Lietuvoje

2019.01.21 09:55

Reklamos kaina: kiek pinigų partijos jau surinko savivaldos rinkimų kampanijoms?

Ugnius Antanavičius, 15min.lt2019.01.21 09:55

Jei lėšų savivaldos rinkimų politinei kampanijai rinkimas baigtųsi šiandien, daugiausia pinigų agitacijai išleisti galėtų konservatoriai ir socialdemokratai. Tai, kad būtent Tėvynės Sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) ir Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) likus pusantro mėnesio iki rinkimų yra sukaupę daugiausia pinigų kampanijoms, atskleidžia Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) puslapyje skelbiami aukų ir aukotojų sąrašai.

Savivaldybių tarybų rinkimai visoje Lietuvoje vyks kovo 3 d. Portalas 15min domėjosi, kiek pinigų politinei kampanijai kol kas surinko juose dalyvaujančios partijos.

Partijų surinktas sumas galite matyti žemiau esančiame grafike.

Kaip partijos renka aukas politinėms kampanijoms?

Visus savivaldybių rinkimuose dalyvaujančius partijų sąrašus pagal kampanijos finansavimo pobūdį galima suskirstyti į dvi dalis.

Dalis kandidatų sąrašų atskiruose miestuose yra registruoti kaip savarankiški politinės kampanijos dalyviai. Tai reiškia, kad tokie sąrašai savo finansus tvarko patys ir gali patys tiesiogiai priimti finansines aukas tiek iš partijos, tiek iš fizinių asmenų. Asmenines lėšas aukoti sąrašams, į kuriuos yra įtraukti, gali ir patys kandidatai.

Kiti kandidatų sąrašai atskirose savivaldybėse registruoti kaip atstovaujamieji politinės kampanijos dalyviai. Tokie sąrašai patys tiesiogiai aukų priimti negali – tai gali padaryti tik juos nacionaliniu mastu atstovaujanti ir iškėlusi partija. Tokių sąrašų politinės kampanijos finansuojamos iš juos iškėlusių partijų lėšų.

Svarbu pažymėti, kad toliau tekste pateikiami skaičiai – dar ne galutiniai. Visi jie – 2019 m. sausio 18 d. duomenys. Aukas politinėms kampanijoms priimti bus galima iki rinkimų išvakarių – kovo 2 d.

„Valstiečiams“ aukojo kandidatais tapę verslininkai

Pagrindinė valdančioji partija – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) – savo kandidatų sąrašus kelia 55-iose savivaldybėse. Visi šios partijos sąrašai savivaldybėse registravosi kaip atstovaujamieji dalyviai. Tai reiškia, kad jie patys aukų priimti negali – gali tik juos iškėlusi partija.

LVŽS kol kas savivaldybių tarybų rinkimų politinei kampanijai yra sukaupusi 174,9 tūkst. eurų.

Didžiąją dalį šios sumos – 130 tūkst. eurų – sudaro LVŽS gauti valstybės biudžeto asignavimai.

Dar 44,9 tūkst. eurų partijai paaukojo įvairūs fiziniai asmenys. Tiesa, daugumą iš šių pinigų LVŽS paaukojusių asmenų yra verslininkai, su LVŽS siekiantys patekti į Klaipėdos savivaldybę, susiję su Klaipėdos uostu ir baltarusiškų trąšų verslu.

Kaip LVŽS šiuos pinigus tiksliai skirstys kandidatams atskirose savivaldybėse – kol kas neaišku.

TS-LKD kampaniją vykdys daugiausia iš partijos paaukotų lėšų

Didžiausia opozicinė partija Tėvynės Sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) savo kandidatus kels 58-iose savivaldybėse. Partija savivaldybių tarybų rinkimų politinei kampanijai yra sukaupusi 100 tūkst. eurų, visus juos gavo kaip asignavimus iš valstybės biudžeto.

Tačiau tai tik dalis TS-LKD lėšų, skirtų politinei kampanijai. Net 56 savivaldybėse TS-LKD kandidatų sąrašai registravosi kaip savarankiški politinės kampanijos dalyviai ir savo finansus tvarko patys, nors didžiąją dalį pinigų vis tiek gauna iš partijos.

BNS nuotr.

Kartu sudėjus visų TS-LKD sąrašų politinei kampanijai surinktos aukos sudaro net 300,2 tūkst. eurų. Didžiąją dalį, net 291 tūkst. eurų, iš jų sudaro partijos paaukotos lėšos. 9,1 tūkst. eurų sudaro fizinių asmenų paaukotos lėšos, 200 eurų – pačių kandidatų asmeninės lėšos.

Net 81,8 tūkst. eurų TS-LKD paaukojo Vilniaus kandidatų sąrašo politinei kampanijai, dar 28,9 tūkst. eurų – Kauno kandidatų sąrašo politinei kampanijai.

Tad iš viso rinkimų politinei kampanijai TS-LKD ir šios partijos sąrašai jau yra sukaupę 400,2 tūkst. eurų.

Socialdemokratams kandidatai aukojo daugiau nei kitiems

Lietuvos socialdemokratų partija savo sąrašus kels visose 60-yje savivaldybių. Visose jose LSDP sąrašai registravosi kaip savarankiški dalyviai.

LSDP savivaldybių rinkimų politinei kampanijai kol kas sukaupė neįspūdingai atrodančią sumą – 15 tūkst. eurų, visus juos sudaro partijos lėšos.

Tačiau, kaip ir TS-LKD atveju, aukas politinėms kampanijoms LSDP partiniai sąrašai priima ir atskirai. Iš viso 60 šios partijos rinkiminių sąrašų savivaldybėse drauge jau yra sukaupę 247,4 tūkst. eurų aukų.

Didžiąją dalį šios sumos – 197,9 tūkst. eurų – savo sąrašų politinėms kampanijoms paaukojo pati partija. Dar 35 tūkst. eurų – daugiausia tarp visų partijų – paaukojo patys kandidatai iš asmeninių lėšų, 14,5 tūkst. eurų paaukojo fiziniai asmenys.

Daugiausia pinigų partija paaukojo Vilniaus kandidatų sąrašui (18 443 eurus), Marijampolės sąrašui (16 599 eurus), Kauno sąrašui (16 004 eurus) ir Jonavos sąrašui (15 894 eurus).

Daugiausia iš LSDP kandidatų paaukojo socialdemokratų kandidatas Marijampolėje Povilas Isoda (5000 eurų), kandidatas Šiauliuose Mindaugas Sitnikas (3508 eurai), Palangoje Mindaugas Gružauskas (2000 eurų), kandidatas Pakruojyje Mindaugas Gudas (1800 eurų).

Tad iš viso savivaldos rinkimų politinei kampanijai socialdemokratai yra pasiruošę skirti 262,4 tūkst. eurų ir pagal šią sumą nusileidžia tik TS-LKD.

M. Sinkevičius, BNS nuotr.

Liberalai sukaupė beveik 100 tūkst. eurų

Lietuvos respublikos liberalų sąjūdis (LRLS) savo sąrašus kels 49-ose savivaldybėse. 31-oje savivaldybėje LRLS sąrašai registravosi kaip savarankiški dalyviai, 18-oje savivaldybių – kaip atstovaujamieji.

LRLS savivaldybių rinkimų politinei kompanijai kol kas sukaupė beveik 11,5 tūkst. eurų. 7 tūkst. eurų iš jų sudaro partijos gauti valstybės biudžeto asignavimai, likusią sumą – partijos lėšos.

31-as LRLS sąrašas, kuris registravosi kaip savarankiškas dalyvis, drauge sukaupė dar 74,9 tūkst. eurų aukų politinei kampanijai.

Didžiąją šios sumos dalį – 64,1 tūkst. eurų – kandidatų sąrašams iš savo lėšų paaukojo pati LRLS partija. 9.6 tūkst. eurų LRLS kandidatai sąrašams paaukojo iš savo lėšų, 1,2 tūkst. eurų Liberalų sąjūdžio sąrašams paaukojo fiziniai asmenys.

