Naujienų srautas

Lietuvoje2019.01.25 08:34

Kauno klinikose atlikta unikali operacija: auglys pašalintas pro nosį

DELFI.lt 2019.01.25 08:34

Kauno klinikose daugiadalykės komandos pastangomis pirmą kartą Lietuvoje ir Baltijos šalyse endoskopiniu būdu pro nosies landą buvo pašalintas auglys iš sunkiai pasiekiamos kaukolės pamato vietos (smilkinkaulio piramidės ir pleištinio sinuso), kartu išlaisvinant regimąjį nervą.

Būtent šioje Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje, naudojantis naujausiomis diagnostinėmis galimybėmis, jaunam vyrui iš Latvijos buvo nustatytas piktybinis auglys, išplitęs į kaukolės pamatą, o parinkus sudėtingą chirurginį gydymą ir padedant modernioms technologijomis, išsaugota paciento sveikata bei regėjimas, rašoma pranešime spaudai.

Iki atvykimo į Kauno klinikas pacientas kentė stiprų galvos skausmą, palaipsniui jam silpnėjo regėjimas, bet ilgą laiką nebuvo rasta tikroji galvos skausmų priežastis.

„Tris mėnesius mane kankino stiprūs galvos skausmai, išbandžiau daug įvairių vaistų, lankiausi pas įvairius sveikatos priežiūros specialistus: neurologą, akių ligų gydytoją, kardiologą. Buvo atliktas galvos magnetinio rezonanso tyrimas, tačiau gydytojai nieko nepastebėjo. Kai galvoje esantis auglys gerokai padidėjo ir pradėjo spausti dešinę akį, šį tyrimą teko pakartoti. Mano akis tiesiog „sustojo“, – negalėjau jos pajudinti. Tyrimo rezultatai patvirtino, kad kaukolės srityje yra neaiškus darinys, pažeidžiantis kaulus ir ląsteles, bet tikslios diagnozės gydytojai įvardinti negalėjo“, – kalbėjo iš kaimyninės šalies į Kauną atvykęs ligonis Robertas.

Anot jo, Latvijos gydytojai išplitusio darinio pašalinti negalėjo, o prognozės buvo labai liūdnos: „Maniau, kad vilties nebėra. Gydytojai sakė: toks, kaip mano, ligos atvejis pasitaiko kartą per 10 metų. Jie pasiūlė laikiną pagalbą – chemoterapiją bei patarė kreiptis į žinomą Lietuvos rinochirurgą, profesorių Saulių Vaitkų", – pasakojo vaikinas.

Robertas nieko nelaukdamas atvyko į Kauno klinikas konsultacijos. Pasak Kauno klinikų pranešimo, Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos Bendrojo sektoriaus vadovui prof. S. Vaitkui ir jo kolegoms apžiūrėjus pacientą, įvertinus jo sveikatos būklę bei išanalizavus jau atliktus tyrimus, nuspręsta atlikti unikalią operaciją.

Ž. Gedvilos/15min nuotr.

„Šio paciento liga – labai reta. Po visų reikiamų tyrimų pasirinkom atlikti sudėtingą, bet efektyvią endoskopinę operaciją. Didelio dydžio auglys pašalintas, naudojant elektromagnetinę navigacinę sistemą, per nosį. Ši sistema chirurginių intervencijų metu padeda tiksliai nustatyti naviko buvimo ir išplitimo vietą. Jai padedant, yra galimybė sėkmingai ir saugiai atlikti operaciją, nepažeidžiant gyvybiškai svarbių anatominių struktūrų“, – kalbėjo ne vieną sudėtingą operaciją atlikęs prof. S. Vaitkus.

Kad operacija būtų sėkminga, buvo reikalingas paciento paruošimas ir daugiadalykės komandos įdirbis.

„Kartu su Radiologijos klinikos Veido-kaklo radiologijos sektoriaus vadove Silvija Ryškiene ir kitais kolegomis buvo atlikti visi reikalingi tyrimai, kurie leido priimti geriausią ir saugiausią sprendimą pacientui. Patologinės anatomijos klinikos specialistų atlikti histologiniai tyrimai padėjo ne tik tiksliai nustatyti diagnozę, bet ir parinkti optimaliausią tolesnį gydymą“, – pabrėžė otorinolaringologas.

Pacientui chemoterapija ir radioterapija toliau buvo atliekama Latvijoje. Prof. S. Vaitkus džiaugiasi, kad po sėkmingos operacijos buvęs Kauno klinikų pacientas jaučiasi gerai ir gali grįžti į įprastą gyvenimo ritmą. Jaunam vyrui išnyko galvos skausmai ir pagerėjo regėjimas, tačiau dar penkerius metus Robertas turės atvykti konsultacijų į Kauno klinikas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi