Lietuvoje

2019.01.10 16:59

Už smulkius nusikaltimus baus lengvesnėmis bausmėmis: gali atsipirkti ir viešaisiais darbais

LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2019.01.10 16:59

Už smulkius nusikaltimus siūloma bausti lengvesnėmis bausmėmis, pavyzdžiui, namų areštu ar viešaisiais darbais. Anot teisingumo ministro Elvino Jankevičiaus, tai ne tik padidintų tikimybę, kad žmonės pakartotinai neprasižengs, bet ir sutaupytų mokesčių mokėtojų pinigų.

– Pone Jankevičiau, kaip ir nuo kada keisis bausmių vykdymo sistema? Kokios naujovės numatytos?

– Mes konstatuojame, kad bausmių vykdymo sistema nėra tokia efektyvi, kokia norėtųsi. Ji kalinčių asmenų neskatina taisytis, keistis. Net 62 proc. pakartotinai nusikalsta ir grįžta atgal į [pataisos] įstaigas. Mūsų išsami analizė rodo, kad nuteistieji, išėję anksčiau laiko, kuriuos jau laisvėje prižiūri probacijos pareigūnai, pakartotinai nusikalsta rečiau.

Kitas svarbus aspektas, kad pas mus Lietuvoje realia laisvės atėmimo bausme baudžiama apie 30 proc. teisiamųjų. Kitose šalyse šis procentas gerokai mažesnis: Lenkijoje – 10 proc., Vokietijoje – 5 proc., Prancūzijoje – 17 proc. Žiūrint į šiuos skaičius, mes, žinoma, irgi darome ir galime padaryti tam tikras išvadas.

Kalinčių asmenų skaičius Lietuvoje yra didžiausias visoje Europos Sąjungoje. Mūsų projektas ir kalba apie tai, kad mes turėtume taikyti daugiau alternatyvių laisvės atėmimo bausmių, baudų, laisvės apribojimą, namų areštą. Labai svarbus aspektas tas, kad bus suteikta galimybė nemokamai atlikti visuomenei naudingą darbą.

Taip pat mes ruoštumėmės dažniau taikyti lygtinį paleidimą iš įkalinimo įstaigų, efektyvinti paskirtų bausmių vykdymą, į šį procesą įtraukiant nevyriausybines organizacijas, plačiau naudojant elektroninio stebėjimo priemones, taikant elgesio pataisos programas, nuteistojo integracijos į visuomenę procesus, pradedant dar iki paleidimo iš pataisos įstaigų.

Reikia pasakyti, kad šios pataisos tikrai nebus taikomos pavojingiems nusikaltėliams, recidyvistams, mūsų tikslas – nepavojingų visuomenei kalinčių asmenų skaičius kalėjimuose mažėtų, kad jie pakartotinai rečiau nusikalstų ir visi šie pakeitimai mūsų mokesčių mokėtojams kainuos mažiau.

– Tačiau visuomenei svarbu, kad bausmių atlikimo sistema būtų ir efektyvi. Minite automatinį lygtinį nuteistųjų paleidimą. Ką tai reiškia?

– Kalba neis apie tuos asmenis, kurie yra sunkūs nusikaltėliai, recidyvistai. Tai bus taikoma už nesunkius, neatsargius nusikaltimus, jeigu nuteistasis gerai elgiasi, linkęs taisytis, dirba, socializuojasi.

Nereikėtų papildomai apkrauti teismų ir kreiptis į teismą, nes šiandien teismas priima tokį sprendimą ir teismai tai daro nenoriai, lygtinio paleidimo institutas neveikia taip, kaip norėtųsi. Žmogus net nežino, ar jis bus paleistas, jeigu jis gerai elgsis, ar ne.

Mūsų projektas ir kalba apie tai, kad po dviejų trečdalių bausmės, jeigu gerai elgiasi, kalinys būtų paleistas į laisvę. Vidaus komisija pasvarstytų. Jeigu nebūtų nuobaudų, jis būtų paleidžiamas.

