Lietuvoje

2019.01.16 10:19

Partizano J. Žemaičio-Vytauto dukterėčia: jis Lietuvoje užmirštas

Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.01.16 10:19

Seimas 2019-uosius paskelbė pripažinto prezidento, partizanų vado Jono Žemaičio-Vytauto metais. Jo dukterėčia prisimena, kad net lankydamas šeimą jis nenusivilkdavo karinės uniformos ir visad parveždavo dovanų. Tiek artimieji, tiek tyrinėtojai sako, kad J. Žemaičio-Vytauto atminimas turi būti įamžintas plačiau.

J. Žemaičio-Vytauto dukterėčios Aušros Juškaitės-Vilkienės vaikystė baigėsi esant penkerių. Ji su šeima 1941 m. buvo ištremta. Po šešerių metų ji nelegaliai sugebėjo grįžti į Lietuvą, bet neilgam – po kelerių metų, tuo metu paauglė, vėl buvo suimta. 

„Mane, trylikametę, suėmė. Kalėjime laikė keturis mėnesius ir išvežė [...]. 1970 m. trečią kartą grįžau į Lietuvą“, – pasakoja A. Juškaitė-Vilkienė.

Vis dėlto moteris ir dabar puikiai prisimena dėdę. J. Žemaitis-Vytautas buvo ir jos krikštatėvis. Jis namuose buvo visada laukiamas. 

„Jis pas mus dažnai atvažiuodavo į namus. Prisimenu, kaip jis vilkėdavo  karišką uniformą. Mes labai jo laukdavome, mus domindavo jo dovanos. Viena tokių dovanų – prancūziška lėlė“, – prisimena A. Juškaitė-Vilienė.

Archeologas Vykintas Vaitkevičius sako, kad buvusio prezidento vardu galėtų būti pavadinta daugiau gatvių ir mokyklų: „Tai – vienas iš mūsų partizanų vadų, kuriam teko suvienyti [tautą]. Jam pasisekė tai padaryti ir jis tapo partizanų sukurtos pogrindžio valstybės prezidentu. Tai visi žinome – ketvirtasis prezidentas, ir tuo niekas neabejoja.“

J. Žemaičio–Vytauto dukterėčia taip pat teigia, kad dėdė pamirštas: „Jo tiek padaryta dėl Lietuvos, tiek kovota, o jis yra užmirštas Lietuvoje. Mane tai labai iki šiol jaudina.“

Šiemet numatoma Jono Žemaičio-Vytauto pagerbimo programa. Ji prasidės vasario 16-ąją, kai minimos Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio Tarybos Deklaracijos 70-osios metinės. 

Seimas 2019 m. yra paskelbęs J. Žemaičio-Vytauto metais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.