Lietuvoje

2019.01.19 15:17

Palaidotas verslininkas, mecenatas S. Karosas

Dovilė Jablonskaitė, 15min.lt2019.01.19 15:17

Šeštadienį 13 valandą iš Vilniaus šv. Jonų bažnyčios išnešti verslininko, mecenato ir filantropo Sauliaus Karoso palaikai. Amžinojo poilsio jis atgulė sostinės Antakalnio kapinėse, Menininkų kalnelyje.

Kapas supiltas prie kino ir teatro aktoriaus Arūno Storpirščio, mirusio praėjusių metų lapkričio pradžioje. „Prieš mus – ramus nedidelis kalnelis, nors Saulius yra užkariavęs viršukalnes. Atlydėjome žmogų, kuris labai mylėjo gyvenimą, labai mylėjo žmones – artimuosius ir mažai pažįstamus. Kuris daug nusipelnė medicinai, kultūrai. Aukščiausiasis dažniausiai pirmuosius pasikviečia talentingiausius, doriausius, gražiausius. Stovime, apimti didžiausio sielvarto“, – atsisveikinimo kalboje tarė velionio bičiulis, Kovo 11-osios akto signataras, teisininkas ir diplomatas Algirdas Kumža.

„Užuojauta mamai. Jūs pasauliui davėte ypatingą žmogų. Didelį žmogų savo dvasia ir darbais. Turbūt niekas neužpildys tos prarajos, kuri atsirado jūsų širdyje. Tačiau žinokite: mes su jumis, dalijamės savo šiluma, – tęsė A. Kumža ir atsigręžė į vienintelį S. Karoso sūnų 18-metį Konstantiną. – Nuoširdžiausią užuojautą sakome ir sūnui Konstantinui. Suprantame, kokia lemtis būti tokio didelio žmogaus sūnumi. Tai – ir laimė, bet ir didžiulė atsakomybė, kuri šiandien užgriuvo jaunus pečius.“ Prie kapo duobės atsisveikinimo žodį tėvui tarė ir pats Konstantinas.

„Praradau tėvą, draugą ir didžiausią gyvenimo mokytoją. Buvo nepaprastai protingas žmogus, visada turėjo viskam atsakymą. Net pastarosiomis dienomis aš traukdavau telefoną ir skambindavau klausti. Visada atsakydavo, sutikdavo padėti, rasdavo laiko. Ačiū tau, tėveli, už gyvenimą ir pasitikėjimą. Prižadu nenuvilti“, – didžiulės į paskutinę kelionę S. Karosą atlydėjusių žmonių minios akivaizdoje įsipareigojo K. Karosas.

Vienas turtingiausių Lietuvos žmonių, Medicinos banko savininkas, mirė trečiadienį, sausio 16 dieną, eidamas 61 metus. Pastaruoju metu S. Karosas gyveno Šveicarijoje. Čia gydėsi sunkią ligą. S. Karosas buvo kompozitoriaus Juozo Karoso anūkas, pianistės Birutės Karosienės bei šviesios atminties fotografo Algirdo Karoso sūnus. Jis ir pats aštuonerius metus mokėsi dabartinėje Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje.

1998 m. S. Karosas įkūrė savo labdaros ir paramos fondą, kurio nuostata – remti įvairių kartų menininkus, meno kolektyvus, meno švietimo darbuotojus ir kitus menų atstovus, vykstančius į Lietuvos, tarptautinius konkursus, meistriškumo kursus, seminarus bei mokslines konferencijas. Fondas taip pat remia kultūros projektus, konkursus, išliekamąją vertę turinčius leidinius, skiria paramą kultūros vertybių, paveldo įamžinimo bei restauravimo darbams, mokslo, kultūros, švietimo, religinių bendruomenių veiklai, sveikatos apsaugos, socialinės globos ir rūpybos plėtojimo programoms, teikia labdarą invalidams, ligoniams, našlaičiams, daugiavaikėms šeimoms, senjorams.

Per dvidešimt fondo veiklos metų buvo laiku pastebėti ir paremti talentingi muzikai, kėlę meistriškumą įvairiuose kvalifikaciniuose forumuose bei laimėję prizines vietas daugybėje konkursų. 2014 m. S. Karosui vienam iš pirmųjų buvo įteiktas „Metų kultūros mecenato“ ženklas.

Valdė daug verslų 1986 m. S. Karosas išvyko į JAV, kur pradėjo savo verslą. 1988 m. jis Čikagoje įsteigė „SK-Impex Inc.“ bendrovę, kurios pagrindinė veikla buvo medicininės įrangos importas – eksportas. 1992 m. įsteigė ir „Western Petroleum S.A.“ įmonių grupę, UAB „Medicinos bankas“. Verslininkui priklausė Medicinos bankas (valdė 89,9 proc. akcijų), grožio klinika „Sugihara“, odontologijos klinika „Denticija“, odontologijos ir medicinos įrangos bei medžiagų bendrovė „SK Impex“, „Medicinos diagnostikos ir gydymo centras“, kiti verslai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.