– Tai sprendimas būtų priimamas bausmės vykdymo vietoje?

– Taip. Kalintis asmuo aiškiai žinotų – jeigu jis gerai elgsis, dirbs ir norės taisytis, jam tokia galimybė tikrai bus suteikta. Šiandien jis tokio aiškumo kaip ir neturi.

– Ar yra paskaičiuota, kaip dėlto sumažėtų bausmes atliekančių asmenų?

– Manau, kad pirmiausia reikėtų priimti tą projektą. Pasižiūrėsime, koks jis bus ir tuomet mes galėsime įsivertinti labai tiksliai skaičiais. Bet, žinoma, nuteistųjų skaičius iš esmės mažėtų.

– O ką reiškia, kad siūloma atsisakyti arešto bausmių savaitgaliais? Kodėl tai norima keisti?

– Šiandien labai patogu tam tikriems asmenims ne mokėti baudų, o teismo paskirtos arešto bausmės grafiką susidėlioti taip, kaip jiems yra palanku. Tarkime, atlikti bausmes savaitgalį. Jie atvažiuoja į kitą miestą, kalėjimų departamentas ar įstaiga jiems net turi kompensuoti atvažiavimą. Jie ateina savaitgaliais, pamiega, nemokamai pavalgo ir grįžta atgal. Ši bausmė visiškai neefektyvi. Reikia taikyti daugiau alternatyvų. Jeigu jau tikrai žmogus nusipelno arešto bausmės, tai jau tuomet bus sudėliotas toks grafikas, koks turi būti, tikrai ne savaitgaliais.

– Tokių asmenų turbūt yra nemažai. Kokią jūs siūlote alternatyvą?

– Alternatyva būtų tokia, kad tikrai pirmą kartą teismas neturėtų siųsti tokio žmogaus atlikti arešto bausmės. Nuteistasis ar teisiamasis galėtų dirbti visuomenei naudingą darbą. Taip pat galėtų atlikti arešto bausmę namuose, o jeigu jau vis dėlto reikia ir jis nusipelno arešto bausmės, tai tuomet ji turėtų būti atliekama ne savaitgaliais, o visą terminą, kaip ir priklauso.

– Ar atsirastų tokių darbdavių, kurie norėtų priimti neatlygintinai dirbti nusikaltusį asmenį?

– Būtų pasirinkimas. Aš manau ir Teisingumo ministerija mano, kad tokių žmonių tikrai atsirastų, nes tai yra pats efektyviausias būdas taisytis. Už neatsargius, nesunkius nusikaltimus tas žmogus galėtų pasirinkti ir eiti dirbti visuomenei naudingą darbą, pats kažko išmokti, tobulėti, kurti pridėtinę vertę ir mūsų mokesčių mokėtojams tai kainuotų mažiau.

Mes tikime, kad tokie žmonės... ne tai, kad tikime, bet žinome ir turime tam tikrą statistiką, lygindami su kitomis šalimis, kad tie žmonės pakartotinai nusikalsta rečiau.

– Ar dabar yra kažkoks tikslas, kiek ketinama taip sumažinti nuteistųjų, bausmę atliekančių asmenų, skaičių?

– Vėlgi reikia žiūrėti, koks projektas bus tinkamas priimtas, bet tai galėtų būti nuo 10 iki 20 proc. Bet viskas labai priklausys nuo to, koks projektas bus priimtas vyriausybėje, Seime, dar labai anksti diskutuoti apie tai.

– Nuo kada galėtų įsigalioti nauja bausmių vykdymo sistema?

– Manau, kad šių metų liepos mėnesį, jeigu Seimas palaimins, tai galėtų ir įsigalioti. Priklausomai nuo to, kaip Seimas svarstys, ar sesijos gale, ar pradžioje, viskas priklauso nuo to, bet tikimės, kad galėtų įsigalioti liepos mėnesį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.