Lietuvoje

2019.01.14 14:24

„Agrokoncernas“ reaguoja į LRT tyrimą: valstybės institucijos atsakomybę permeta verslininkams

LRT.lt2019.01.14 14:24

„Valstiečių“ lyderiui Ramūnui Karbauskiui priklausanti bendrovė „Agrokoncernas“, reaguodama į LRT informaciją apie situaciją dėl „Agrokoncerno“ trąšų importo iš Rusijos gamyklos „Minudobreniya“, kurią, LRT tyrimų skyriaus duomenimis, kontroliuoja Europos Sąjungos sankcijų sąraše esantis Arkadijus Rotenbergas, pirmadienį išplatino pranešimą. Jame teigiama, kad esą „įmonę siekiama įtraukti į politinius žaidimus“. Anot bendrovės, valstybės institucijos, neturėdamos tikslių atsakymų dėl ES sankcijų, atsakomybę permeta verslininkams.

„Vertinant penktadienį viešojoje erdvėje pasirodžiusią informaciją akivaizdu, kad FNTT nerado pagrindo ikiteisminio tyrimo pradėjimui dėl „Agrokoncerno“ importuotų trąšų iš „Minudobreniya“, tačiau Generalinė prokuratūra nurodė FNTT toliau „tikslinti aplinkybes ir gauti papildomų duomenų“. Kitos Lietuvos bendrovės, pirkusios trąšas iš „Minudobreniya“, vėl nė neminimos, o apie minėtus teisėsaugos institucijų sprendimus „Agrokoncernas“ sužino iš žiniasklaidai nutekintos informacijos“, – pranešime žiniasklaidai cituojamas bendrovės „Agrokoncerno grupė“  generalinis direktorius Valdas Eimontas.

Anot jo, susidaro įspūdis, jog valstybės institucijos, neturėdamos tikslių atsakymų dėl Europos Sąjungos taikomų sankcijų atskiriems verslo subjektams iš Rusijos, bando atsakomybę permesti verslininkams, kurie trąšas į Lietuvą importuoja legaliai, laikantis visų teisės aktuose įtvirtintų reikalavimų, teigiama „Agrokoncerno“ pranešime žiniasklaidai.

Praėjusių metų gruodžio mėnesį UAB „Agrokoncerno grupė“, reaguodama į viešumoje pasirodžiusią informaciją, jog užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl „Agrokoncerno“ į Lietuvą importuotų trąšų, kurių gamintojas – „Minudobreniya“, pareiškė, kad tokį ministro žingsnį ir komunikaciją vertina kaip sąmoningą ir kenkėjišką veiksmą, diskredituojantį valstybės institucijas. Be kita ko, ministras viešai nurodė neturintis informacijos apie kitas Lietuvos bendroves, prekiaujančias „Minudobreniya“ trąšomis, nors žiniasklaidoje buvo skelbiami šių įmonių pavadinimai. „Agrokoncernas“ dėl tokio L. Linkevičiaus elgesio kreipėsi į prezidentūrą ir ministrą pirmininką ir tikisi sulaukti atsakymų.

LRT tyrimų skyrius: „Agrokoncernas“ Rusijos gamyklos trąšas perka per tarpininkus Dubajuje

Užsienio reikalų ministerija praėjusių metų pabaigoje po LRT atlikto tyrimo kreipėsi į Generalinę prokuratūrą. Generalinė prokuratūra pavedė FNTT nuspręsti, ar pradėti tyrimą dėl galimo tarptautinių santykių sankcijų, įgyvendinamų pagal Lietuvos ekonominių ir kitų tarptautinių sankcijų įgyvendinimo įstatymo pažeidimo. LRT tyrimo metu nustatyta, kad „valstiečių“ lyderiui priklausantis „Agrokoncernas“ Rusijos gamyklos trąšas perka per tarpininkus Dubajuje. Pareigūnai tyrimą pradėti atsisakė, nes jiems nepavyko nustatyti, kad gamyklos akcininkas yra būtent A. Rotenbergas.

A. Rotenbergas, Reuters/Scanpix nuotr.

LRT duomenimis, FNTT, vykdydama tyrimą, nustatė aplinkybes ir pagrindą, dėl kurių baudžiamasis procesas negalimas. Kaip vienas iš argumentų nurodytas: „tačiau savaime nurodytos aplinkybės nereiškia, kad pareiškėjo skunde minimi tikrovės neatitinkantys teiginiai. Tai reiškia, kad nėra nieko, kas patvirtintų tuos teiginius, o skunde išdėstytų teiginių nepakanka, jog būtų galima spręsti asmens baudžiamosios atsakomybės klausimą.“

Sausio 8 d., LRT duomenimis, Generalinės prokuratūras Baudžiamojo persekiojimo departamentas priėmė nutarimą šį sprendimą panaikinti, atsižvelgiant į tai, kad Generalinės prokuratūros vertinimu, priimant šį nutarimą, nebuvo pakankamai detaliai įvertintos visos aplinkybės ir gauti ne visi sprendimui nepradėti ikiteisminio tyrimo reikalingi duomenys. Minimo pareiškimo nagrinėjimas bus tęsiamas. 

Iš LRT turimos medžiagos aiškėja, kad tarpininkų – Dubajaus bendrovės, per kurią pirktos trąšos – pagrindinis akcininkas yra sankcijų sąraše esančio Genadijaus Timčenkos sūnus Sergėjus Timčenka. G. Timčenka, kaip ir A. Rotenbergas, taip pat yra Kremliaus lyderiui Vladimirui Putinui artimas oligarchas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt