Lietuvoje

2019.01.18 10:31

Įsibėgėja socdemų pirmininko paieškos: išvysime antrąją G. Palucko ir M. Sinkevičiaus kovą?

Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.01.18 10:31

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) skyriams pradėjus kelti kandidatus į partijos pirmininkus, kol kas pirmauja dabartinis socdemų lyderis Gintautas Paluckas. Kandidatais keliami ir partijos pirmininko pavaduotojas Mindaugas Sinkevičius bei europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė. Politologas Saulius Šiliauskas tvirtina, kad G. Paluckas šiuo metu yra stipriausias kandidatas į LSDP vadovus, tačiau partijai nepasisekus savivaldos rinkimuose, M. Sinkevičiaus šansai laimėti kovą dėl pirmininko pozicijos padidėtų.  

Kaip LRT.lt sakė LSDP atsakingasis sekretorius Linas Jonauskas, 16 iš 60 partijos skyrių iškėlė savo kandidatus į partijos pirmininkus. Kol kas daugiausia paramos sulaukė dabartinis LSDP pirmininkas G. Paluckas. Jį kandidatu į pirmininkus iškėlė 14 skyrių: Pagėgiai, Palanga, Biržai, Pasvalys, Klaipėda, Marijampolė, Pakruojis, Prienai, Ukmergė, Varėna, Visaginas, Šiaulių rajonas, Šiauliai, Vilnius.

L. Jonausko duomenimis, LSDP Jonavos, Zarasų, Klaipėdos skyriai kandidatu į partijos vadovus iškėlė buvusio ūkio ministro M. Sinkevičiaus kandidatūrą.

Partijos Šiaulių rajono skyrius kandidate į LSDP pirmininkus iškėlė ir europarlamentarę V. Blinkevičiūtę.  

L. Jonauskas tvirtino, kad LSDP skyriams kelti kandidatus į pirmininkus nebūtina, tačiau kolegos, kaip pastebėjo socdemas, yra aktyvūs.

„Kandidatų į pirmininkus kėlimas vyks iki sausio 23 dienos“, – pažymėjo L. Jonauskas.

G. Paluckas neslepia – nori antros kadencijos

Dabartinis LSDP lyderis, kandidatas į Vilniaus merus G. Paluckas LRT.lt neslėpė, kad sieks antros kadencijos partijos pirmininko pozicijoje. Anot politiko, tai užtikrintų jo pradėtų darbų tęstinumą.

„Yra partijos pokyčių strateginiai planai, programiniai pasikeitimai, organizacinės kultūros pasikeitimai ir aibė kitų dalykų, tai aš niekada neslepiu, aiškiai sakau, kad pasikeitimų terminas yra ketveri metai, orientuojantis į 2020 metus“, – aiškino G. Paluckas, ir pridūrė, kad, jo manymu, LSDP pirmininko kadencija turėtų trukti ne dvejus, o ketverius metus.

G. Paluckas pripažino, kad artėjantys treji rinkimai – savivaldos, Europos Parlamento, prezidento – gali tapti svarbiu veiksniu jo siekiui toliau vadovauti LSDP. Vis dėlto, jo įsitikinimu, socdemai, rinkdami partijos pirmininką, atsižvelgs ne tik į rinkimų rezultatus.

„Yra trys rinkimai ir aš neabejoju, kad bus sveriama viskas – ir pasiekti rezultatai rinkimuose, ir pokyčiai partijoje, ir apskirtai, ar partijos strateginė kryptis bičiuliams patinka“, – akcentavo G. Paluckas.

LSDP lyderis teigė prisiimsiantis asmeninę atsakomybę, jei partija per rinkimus nepasieks užsibrėžtų tikslų, tačiau tiksliai neatsakė, ar tokiu atveju atsistatydintų iš pirmininko posto.

„Partijos pirmininkas visada prisiima atsakomybę, ar jis to nori, ar nenori ir sėkmės, ir nesėkmės atveju, o partija sprendžia ir sveria, kiek tai yra asmeninis pirmininko indėlis, kiek tai yra susiklosčiusių aplinkybių rezultatas, kiek tai yra konkurencinės aplinkos pokyčiai. Manęs tai negąsdina. Esu vienas iš tų, kuris niekada nevengia atsakomybės“, – kalbėjo G. Paluckas.

G. Paluckas (viduryje), E. Blaževič/LRT nuotr.

Stoti į kovą svarsto ir buvęs G. Palucko varžovas

Buvęs ūkio ministras, kandidatas į Jonavos merus M. Sinkevičius LRT.lt teigė, kad šiuo metu koncentruojasi į mero rinkimus Jonavoje, tačiau kartu neslėpė svarstantis ir apie dalyvavimą LSDP pirmininko rinkimuose.

„Svarstau. Dar pasiliksiu laiko pamąstyti, bet neatmetu galimybės kandidatuoti į pirmininkus“, – tvirtino socdemas.

2017 m. su G. Palucku dėl LSDP vadovo pozicijos kovęsis M. Sinkevičius tvirtino teigiamai vertinantis dabartinio partijos lyderio įdirbį, keičiant LSDP programą. Vis dėlto M. Sinkevičius teigė, kad G. Paluckas padarė klaidą, laiku nesuvienijęs partijos.

„Kai kurie sprendimai, tai yra ideologijos, partijos tapatybės klausimų kėlimas, manau, yra sveikintinas dalykas, tačiau, ypač iš pradžių, kai G. Paluckas startavo naujose pareigose, kai buvo tas dalies partijos narių atsiskyrimas, susiskaldymas, jis, dažnai komentuodamas buvusių kolegų, ministrų, premjerų, partijos vadovų atsiskyrimą, tai vertino kaip kone geriausią įvykusią reformą.

Aš taip nemanau. Aš manau, kad buvo padaryta žala partijai ir manau, kad buvo per mažai dėta veiksmų, kad partija būtų konsoliduota, kad visi būtų sutelkti, nepriklausomai nuo jų amžiaus, pažiūrų, ideologinio grynumo. Tas susiskaldymo kartėlis yra ir tai yra neigiamas dalykas“, – kalbėjo M. Sinkevičius, prisiminęs dalies socdemų pasitraukimą iš LSDP 2017 m.

Su V. Blinkevičiūte LRT.lt susisiekti nepavyko.

Partijos senbuvis: jei nepasieki rezultato, reikia duoti galimybę kitiems

LRT.lt kalbintas LSDP senbuvis, parlamentaras A. Sysas tvirtino, kad G. Paluckas turi gerus dar kartą laimėti partijos pirmininko rinkimus. Anot socdemo, kovą vyksiantys savivaldos rinkimai didelės įtakos G. Palucko šansams toliau vadovauti partijai neturėtų padaryti. Vis dėlto, A. Syso įsitikinimu, jei rinkimai LSDP nebus sėkmingi, dabartiniam partijos vadovui gali tekti atsistatydinti.

„Savivaldos rinkimai jau bus praėję, tai reikės pripažinti savo sugebėjimus vadovauti partijai arba pralaimėjimą ir atsitraukti. Jeigu nepasiseka pasiekti to rezultato, kurio siekiame, tai tada reikia duoti galimybę pabandyti kitiems ir nesilaikyti užimtos vietos“, – atkreipė dėmesį A. Sysas.

Politiko manymu, V. Blinkevičiūtė į partijos pirmininkus nekandidatuos, nes savo karjerą projektuoja Europos Parlamente.