Daugiausia – 15 tūkst. eurų – partija paaukojo Vilniaus kandidatų sąrašui. 10 tūkst. eurų – Kauno kandidatų sąrašui. Tarp iš savo lėšų aukojusių kandidatų daugiausia – 3500 eurų – paaukojo Kaune kandidatuojanti Ona Balžekienė. 1500 eurų paaukojo kandidatas Klaipėdoje Saulius Budinas.

Dar 7169 eurus sukaupė kaip savarankiškas kandidatas užsiregistravęs kandidatas į Klaipėdos merus Simonas Gentvilas. 7100 eurų jam paaukojo partija, 69 eurus – fiziniai asmenys.

Tad iš viso Liberalų sąjūdis savivaldybių rinkimų politinei kampanijai yra sukaupęs 93,6 tūkst. eurų.

„Tvarka ir teisingumas“ rinkimams pinigų neskiria

„Tvarka ir teisingumas“ savo sąrašus kels 33-ose savivaldybėse, visi partijos sąrašai registravosi kaip atstovaujamieji dalyviai.

„Tvarka ir teisingumas“ – vienintelė partija, kuri partijos lėšų savivaldybių rinkimų politinei kampanijai kol kas išvis neskyrė. Neabejotinai tai susiję su tuo, kad partijos sąskaitos yra areštuotos dėl politinės korupcijos bylos.

Visus 12 830 eurų, kuriuos partija yra sukaupusi politinei kampanijai, suaukojo partijos kandidatai iš savo asmeninių lėšų.

Šie 12,8 tūkst. eurų kol kas ir yra visi partijos rinkiminei kampanijai sukaupti pinigai.

Daugiausia – po 1500 eurų – skyrė Lina Šukytė-Korsakė, kandidatuosianti Klaipėdoje, Vaidas Bendaravičius, kandidatuosiantis Pagėgiuose, Andrius Jurkus, kandidatuosiantis Šilutės rajone, ir Rimvydas Kairys, kandidatuosiantis Klaipėdoje.

R. Žemaitaitis, BNS nuotr.

„Socdarbiečiai“ – gerokai neturtingesni už socialdemokratus

Lietuvos socialdemokratų darbo partija (LSDDP) savo sąrašus kels 29-ose savivaldybėse. 8-ose savivaldybėse partijos sąrašai registravosi kaip savarankiški dalyviai, 21-oje savivaldybėje – kaip atstovaujamieji.

LSDDP rinkimų politinei kampanijai yra sukaupę 3,4 tūkst. eurų. 2000 eurų savivaldybių rinkimų politinei kampanijai paaukojo pati partija, dar 1,4 tūkst. eurų – fiziniai asmenys.

Sąrašai, kurie registravosi kaip savarankiški dalyviai, savo kampanijoms yra sukaupę dar 3056 eurus. 756 eurus iš jų paaukojo partija (visus – Palangos kandidatų sąrašui), 1300 eurų – patys kandidatai iš nuosavų lėšų, 1000 eurų – fiziniai asmenys.

Tad iš viso LSDDP savivaldybių rinkimų politinei kampanijai yra sukaupę apie 6,4 tūkst. eurų.

LLRA-KŠS kampaniją finansuos iš valstybės asignavimų

Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS) kol kas savivaldos rinkimų politinei kampanijai yra sukaupusi 50 tūkst. eurų. Visą šią sumą sudaro partijos gauti asignavimai iš valstybės biudžeto.

Savo sąrašus LLRA-KŠS kels 10-yje savivaldybių. Visi partijos sąrašai atskirose savivaldybėse registravosi kaip atstovaujamieji dalyviai ir jų politinė kampanija bus finansuojama partijos lėšomis.

Darbo partija daugiausia skyrė V. Uspaskichui

Darbo partija savo kandidatus kels 51-oje savivaldybėje. Ši partija kol kas savivaldybių rinkimų politinei kampanijai yra sukaupusi 20 tūkst. eurų. Visus šiuos pinigus sudaro Darbo partijos gauti asignavimai iš valstybės biudžeto.

