Lietuvoje

2012.07.17 14:15

Lietuviams Lenkija asocijuojasi su pigiomis prekėmis ir apsipirkimu

Tyrimas apie Lietuvos lenkų ir Lenkijos įvaizdį Lietuvoje parodė, kad visuomenė lenkų atžvilgiu nusiteikusi pozityviai. Tačiau tyrėjai pabrėžia, kad lietuviai apie Lenkiją žino gana nedaug, o ir nelabai siekia daugiau sužinoti. 

Tyrimas apie Lietuvos lenkų ir Lenkijos įvaizdį Lietuvoje parodė, kad visuomenė lenkų atžvilgiu nusiteikusi pozityviai. Tačiau tyrėjai pabrėžia, kad lietuviai apie Lenkiją žino gana nedaug, o ir nelabai siekia daugiau sužinoti.

Žodis „Lenkija“, anot tyrimo, lietuviams pastaruoju metu asocijuojasi su pigiomis prekėmis ir apsipirkimu šioje šalyje, praneša LTV naujienų tarnyba.

Pastaraisiais metais apie lenkus Lietuvoje dažniausiai girdima, kai kalbama apie švietimo problemas, mitingus. Pasak tyrimo, ypač žiniasklaidoje lenko įvaizdis formuojamas kaip neintegruoto, nemokančio kalbos, diskriminuojančio lietuvius.

Tuo metu tyrimo rezultatai atskleidė, kad lenkų įvaizdis pagal apklaustuosius yra teigiamas. Lietuvos gyventojai mano, kad lenkai religingi, veiklūs, išsilavinę, šiuolaikiški. Vis dėlto daugiau  sužinti apie Lenkiją norėtų vos 6 proc. apklaustųjų.

„Tyrime dalyvavo respondentai iš Žemaitijos, Tauragės, Alytaus, kurie atstovauja visai Lietuvos visuomenei, ne tik Vilniaus regionui. Jis parodė, kad Lietuvoje Lenkija žinoma labai silpnai, nepakankamai, monės neturi informacijos ir net iš tikrųjų nelabai domisi. Tai yra normalus gyvenimas, normaliai gyvenančių žmonių“, – teigia Darbo ir socialinių tyrimų instituto direktorius Boguslavas Gruževskis.

Akmenuką į tyrimą meta Socialinių tyrimų centro vadovas Arvydas Matulionis. Jis pabrėžia, kad lenkų klausimas Lietuvoje itin jautrus, todėl leidžiant apie tai leidinius reikia būti ypač atidiems.

„Kiekvienam puslapyje yra parašyta „Tyrimas apie Lietuvos lenkų įvaizdį ir Lietuvos visuomenė“. „Lietuvos lenkų“ parašyta „Lietuva“ iš mažosios raidės. Aš galvojau iš pradžių, kadangi nepraėjo redakcijos, galima buvo viršelį pakeisti, bet, deja, dabar reikės prašyti lenkų ambasados, kadangi jie savo lėšomis leido, kad išimtų visą tiražą“, – kalbėjo A. Matulionis.

Lenkijos ambasadorius teigia, kad pastaraisiais metais lenkų mažumos tema tapo kaip niekad populiari. Jis viliasi, kad tyrimo rezultatai pasitarnaus glaudesniam šalių dialogui.

„Viliuosi, kad šie tyrimai  Lietuvoje ir Lenkijoje padės geriau pažinti, tai reiškia – ir geriau suprasti vieni kitus, glaudžiau bendradarbiauti“, – sakė Lenkijos ambasadorius Lietuvoje Jaunuszas Skolimowskis.

Tyrimu buvo bandoma išsiaiškinti kiek lietuviai domisi Lenkija, jos politika, kultūra, ryšiais, sužinoti lietuvių požiūrį į Lenkiją. Paaiškėjo, kad kas penktam Lietuvos gyventojui Lenkija asocijuojasi su galimybe apsipirkti.