Lietuvoje

2019.01.10 14:43

EBU ragina Lietuvos valdančiuosius neskubėti ir užtikrinti LRT nepriklausomumą

2019.01.10 14:43

Seime rengiantis svarstyti LRT įstatymo pataisas, Europos transliuotojų sąjunga (EBU) paragino Lietuvos valdančiąją daugumą imtis visų reikalingų priemonių užtikrinti LRT institucinę autonomiją bei turinio nepriklausomumą. Taip pat siekiant, kad LRT įstatyme būtų atsižvelgta į geriausios praktikos pavyzdžius ir europinius standartus, EBU kviečia surengti kuo platesnę diskusiją ir į ją pakviesti su transliuotojų teisėmis susijusius užsienio ekspertus.  

EBU vakar publikuotame pranešime pabrėžia, kad siūlomos LRT įstatymo pataisos grindžiamos Seimo laikinosios tyrimų komisijos išvadomis. Dėl šios komisijos sudarymo teisėtumo kreiptasi į Konstitucinį teismą, o LRT veiklą tyrusios Seimo laikinosios komisijos išvadas pats Seimas atmetė.

EBU manymu, tokiomis aplinkybėmis vertėtų sulaukti Konstitucinio teismo sprendimo ar imtis reformų remiantis kitais pagrindais.

EBU generalinio direktoriaus Noelio Currano teigimu, LRT įstatymas reglamentuoja demokratinei visuomenei svarbios institucijos veiklą ir turėtų užtikrinti Lietuvos visuomeninio transliuotojo institucinę autonomiją bei turinio nepriklausomumą. 

2018 m. EBU jau atkreipė dėmesį, kad siūlomas įstatymo projektas turėtų užtikrinti patikimus saugiklius – naujuoju įstatymu steigiama valdyba, perimsianti didelę LRT tarybos kompetencijų dalį, turi būti apsaugota nuo politikų įtakos.

Naujoji LRT įstatymo redakcija numato naujai steigiamą LRT ombudsmeno pareigybę. EBU pabrėžia, kad ombudsmeno pareigos ir atsakomybė turi būti aiškiai apibrėžtos, siekiant užtikrinti sklandžiai veikiantį savireguliavimo mechanizmą, kuris didintų skaidrumą ir teiktų rekomendacijas už LRT valdymą ir kontrolę atsakingiems asmenims.

EBU jau išsiuntė preliminarias savo pastabas Lietuvos Seimui ir, jei to prireiks, yra pasiruošusi teikti pastabas dėl siūlomo LRT įstatymo projekto, rašoma pranešime.

Visą pranešimą galima rasti: https://www.ebu.ch/news/2019/01/ebu-calls-on-lithuanian-authorities-to-ensure-lrts-independence