Kaip ir TS-LKD atveju, Darbo partijos kandidatų sąrašai savivaldybėse registravosi kaip savarankiški politinės kampanijos dalyviai, galintys priimti aukas. Visi sąrašai kartu gavo dar 17,8 tūkst. eurų aukų.

Apie 14 tūkst. eurų iš šios sumos sudaro partijos atskiriems sąrašams paaukotos lėšos, 3,7 tūkst. eurų iš šios sumos sudaro kandidatų nuosavos lėšos, 72 eurus – fizinių asmenų aukos.

Daugiausia pinigų – 3,6 tūkst. eurų – partija skyrė Vilniaus kandidatų sąrašui, daugiausia iš kandidatų nuosavų lėšų – 2 tūkst. eurų – skyrė partijos kandidatas Šiauliuose Marijus Velička.

Dar 17 tūkst. eurų partija skyrė vieninteliam savo kandidatui į merus, kuris registravosi kaip savarankiškas rinkimų kampanijos dalyvis – kandidatui į merus Vilniuje Viktorui Uspaskichui.

Tad iš viso Darbo partija savivaldybių rinkimų politinei kampanijai yra sukaupusi apie 54,8 tūkst. eurų.

V. Uspaskichas, BNS nuotr.

Kitos partijos daug kuo džiaugtis negali

Likusios partijos politinėms kampanijoms yra sukaupusios mažas sumas, o kai kurios VRK apie sumas, gautas kampanijai, duomenų kol kas apskritai nepateikė.

Lietuvos centro partija savivaldos rinkimų politinei kampanijai yra sukaupusi beveik 4 tūkst. eurų. 500 eurų iš jų yra partijos lėšos, visa likusi suma, apie 3,5 tūkst. eurų – nuosavos kandidatų paaukotos lėšos. Savo sąrašus partija kels 21-oje savivaldybėje.

Lietuvos žaliųjų partija, kuri savo sąrašus kels 6-se savivaldybėse, politinei kampanijai yra sukaupusi 2100 eurų. Visą šią sumą kampanijai paaukojo pati partija.

Lietuvių tautininkų ir respublikonų sąjunga kol kas savivaldos rinkimams yra sukaupusi 1 tūkst. eurų. Visus juos iš asmeninių lėšų paaukojo partijos pirmininkas Valdemaras Valkiūnas. Savo sąrašus partija kels 3-ose savivaldybėse.

Lietuvos krikščioniškosios demokratijos partija kol kas savivaldos rinkimams yra sukaupusi 700 eurų, visi jie – fizinių asmenų paaukotos lėšos. Savo kandidatų sąrašus partija kels dviejose savivaldybėse.

Dar trys partijos – Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai), „Jaunoji Lietuva“ ir Rusų aljansas – aukų, kurios būtų skirtos politinei kampanijai, gavusios išvis nenurodo.

Savo sąrašus Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai) kels 13-oje savivaldybių, Rusų aljansas – 9-iose savivaldybėse, o „Jaunoji Lietuva“ tik vienoje savivaldybėje – Vilniaus.

Aukas rinkti galės iki pat rinkimų

Remiantis Lietuvos įstatymais, savivaldos rinkimuose dalyvaujančios partijos, visuomeniniai judėjimai ir kandidatai į merus politines kampanijas finansuoti gali iš partijos lėšų, asmeninių lėšų, fizinių asmenų aukų arba iš bankų gaunamų paskolų.

Asmeninių lėšų kiekvienas kandidatas gali skirti ne daugiau negu 17 700 EUR, fiziniai asmenys paaukoti vienam kandidatui ar partijai – ne daugiau negu 8 850 EUR, tačiau neviršijant 10 proc. deklaruotų pajamų. Visoje Lietuvoje viena partija politinei kampanijai gali išleisti ne daugiau 1,1 mln. eurų.

Juridiniai asmenys politinėms kampanijoms aukoti lėšų negali.

Aukų politinėms kampanijoms sumas, kurias gavo politinės partijos, judėjimai ir kandidatai, galima rasti VRK puslapyje, politinės kampanijos dalyviai deklaruoti gautas aukas privalo per dešimt darbo dienų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt