvusį ligoninės direktoriaus pavaduotoją atleido nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą, uždraudė jam dvejus metus dirbti VšĮ Respublikinėje Panevėžio ligoninėje vadovaujamą darbą ir darbą, susijusį su šioje įstaigoje vykdomais viešaisiais pirkimais. Lietuvos apeliacinio teismo teisėjų kolegija padarė išvadą, kad laidavimo institutas taikytas nepagrįstai, nes nenustatyta būtinoji sąlyga – visiškas prisipažinimas padarius nusikaltimą ir nuoširdus gailėjimasis.

Anot Lietuvos apeliacinio teismo teisėjų kolegijos, apygardos teismo išvada, kad pavaduotojas visiškai pripažino kaltę dėl kyšininkavimo ir dėl to nuoširdžiai gailėjosi, yra nepagrįsta. Teisėjų kolegija nurodė, kad vyro prisipažinimas buvo tik formalus, be to, jis iš esmės nepripažino, kad paėmė kyšį iš įmonės atstovo, o jų tarpusavio santykius įvardijo kaip paramą. Be to, apygardos teismo nuosprendyje nepagrįstai nurodyta, kad pavaduotojo padaryta veika yra atsitiktinė. 

„Nusikalstamos veikos padarymo aplinkybės leidžia spręsti, kad veikos mechanizmas buvo sudėtingas, įtraukiant ir sūnų, kuris kreipėsi į juridinį asmenį, kad įvykdytų kyšio paėmimą, veika tęsėsi kone du mėnesius, reikalaujamo ir gauto kyšio suma – 2 316 eurų. Iš užfiksuotų pokalbių akivaizdžiai matyti, kad veikos iniciatorius buvo pavaduotojas. Tolesni jo veiksmai taip pat parodo, kad buvo ieškoma būdų, kaip kyšį paimti, vėliau sukurtas dar sudėtingesnis kyšio paėmimo mechanizmas. Visi šie veiksmai akivaizdžiai rodo, kad veika nebuvo atsitiktinė“, – teigia Lietuvos apeliacinio teismo teisėjų kolegijos pirmininkė Ernesta Montvidienė.

Teisėjų kolegija, atsižvelgusi į tai, kad vyras padarė vieną apysunkį, tyčinį, korupcinio pobūdžio nusikaltimą, buvo šio nusikaltimo iniciatorius, skyrė jam beveik 6 000 eurų baudą. Taip pat buvo įvertinta ir jo asmenybė – neteistas, nebaustas administracine tvarka, dirbantis, charakterizuojamas teigiamai. Teisėjų kolegija, palikusi draudimą dirbti VšĮ Respublikinėje Panevėžio ligoninėje vadovaujamą darbą, pažymėjo, kad ši priemonė yra proporcinga, todėl prašymas ją panaikinti atmestas.

Be to, Lietuvos apeliacinis teismas pavaduotojo sūnui panaikino atleidimą nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą ir už padėjimą priimti kyšį, dokumento suklastojimą ir panaudojimą skyrė beveik 4 000 eurų baudą. 

2014 metais vyras pareikalavo iš įmonės, kad būtų sumokėta už brangias detales jo žmonos vardu registruotam automobiliui. Įmonė negalėjo to padaryti ir pasiūlė kitą būdą. Pavaduotojas su sūnumi sukūrė mechanizmą „gauti paramą“ per trečiąjį asmenį – viešąją įstaigą – ir už tuos pinigus nupirkti brangias detales automobiliui.

Ši Lietuvos apeliacinio teismo nuosprendis dar gali būti skundžiama kasacine tvarka Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.