Naujienų srautas

Lietuvoje2019.01.16 16:17

A. Butkevičius stebisi Registrų centro audito duomenimis

LRT.lt 2019.01.16 16:17

Susisiekimo ministerijai pristačius Registrų centro audito rezultatus, kurie rodo, kad kelios įmonės iš Registrų centro paėmė duomenų, kurių vertė esą siekė 330 mln. eurų, tačiau valstybei už tai sumokėta vos 740 tūkst. eurų. Seimo Lietuvos socialdemokratų darbo frakcijos narys Algirdas Butkevičius stebisi tokiais pateiktais Registrų centro audito skaičiais, sakoma pranešime spaudai.

„Derėtų prisiminti, kad prieš porą mėnesių Susisiekimo ministerija kalbėjo apie neva 200 mln. eurų žalą, dabar ji išaugo iki 330 mln. eurų, tačiau, mano galva, būtina tuos skaičius pagrįsti. Ar tikrai tariama žala nėra „išpūsta“? Juk pati Susisiekimo ministerija pripažįsta, kad realiai negautos pajamos už registrų duomenų teikimą yra ne 330 mln. eurų, o tik 1,3 mln. eurų – tik dėl šios sumos yra pareikšti civiliniai ieškiniai atsakingiems asmenims. Kaip pavadinti tokią nuolat kintančią ir su realybe sunkiai ką bendro turinčią ministerijos informaciją?“, – neatitikimais stebisi parlamentaras A. Butkevičius.

Anot Seimo nario, jau ir taip visuomenė nepasitiki valstybės institucijomis, o tokie nepasverti pareiškimai ir faktais neparemti skaičiai sukelia nepagrįstus lūkesčius dėl žalos, kuri neegzistuoja, atlyginimo.

„Skaičiuojama tarsi „iš oro“. Norėčiau paklausti, tai kaip bus su likusiais 329 milijonais? Kodėl jie neišieškomi, jei valstybei padaryta žala? Jei Susisiekimo ministerija viešai paskelbė, kad valstybei padaryta žala yra 330 mln. eurų, tai ministerija turi imtis priemonių, kad ji visa būtų atlyginta“, – sako parlamentaras.

Suskaičiuotos žalos dydis Seimo nariui kelia abejonių ir dėl to, kad, remiantis viešojoje erdvėje skelbtais duomenimis, iš Registrų centro duomenis imančių įmonių metinės apyvartos šimtus kartų mažesnės nei tariamai padaryta žala. O ir paties Registrų centro metinė apyvarta iš visų teikiamų paslaugų yra vos per 40 milijonų eurų.

„Galima fantazuoti, kad mano paslaugos kaina milijoninė, bet jei už tokią kainą jos niekas neperka, tai nereikia manyti, kad patyrei milijoninę žalą, – prideda Seimo narys. – Susisiekimo ministerijos visišką pasiklydimą skaičiuose rodo ir tai, kad jau artimiausiu metu ketinama mažinti Registrų centro įkainius. Tai, viena vertus, ankstesnė Registrų centro vadovybė kaltinama, kad padarė valstybei žalą teikdama paslaugas už per mažus įkainius, tačiau čia pat naujoji įmonės vadovybė pripažįsta, kad įkainiai per dideli ir jie bus mažinami.“

A. Butkevičius atkreipia dėmesį, kad pristatant auditą visiškai nekalbama apie tai, ar sumažintą įkainį mokėjusios įmonės pirko išsamų, pilną registrų duomenų išrašą, ar tik dalį duomenų, nes neretai įmonei reikia tik dalies duomenų laukų.

„Aš tikrai nenoriu užstoti pažeidimų darančio verslo ir Registrų centro, bet jei išties būta neskaidrių santykių ar teisės aktų neatitinkančių susitarimų, teisėsaugos institucijų tyrimas turėtų parodyti. Tačiau savo pareiškimu noriu akcentuoti valstybės pareigūnų, politikų atsakomybę, kai vardan asmeninio reitingo keliamu ažiotažu aukojamas visuomenės pasitikėjimas valstybe ir jos institucijomis,“ – teigia Seimo narys.

Iki šiol Registrų centro taikyta duomenų teikimo praktika įmonei ir valstybei kainavo milijonus negautų pajamų, o pats duomenų teikimo procesas nebuvo aiškiai reglamentuotas ir tinkamai kontroliuotas. Tokias išvadas trečiadienį pateikė Susisiekimo ministerijos atliktas duomenų teikimo auditas,

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi