Lietuvoje

2019.01.14 15:39

I. Šimonytė ir G. Nausėda pasisakė, kurių šalies vadovų pavyzdžiu jie sektų

ELTA2019.01.14 15:39

Prezidento posto siekiantys Seimo narė Ingrida Šimonytė ir ekonomistas Gitanas Nausėda teigia, kad tapę šalies vadovais patirties semtųsi iš Vytauto Landsbergio, Valdo Adamkaus bei Dalios Grybauskaitės.

Pasak G. Nausėdos, jis negali nesižavėti pirmojo atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovo, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininko profesoriaus V. Landsbergio ramybe priimant valstybei lemtingus sprendimus. 

„Vytauto Landsbergio nuopelnus mūsų nepriklausomybei turėtų tik piktavalis nepripažinti (...) Jame žavi begalinė ramybė priiminėjant kertinius ir, sakyčiau, lemtingus tiek valstybei, tiek jo paties asmeniniam likimui sprendimus. Tai šita būdo savybė negali nežavėti“, – pirmadienį „Žinių radijui“ teigė G. Nausėda. 

Ekonomistui pritarė ir I. Šimonytė. Pasak jos, V. Landsbergis jai visuomet išliks svarbiausias valstybės vadovas. 

BNS nuotr.

„Aš išskirčiau, be abejo, Vytautą Landsbergį, kuris man yra, buvo ir bus pirmasis Lietuvos prezidentas. Reikėtų pažymėti tas ypatingas aplinkybes, kuriomis jis tapo valstybės vadovu“, – teigė I. Šimonytė. 

Parlamentarė taip pat pažymėjo, kad vadovavimo valstybei išminties taip pat semtųsi iš kadenciją baigusio prezidento V. Adamkaus ir dabartinės šalies vadovės D. Grybauskaitės. Pasak jos, ypač dabartinei prezidentei pavyko atkreipti tarptautinės erdvės dėmesį į Lietuvai aktualias problemas. 

„Manau, kad turiu ko pasimokyti tiek iš V. Adamkaus ir tiek ir iš D. Grybauskaitės (...) Manau, D. Grybauskaitę turime gerbti už tai, kur dabar yra Lietuva tarptautinėje erdvėje. Mes esame matomi, girdimi, į mūsų keliamas problemas yra įsiklausoma ir, manau, kad niekada Lietuva tarptautinėje erdvėje nebuvo taip gerai matoma, kaip dabar“, – teigė I. Šimonytė. 

G. Nausėda, pritardamas I. Šimonytei, pabrėžė, kad užsienio politikoje D. Grybauskaitė niekada nesukėlė abejonių dėl to, kad šalis eina Vakarų kryptimi. Kartu ekonomistas atkreipė dėmesį į D. Grybauskaitės ryžtą veikiant vidaus politikoje. 

„D. Grybauskaitė man byloja stiprią asmenybę, stiprią moterį, kuri turi savo stuburą ir kuri geba ta stuburą išsaugoti, nepaisant to, kad jai tikrai teko atlaikyti nemažai smūgių“, – teigė ekonomistas. 

Abu prezidento posto siekiantys politikai labai teigiamai atsiliepė apie V. Adamkaus indėlį stiprinant Lietuvos tarptautinį pripažinimą. Tačiau, anot G. Nausėdos, nepaisant didelio proveržio užsienio politikoje, V. Adamkus padarė ir keletą svarbių klaidų. 

BNS nuotr.

„Aš manau, kad tuo metu V. Adamkus buvo vienintelis pasirinkimas Lietuvai ir jis nešė šitą kartelę ganėtinai aukštai. Šiandien, žvelgiant iš laiko perspektyvos, aš galiu matyti ir klaidas, galbūt tam tikras nesėkmes, kurias jisai padarė. Tačiau jas padarė ir absoliučiai visi kiti Lietuvos prezidentai. Kai kurios klaidos buvo susijusios su negebėjimu ryžtingai priimti sprendimus vidaus politikoje“, – sakė G. Nausėda.

Kita vertus, pabrėžė jis, V. Adamkaus padarytos klaidos nublanksta žvelgiant į indėlį, kurį kadenciją baigęs prezidentas sukūrė užsienio politikoje. 

„Šituos menkus dalykus su kaupu kompensavo jo didžiulė patirtis ir svarbiausios žmogiškosios savybės, kurios labai pravertė užsienio politikoje“, – apibendrino G. Nausėda.

Naujienų agentūros ELTA užsakymu rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ lapkričio 9–26 dienomis vykdytos apklausos duomenimis, prezidentiniuose reitinguose pirmoje vietoje stabiliai įsitvirtinęs ekonomistas G. Nausėda (jį šalies vadovu norėtų matyti 23,2 proc. gyventojų). Antroje vietoje Seimo narė I. Šimonytė (ją palaiko 18,7 proc. Lietuvos gyventojų). Trečioje vietoje – premjeras Saulius Skvernelis. Šalies prezidentu vyriausybės vadovą norėtų matyti kas dešimtas (10,9 proc.) suaugęs Lietuvos gyventojas. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt