Lietuvoje

2019.01.19 08:53

Dūžta viltys išeiti į laisvę: amnestija bus pritaikyta tik nedaugeliui

Zinaida Paškevičienė, Giedrius Vitkauskas, Jūratė Anilionytė, Rūta Juknevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.01.19 08:53

Valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis valstybės atkūrimo šimtmečio ir Popiežiaus Pranciškaus vizito proga įregistravo Amnestijos įstatymą ir pažadėjo jame didesnį dėmesį skirti bausmę atliekančioms moterims. Tačiau paaiškėjo, kad nė viena moteris iš Panevėžio pataisos namų anksčiau laisvės neišvys.

Dešimtus metus kalinti Dijana Senvaitienė pataisos namus Panevėžyje jau vadina savo namais. Ir gyvens čia dar 6 metus. Sulaukus LVŽS lyderio Ramūno Karbauskio Valstybės atkūrimo šimtmečio ir Popiežiaus Pranciškaus vizito proga pažadėtos amnestijos, viltys išeiti anksčiau sudužo. Ir ne jai vienai.

„Visos tikėjomės, kad ji įvyks ir daug moterų išeis pas savo šeimas, vaikus, tėvus. Aišku, didelės buvo viltys, bet nusivylėm, bet vilties neprarandam, laukiam“, – sakė nuteistoji D. Senvaitienė.

Pasak pareigūnų, bausmę už įvairius  nusikaltimus čia atlieka 254 moterys, iš jų 12, atliekančių arešto bausmę, amnestija bus pritaikyta tik 5 iš jų.

„Deja, laisvės atėmimo nusiteistosioms nėra taikoma, nes Amnestijos įstatyme sudėta daug saugiklių. Yra nusikalstamos veikos, kurioms netaikoma, ir asmenų, kuriems pakartotinai netaikoma, pavyzdžiui, recidyvistams, pavojingiems recidyvistams, kam buvo taikomas lygtinis paleidimas, nužudymai, prekyba narkotikais, nusikaltimai nuosavybei“, – vardijo Panevėžio pataisos namų viršininko pavaduotojas Vladislovas Navickas.

Siūlydamas priimti amnestijos įstatymą ir remdamasis Popiežiaus raginimu šalių vyriausybėms atkreipti dėmesį į labiausiai pažeidžiamas žmonių grupes, valdančiųjų lyderis R. Karbauskis teigė, kad įstatymas ypač palies nėščiąsias, motinas auginančias vaikus, tačiau ir šios lieka už grotų.

„Turim šiuo metu nėščias, bet joms yra tie patys apribojimai, kaip ir visoms kitoms. Jos papuola į grupę, kurioms (amnestija) netaikoma, arba nusikaltimas padarytas toks, kuriam negali būti taikoma“, – pasakojo V. Navickas.

Nepilnamečių pataisos namuose bausmę atlieka  60 nepilnamečių. Tik 16 jaunuolių  turės galimybę pradėti naują gyvenimą

„Dalis grįš namo, dalis į vaikų globos namus. Visi amnestuoti vaikai, kurie bus paleisti, bus perduoti probacijos tarnyboms, bus probuojami, bus stebimi, jiems bus padedama integruotis į visuomenę“, – sakė Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriaus-pataisos namų direktorius Vytautas Lamauskas.

Pasak teisingumo ministro Elvino Jankevičiaus, amnestija palies apie 400 nuteistųjų, tačiau realiai į laisvę išeis tik 200. Tą spręs amnestijos komisijos. Jos pradėjo darbą dar ne visose įkalinimo įstaigose.

„Tai 200 pretendentų ir atitinkančių įstatytame priimtas nuostatas, bet iš jų dar bus vykdoma tam tikra atranka. Tikrai bus mažiau, koks dabar skaičius bus, negaliu pasakyti. Mes turime laiko iki balandžio 1 d. Prokuroras turi teisę dar ir per 15 dienų apskųsti komisijos sprendimą, tikrai galim prognozuoti, kad skaičiai bus labai nedideli“, – kalbėjo E. Jankevičius.

Anot ministro, amnestija nebuvo taikyta vien tik moterims. Nors norėta, kad kuo daugiau išeitų į laisvę nėščiųjų ir nepilnamečių vaikų turinčių moterų.

„Jeigu šiuo atveju Panevėžio kalėjime nėra tokių asmenų, kuriems tos normos numatytos, nėra taikomos, reiškia, nebus taikomos. Mes tą iš karto visuomenei pasakėm, kad nešnekam apie tuos žmones, kurie linkę nusikalsti, kurių bausmės ilgos, nusikaltimai labai sunkūs. Iš tikrųjų būtų rizikinga tokius žmones išleisti į laisvę“, – sakė LVŽS pirmininkas R. Karbauskis.

Šiuo metu įkalinimo įstaigose labai ankšta, jose kali apie 7 tūkst. nuteistųjų. Pasak teisingumo ministro, dalį jų išleidus vargu, ar padėtis pasikeistų. Esą kalinių skaičių reikia mažinti kitokiais būdais, o ne proginėmis amnestijomis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.