Lietuvoje

2019.01.11 18:14

E. Masytė atsidūrė etikos sargų „juodajame sąraše“: bus stebimi jos įrašai feisbuke

Lukas Šniolis, 15min.lt2019.01.11 18:14

Rugsėjo pabaigoje, popiežiaus Pranciškaus vizito metu legendinės dainos „Laisvė“ atlikėjos Eurikos Masytės visuomenėje sukėlė itin aršias diskusijas. Šis skandalas E. Masytę persekioja iki šiol. Dainininkė sulaukė Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos rašto – atlikėjos prašoma paaiškinti, ką ji norėjo pasakyti audringą diskusiją sukėlusiu komentaru.

Vieno komentaro – tiek pakako E. Masytei, kad rudenį akimirksniu atsidurtų visuomenės akiratyje. Rugsėjo pabaigoje vykusio popiežiaus Pranciškaus vizito metu dainininkei užkliuvo organizatorių pasirinkimas, kai prie lėktuvo svečią pasitiko lietuvišku tautiniu kostiumu pasipuošusi tamsiaodė mergaitė.

Savo nuomonę E. Masytė paskelbė socialiniame tinkle „Facebook“ ir iškart atsidūrė skandalo epicentre. Atlikėja sulaukė daug kritikos dėl esą nekorektiško komentaro.

Skandalo įkarštyje E. Masytė teigė, kad savo įraše kalbėjo ne apie mergaitės rasę, o apie organizatorių pasirinkimą.

„Nei mergaitė, nei jos odos spalva mano pasisakymuose neaktualizuojama. Mano galva, toks tautos ir valstybės prisistatymas yra iškreiptas, parodijuotas. Lietuviškosios tolerancijos apraiškų nebūtina aprenginėti tautiniais motyvais“, – 15min sakė E. Masytė.

Po kilusio ažiotažo E. Masytė atsiribojo tyla, o emocijoms aprimus ji 15min davė interviu. Tuomet dainininkė tikino, kad dėl visuomenėje kilusių kalbų ji jaučia skausmą.

Ir kai jau atrodė, kad istorija pasimiršo, prabėgus beveik keturiems mėnesiams, E. Masytė sulaukė Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos rašto. Jame atlikėjos prašoma „pateikti paaiškinimus ir juos grindžiančius argumentus dėl įraše (kurį E. Masytė paviešino savo paskyroje – red.) paskleistos informacijos“.

15min susisiekus su E. Masyte, ji neslėpė pasipiktinimo – esą įrašas socialiniame tinkle buvo tik jos nuomonė, o ne informacijos platinimas.

„Nesu Lietuvos žurnalistų sąjungos narė. Savo įraše neįvardijau mergaitės. Žmogus, kuris parašė skundą, su manimi tiesiog bando suvedinėti asmenines sąskaitas. Ar už tai turėtų mokėti mokesčių mokėtojai? Darosi išties absurdiška, tad palikime tai ramybėje“, – kalbėjo E. Masytė.

Ji taip pat stebėjosi, kad tarnybos raštą gavo feisbuko žinute: „Jei nebūčiau pamačiusi „Facebook“ žinutės, tai net nežinočiau apie tokį raštą, jis manęs nebūtų pasiekęs.“

Ar tarnybai pateiks atsakymą, E. Masytė dar nežino – tam turi dvi savaites.

Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos atstovė Aliona Gaidarovič 15min sakė, kad tarnyba dar spalio mėnesį gavo du skundus, vienas jų pasiekė ir Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigą. Skundų nagrinėjimo terminas – trys mėnesiai, todėl, anot atstovės, E. Masytė raštą gavo tik dabar.

Pasak specialistės, E. Masytė su tarnyba jau spėjo susisiekti tuo pačiu socialiniu tinklu, tačiau iki šiol konkretaus savo įrašo paaiškinimo neatsiuntė, tiesiog paklausė, kokiu tikslu pradėtas tyrimas, taip pat pasiteiravo, „kas per įstaiga“ yra Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba.

Sprendimą tarnyba planuoja pateikti per keturias savaites, net jei ir nesulauks E.Masytės paaiškinimų.

„Kiekvienas žmogus, „Facebook“ tinkle viešai skleidžiantis informaciją, yra viešosios informacijos skleidėjas. Tai reiškia, kad jam galioja visuomenės informavimo įstatymas. Jeigu žmogus tų normų nežino ar neišmano, jis nuo atsakomybės nėra atleidžiamas. Įstatymas galioja visiems“, – sako A.Gaidarovič.

Atsakomybė

Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos atstovė paaiškino, kokia atsakomybė laukia internautų, pažeidus Visuomenės informavimo įstatymą.

„Jeigu tai yra kurstymas susidoroti, kurstymas imtis bet kokių aktyvių veiksmų, mes kreipiamės į ikiteisminį tyrimą atliekančias institucijas: policiją arba prokuratūrą. Tada gresia sankcijos, kurios gresia nuteisimu: laisvės apribojimu, areštu. Mūsų atveju, mes pirmiausia siekiame, kad tokia informacija būtų kuo greičiau pašalinta iš socialinių tinklų ir kitų priemonių. Jeigu surandame tai skleidžiantį žmogų, mes jį įspėjame pagal visuomenės informavimo įstatymą“, – Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos atstovė.

Jos teigimu, tarnyba yra „ombudsmeninė institucija“, todėl pati baudų netaiko, o akcentuoja moralinė atsakomybę.

„Jei mes atlikdami tyrimą nustatome, kad skelbiama informacija yra pažeidžianti Visuomenės informavimo įstatymą, tokiais atvejais mes reikalaujame ją pašalinti. Jeigu toks reikalavimas neįvykdomas, tada mes galime tokį asmenį administracinėn atsakomybėn“, – kalbėjo Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos atstovė.

E.Masytė savo įrašą iš feisbuko yra pašalinusi.

Net jei ir atsakomybės E.Masytė už savo įrašą socialiniame tinkle išvengs, pasak A.Gaidarovič, ateityje jos veikla socialiniame tinkle bus stebima atidžiau.

„Toks žmogus patenka į mūsų, taip vadinamą, „juodąjį sąrašą“ ir mes ateityje toliau stebėsime ką jis skleidžia savo profilyje. Jei reikės tyrimus pradėsime savo iniciatyva“, – 15min sako A.Gaidarovič.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.