Lietuvoje

2019.01.15 13:31

Seime pajudėjo ligoninių vadovų rotacijos iniciatyva: opozicija ragino atsikvošėti

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.01.15 13:31

Seimas antradienį po pateikimo pritarė „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio pateiktoms įstatymo pataisoms, kuriomis siūloma riboti sveikatos apsaugos įstaigų vadovų kadencijas, numatyti, kad ligoninių vadovams būtų taikomas nepriekaištingos reputacijos reikalavimas.  

Po pateikimo įstatymo pataisos pritarė 46 Seimo nariai, 25 parlamentarai iniciatyvai nepritarė, 12 susilaikė. Toliau šios pataisos bus svarstomos Seimo komitetuose.

Seime, tvirtinant posėdžio darbotvarkę, konservatoriai siūlė iš darbotvarkės išbraukti Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo pataisas.

„Visiškai neseniai atmetėme panašaus pobūdžio projektą. „Ant greitųjų“ nereikėtų teikti tokių abejotinų nuostatų“, – į Seimą kreipėsi Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Jurgis Razma.

Jam pritarė ir frakcijos kolega Andrius Kubilius, pažymėjęs, kad įstatymo projektas esą negalėjo atsidurti darbotvarkėje, nes buvo įregistruotas pirmadienį, o „valstietis“ Aurelijus Veryga Seimui nepateikė patobulinto įstatymo projekto.

Vis dėlto Seimas šio klausimo iš darbotvarkės neišbraukė. Galiausiai „valstiečių“ frakcijos narė Vida Ačienė paprašė klausimo pateikime padaryti pusės valandos pertrauką. Parlamentas pritarė šiai iniciatyvai.

Opozicija stebėjosi griežtu reikalavimu

LRT.lt primena, kad šeštadienį, pratęstos Seimo rudens sesijos metu, A. Veryga parlamentui teikė Sveikatos priežiūros įstaigų ir kitų įstatymų pakeitimo projektus, kuriais siūlė keisti sveikatos priežiūros įstaigų valdymą, plėsti jų steigėjų galimybes, įvesti kadencijas ir nepriekaištingos reputacijos reikalavimus įstaigų vadovams, įkurti regionines tarybas bei optimizuoti Sveikatos apsaugomis ministerijai pavaldžias įstaigas – dalį panaikinant, dalį sujungiant. Seimui po pateikimo nepritarus šioms iniciatyvoms, A. Veryga pareiškė, kad daugiau šių projektų neteiks.

Pirmadienį „valstiečių“ lyderis R. Karbauskis Seime registravo labai panašias Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo pataisas. Jomis parlamentaras, kaip ir A. Veryga, siūlo nustatyti sveikatos priežiūros įstaigų vadovų kadencijų ribojimą, t. y. numatyti, kad įstaigų vadovai pareigas galėtų eiti ne daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės. Kitaip tariant, projektu siūloma numatyti įstaigų vadovų rotaciją. Pavaduotojų, padalinių ir filialų vadovų, vyriausiųjų finansininkų (buhalterių) kadencijų skaičius nebūtų ribojamas.

R. Karbauskis, kaip ir A. Veryga, taip pat siūlo numatyti, kad sveikatos priežiūros įstaigų vadovams, jų pavaduotojams, padalinių ir filialų vadovams, vyriausiesiems finansininkams (buhalteriams) būtų taikomas nepriekaištingos reputacijos reikalavimas. Kaip numatoma projekte, vadovaujantiems darbuotojams mėnesinės algos  kintamosios dalies mokėjimas vadovaujančiajam darbuotojui sustabdomas, jeigu jam yra pareikšti įtarimai (kaltinimai) dėl nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo valstybės tarnybai ar viešiesiems interesams, ar korupcinio pobūdžio nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo padarymo, jeigu jo atžvilgiu pradėtas tyrimas dėl galimo šiurkštaus Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo reikalavimų pažeidimo arba galimo šiurkštaus darbo pareigų pažeidimo.

R. Karbauskiui antradienį pristačius šias įstatymo pataisas, opozicijos atstovas, socdemas Algirdas Sysas klausė, ar, ribojant sveikatos apsaugos įstaigų vadovų kadencijas, nenutiks taip, kad tų vadovų gali tekti ieškoti labai ilgai, kaip nutinka mokyklose.

„Valstiečių“ lyderis tvirtino manantis, kad tokių problemų nekils.

„Kada šnekame apie sveikatos apsaugos įstaigas, tai tos įstaigos yra miestuose. Nemanau, kad dėl to kiltų problemos. Vadovų kadencijų ribojimas atvertų galimybę kompetentingiems žmonėms įsidarbinti“, – pažymėjo R. Karbauskis.

Konservatorius Antanas Matulas stebėjosi, kad ligoninių vadovams, jų pavaduotojams, padalinių vadovams norima pritaikyti nepriekaištingos reputacijos reikalavimą.

„Tokie reikalavimai netaikomi nei teisėjams, nei statutiniams pareigūnams“, – tvirtino A. Matulas.

R. Karbauskis replikavo, kad niekas netrukdo teikti savo pasiūlymus įstatymo projektui ir siekti jį koreguoti.

Prabilo apie interesus

Sveikatos apsaugos ministras, parlamentaras A. Veryga diskusijoje dėl įstatymo pataisų tvirtino, kad nepriekaištingos reputacijos reikalavimas tiesiog yra perkelta nuostata iš valstybės tarnautojams keliamų reikalavimų.

„Valstietis“ stebėjosi opozicijos kritika dėl ligoninių vadovų rotacijos. Ministras svarstė, kad už tokių veiksmų gali slypėti privatūs interesai.

„Tie, kurie nematote reikalo vadovų rotacijai, matyt turite kažkokius asmeninius siekius. Gal ten yra vadovai susodinti, kurie nesikeičia dešimtmečiais, ir juos reikia išsaugoti? Gal dėl to yra didelis noras balsuoti „prieš“?“, – svarstė A. Veryga.

Socialdemokratas A. Sysas savo ruožtu atkreipė dėmesį, kad Medikų sąjūdis kreipėsi į parlamentarus su laišku, kuriame prašė Seimo narių atmesti R. Karbauskio teikiamas įstatymo pataisas.

„Nurodomos 13 pastabų. Siūlyčiau paskaityti, nes ši situacija man primena situaciją dėl etatinio mokytojų darbo apmokėjimo mokyklose. Ar neatsitiks taip, kad medikai užims Sveikatos apsaugos ministeriją? [...] Einama link to. Šnekama, kad reikia kalbėtis, kad reikia aiškinti. Šeštadienį padaromas posėdis, atmetamos pataisos, įregistruotas įstatymas vos ne kitą dieną, kad niekas nespėtų. Suprantate, kad medikus verčiate rūpintis ne ligoniais, o stebėti, kas čia vyksta Seime. [...] Pagalvokite apie žmonių gyvybes. [...] Gerbiami kolegos, atsikvošėkite“, – kalbėjo A. Sysas.