„Aš įsitikinęs, kad V. Blinkevičiūtė, kuri nesutiko eiti į prezidentus, neis ir į partijos pirmininkus, nes ji kandidatuoja pirmu numeriu į Europos Parlamentą. Labai skeptiškai ir aš pasisakyčiau: žmogus, kuris dirba Briuselyje, negali vadovauti partijai, kuri yra Lietuvoje. Turėjome tokius pavyzdžius su Darbo partija ir V. Uspaskichu, vėliau – pavyzdys su V. Mazuroniu. Visgi partijos pirmininkas turi dirbti Lietuvoje ir būti kuo arčiau partijos, visų problemų, kylančių klausimų“, – komentavo A. Sysas.

M. Sinkevičiaus šansus laimėti LSDP pirmininko rinkimus A. Sysas vertino taip pat skeptiškai.

„M. Sinkevičius turi vieną minusą – jis per pastaruosius metus mažai reiškėsi plačiojoje politikoje. Bent išsakytų savo pozicijas... Jis tvarkosi Jonavoje, viskas gerai, bet, manau, kad kandidatai į pirmininkus turėtų turėti nuomonę visais aktualiais klausimais, kurie jaudino Lietuvą, kurie buvo svarstomi Seime pastaruoju metu“, – dėstė pašnekovas.

M. Sinkevičius, BNS nuotr.

Politologas: viskas priklausys nuo savivaldos rinkimų

Klaipėdos universiteto docentas politologas S. Šiliauskas tikino, kad iš dabar keliamų LSDP kandidatų į pirmininkus daugiausia šansų laimėti partijos vadovo rinkimus turi G. Paluckas, mat, pašnekovo teigimu, jam daug dėmesio skiria žiniasklaida, jo rankose yra partijos struktūriniai resursai.

Vis dėlto, pasak S. Šiliausko, šią situaciją galėtų pakeisti savivaldos rinkimai. Jei, politologo teigimu, rinkimuose LSDP nepasisektų, G. Palucko šansai toliau vadovauti partijai gerokai sumažėtų ir tuo galėtų pasinaudoti M. Sinkevičius.

„Tokia tikimybė (kad dėl LSDP pirmininko posto susirungs G. Paluckas ir M. Sinkevičius – LRT.lt) yra galima, bet aš manau, kad viešąją erdvę dabar, kaip laimėjęs pirmininko rinkimus, turi G. Paluckas. Eiliniam socialdemokratui, per daug nesusigaudančiam didžiosiose politikos peripetijose, pirmiausia, socialdemokratija asocijuojasi su G. Palucku, o M. Sinkevičiaus žinomumas yra ne toks didelis. G. Paluckas šia prasme turi pranašumų, bet tie pranašumai gali virsti minusais, jeigu socdemams nepasiseks savivaldos rinkimuose. Tada oponentas gali ramiai pademonstruoti savo jėgas, pasinaudodamas šia silpnąja G. Palucko vieta“, – LRT.lt komentavo S. Šiliauskas.

Anot politologo, socdemai, rinkdami partijos pirmininką, taip pat atidžiai vertins, ar G. Paluckui ir jo komandai pavyko įveikti vieną svarbiausių iššūkių – grąžinti LSDP kairiosios partijos įvaizdį.  

Paties S. Šiliausko manymu, socdemams atsinaujinti, nors partijos reitingai ir kyla, sekasi sunkiai. Anot jo, tai įrodo ir LSDP sprendimai dėl savo kandidatų rinkimuose.

„Socialdemokratai turi ne tik idėjų, bet ir lyderių stygių. Jie, rinkdamiesi pirmininką, mini tas pačia pavardes. Prezidento rinkimuose iškelta V. P. Andriukaičio, kuris jau dalyvavo rinkimuose, kandidatūra. Šioje partijoje atsinaujinimas yra užtrukęs, palyginti su kitomis politinėmis partijomis, pavyzdžiui, Tėvynės sąjunga. Socdemai pavėlavo ir jų gretose jau matomas galimas kartų konfliktas“, – atkreipė dėmesį S. Šiliauskas, primindamas dalies patyrusių socdemų išėjimą iš partijos.