Lietuvoje

2019.01.14 15:54

R. Karbauskis imasi A. Verygos darbo: mano autoritetas ir frakcijoje, ir koalicijoje yra didžiausias

Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.01.14 15:54

Seimui šeštadienį nepritarus sveikatos apsaugos ministro, parlamentaro Aurelijaus Verygos iniciatyvai įvesti ligoninių vadovų kadencijų ribojimą, šio projekto imasi „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis. LRT.lt „valstiečių“ frakcijos vadovas tvirtino tikintis, kad jam pristačius įstatymo projektą, iniciatyva sulauks didesnio palaikymo. Tuo metu opozicinių konservatorių atstovas Andrius Kubilius neslepia, kad R. Karbauskio autoritetas jo kolegų frakcijoje greičiausiai nesužavės ir konservatoriai toliau balsuos „prieš“.  

LRT.lt primena, kad šeštadienį, pratęstos Seimo rudens sesijos metu, A. Veryga parlamentui teikė Sveikatos priežiūros įstaigų ir kitų įstatymų pakeitimo projektus, kuriais siūlė keisti sveikatos priežiūros įstaigų valdymą, plėsti jų steigėjų galimybes, įvesti kadencijas ir nepriekaištingos reputacijos reikalavimus įstaigų vadovams, įkurti regionines tarybas bei optimizuoti Sveikatos apsaugomis ministerijai pavaldžias įstaigas – dalį panaikinant, dalį sujungiant. Pagal projektą, sveikatos priežiūros įstaigų vadovams būtų uždrausta pareigas eiti ilgiau nei dvi kadencijas.

Seimui po pateikimo nepritarus šioms iniciatyvoms, A. Veryga pareiškė, kad daugiau šių projektų neteiks.

„Nebeateisiu su šiais projektais į šį Seimą, nes nematau prasmės“, – po balsavimo pareiškė A. Veryga.

Pirmadienį „valstiečių“ lyderis R. Karbauskis Seime registravo labai panašias Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo pataisas. Jomis parlamentaras, kaip ir A. Veryga, siūlo nustatyti sveikatos priežiūros įstaigų vadovų kadencijų ribojimą, t. y. numatyti, kad įstaigų vadovai pareigas galėtų eiti ne daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės. Pavaduotojų, padalinių ir filialų vadovų, vyriausiųjų finansininkų (buhalterių) kadencijų skaičius nebūtų ribojamas. Projektu siekiama suvienodinti sveikatos priežiūros įstaigų vyriausiojo finansininko (buhalterio) statusą, tiek jam dirbant kaip padalinio vadovui, tiek ir dirbant kaip pavienės pareigybės atstovui.

R. Karbauskis, kaip ir A. Veryga, taip pat siūlo numatyti, kad sveikatos priežiūros įstaigų vadovams, jų pavaduotojams, padalinių ir filialų vadovams, vyriausiesiems finansininkams (buhalteriams) būtų taikomas nepriekaištingos reputacijos reikalavimas.

A. Veryga, E. Blaževič/LRT nuotr.

Kaip numatoma projekte, vadovaujantiems darbuotojams mėnesinės algos  kintamosios dalies mokėjimas vadovaujančiajam darbuotojui sustabdomas, jeigu jam yra pareikšti įtarimai (kaltinimai) dėl nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo valstybės tarnybai ar viešiesiems interesams, ar korupcinio pobūdžio nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo padarymo, jeigu jo atžvilgiu pradėtas tyrimas dėl galimo šiurkštaus Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo reikalavimų pažeidimo arba galimo šiurkštaus darbo pareigų pažeidimo.

R. Karbauskis tiki savo autoritetu

LRT.lt kalbintas R. Karbauskis teigė, kad jo teikiamomis įstatymo pataisomis uždarinėti dalį ligoninių Lietuvoje neketinama.

„Labai daug melo skleidė A. Matulas, opozicijai bendrai, kad uždarinėsime ligonines. Kažkokias nesąmones kalbėjo. Jeigu žiūrėti į pačių konservatorių programą, tai praktiškai regionuose neturėjo likti jokio ligoninės. Jie sugalvojo, kad mes turime tokių pačių tikslų kaip ir jie, bet mes tokių tikslų tikrai neturime“, – pažymėjo R. Karbauskis.

Jis atkreipė dėmesį, kad ir šeštadienį A. Verygos teiktuose įstatymo projektuose apie ligoninių tinklo reorganizavimą nebuvo kalbėta, nors dalis parlamentarų dėl to baiminosi.

R. Karbauskis teigė, kad „valstiečiai“ šiuo klausimu nutarė keisti taktiką ir sveikatos priežiūros įstaigų skaidrinimo procesą vykdys, teikdami atskirus pasiūlymus, o ne įstatymo pataisų paketą.

Šeštadienį A. Verygos teiktų įstatymo pataisų nepalaikė ne tik opozicija, bet ir dalis valdančiųjų atstovų. Tarp susilaikiusiųjų buvo ir „valstiečių“, ir valdančiosios koalicijos partnerių „socialdarbiečių“ atstovų.

R. Karbauskis tiki, kad jam teikiant įstatymo pakeitimus, iniciatyva sulauks didesnio palaikymo.

„Aš pats pristatinėsiu projektą, pats argumentuosiu. Jeigu kažkas nepasitiki ministru, abejoja juo, jo tikslais, tai tokiu atveju turės dabar nepasitikėti manimi, mano žodžiais. Situacijose, kai kyla abejonių, visi klausimai susiveda į žmogaus autoritetą. Mano autoritetas ir mūsų frakcijoje, ir koalicijoje yra galbūt didžiausias iš visų mūsų kolegų, Seimo narių. Aš tuo ir planuoju pasinaudoti“, – komentavo R. Karbauskis.

„Valstiečių“ lyderis pabrėžė tikintis, kad ligoninių valdymo skaidrinimo klausimu pavyks mobilizuoti valdančiosios daugumos atstovus Seime ir įstatymo projektas bus priimtas. Iš opozicijos R. Karbauskis paramos nesitiki.

„Ne, nemanau, nesitikiu. Jie kai kuriose savivaldybėse renka parašus, specialiai rinkimams daromos akcijos, meluojant apie tai, kad uždarinės ligonines“, – kritikos opozicijai negailėjo R. Karbauskis.

Anot parlamentaro, jei Seimo Teisės departamentas pateiks išvadą jo teiktam įstatymo projektui, šią iniciatyvą Seimui bus pristatyta jau šią savaitę, antradienį.  

A. Kubilius, E. Genio/LRT nuotr.

A. Kubilius: tai dar labiau skatins balsuoti „prieš“

Seimo opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Andrius Kubilius LRT.lt teigė, kad R. Karbauskio iniciatyvą konservatoriai dar nagrinės, tačiau, pasak jo, jei tai yra toks pats projektas, kurį teikė ir A. Veryga, frakcija nematytų pagrindo pakeisti savo nuomonę.

„Mūsų manymu, ir A. Verygos projekte trūko sistematiškumo, trūko bendro požiūrio į visą sveikatos apsaugos sistemą, į tai, kaip ji turi garantuoti vartotojams, Lietuvos žmonės, ypač regionuose, tam tikrą paslaugų standartą. Man asmeniškai to trūko. Visi tie vadybos, valdymo atskirose ligoninėse dalykai, neturint bendro požiūrio, palieka žmones, gyvenančius atskiruose regionuose, neprognozuojamai situacijai, nes viename regione ligoninė gali tvarkytis geriau, kitame – blogiau. Kur tvarkosi blogiau, ligoninė gali ir subankrutuoti“, – kalbėjo A. Kubilius.

Jis tikino, kad viena svarbiausių priežasčių, kodėl TS-LKD nepalaikė A. Verygos teiktų įstatymo projektų, yra tai, jog sveikatos priežiūros įstaigų pertvarkos iniciatyvą buvo teikiama ne vyriausybės, o atskiro parlamentaro, nors, A. Kubiliaus manymu, būtent vyriausybė turi prisiimti atsakomybę dėl reformų.

„Kadangi tai buvo viena iš priežasčių, kodėl mes balsavome „prieš“ individualią A. Verygos iniciatyvą, tai dar labiau mus skatins balsuoti „prieš“, jei tai bus konkreti R. Karbauskio iniciatyva. Mes tada negalime suprasti, kokia yra vyriausybės pozicija. Čia kažkokio atsitiktinumo, liaudiškai kalbant, džiazo, įgyvendinant tokias reformas, negali būti. Jeigu vyriausybė nėra pajėgi pati pradėti tokių reformų ir renkasi tokį kelią, kad įstatymo pataisas registruoja atskiri Seimo nariai, tai kyla klausimas, kam ta vyriausybė reikalinga“, – komentavo A. Kubilius.

TS-LKD frakcijos narys neslėpė, kad konservatorių programoje kalbama apie institucijų, tai yra sveikatos, švietimo ir kitų sričių, optimizavimą, atsižvelgiant į Tarptautinės ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) rekomendacijas.

„Bet tai visiškai nereiškia, kad reikėtų masiškai uždarinėti ligonines ar juose mažinti lovų skaičių, o reikia tiesiog atidžiai išsinagrinėti EBPO standartą, kiek ten rekomenduojama turėti ligoninėse, slaugos ligoninėse lovų, ar tos lovos vienodai skaičiuojamos“, – pažymėjo A. Kubilius.

Parlamentaras neigė, kad konservatoriai regionuose renka žmonių, sunerimusių dėl vietinių ligoninių likimo, parašus. Vis dėlto A. Kubilius neslėpė girdėjęs apie žmonių nerimą regionuose.

„Žinau tik, kad žmonėms vienas svarbiausių klausimų yra tai, ar jie galės gauti tinkamas ir pakankamai kokybiškas sveikatos apsaugos paslaugas patogiu atstumu. Kai jie išgirsta iš vyriausybės rengiamų projektų arba iš spaudos žinučių, kad jų rajone uždarome paskutinė ligoninė ir ten neliks elementarių paslaugų, tai nereikia jokių konservatorių, kad prasidėtų parašų rinkimai, kad prasidėtų didelis susirūpinimas ir pastangos pasipriešinti tokiems valdžios projektams“, – komentavo konservatorius.

Populiariausi